Klub je nositelj najuspješnijega nacionalnog projekta s europskom dimenzijom za mlade EU4mE&U u 2018./19. te dobitnik međunarodnoga Charlemagne/Karlo Veliki priznanja. Učenici debatanti sudionici su brojnih događanja i mobilnosti u organizaciji škole i Europskoga doma Slavonski Brod. ETwinning projekt debatnoga kluba Every Vote Counts u 2018./19. dobitnik je europske nagrade i priznanja te nacionalne i europske oznake kvalitete. Dva nagrađena projekta uvelike su doprinijela pozivu Europskoga parlamenta da se uključimo u program Škola ambasador Europskoga parlamenta te pozivu Agencije za mobilnost i programe EU na prijavu za stjecanje statusa eTwinning škole.
I ti možeš biti član(ica) školskoga debatnog kluba!
Na Dijalogu s građanima o EU i budućnosti mladih
Autor: Marija Deanković, 26. 11. 2018.
Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj, Informacijski centri Europe Direct Slavonski Brod, Europe Direct Osijek i Tehnička škola organizirali su 23. studenog 2018. Dijalog s građanima: EU i budućnost mladih u Glazbenoj školi. Petero članova školskoga debatnog kluba ponovno je iskazalo veliki interes za teme koje se itekako tiču života mladih, a neki su i aktivno sudjelovali u Dijalogu.
Gosti su bili Branko Baričević, voditelj Predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj, Ivana Maletić, zastupnica u Europskom parlamentu, i Vlado Prskalo, pomoćnik ministrice znanosti, obrazovanja i sporta Vlade Republike Hrvatske. Raspravljalo se o sljedećim temama:
- Koji su najnoviji odgojno-obrazovni izazovi?
- Kakvi su odgovori europskih i nacionalnih institucija na potrebe mladih za stjecanjem znanja, kompetencija i vještina sukladnih novonastalim potrebama tržišta rada?
- Postoji li dobra međusektorska suradnja u svrhu stvaranja poticajnog okruženja za učenje uz rad?
- Jesu li mladi dovoljno uključeni u izgradnju osobnog karijernog puta?
- Izbori za EP su pred nama - kako povisiti razinu njihova sudjelovanja na EP izborima u svibnju 2019. i u svim drugim demokratskim procesima?
- Koje su mogućnosti za mlade da sudjeluju u kreiranju buduće Europe i svoje budućnosti?
U publici su bili brojni učenici iz različitih škola iz cijele županije, u pratnji profesora, predstavnici županijskih i gradskih institucija, poslovnoga sektora i lokalnih medija. Publika je pitanja postavljala preko mrežne stranice www.sli.do, a sudionici su odgovarali u kratkom vremenu. Sudeći prema pitanjima i rezultatima ankete, dalo se zaključiti da je euroskepticizam bio prisutan i među publikom.
Cilj dijaloga bio je potaknuti sudionike na potrebu pronalaženja adekvatnih odgovora relevantnih europskih i nacionalnih institucija te odgojnoobrazovnoga sustava u smislu razvoja novih znanja, kompetencija i vještina, poticanja mladih na korištenje mogućnosti koje nudi EU i nacionalne institucije, s obzirom na potrebe rastućega i promjenjivog europskog i nacionalnog tržišta rada, status i potrebe mladih (s naglaskom na nezaposlenost, buduće obrazovanje/osposobljavanje, veću zapošljivost).
Možete pogledati i kratki video prilog u kojemu je jedna od sugovornica Dajana Ivičić, učenica 2.e razreda naše škole, autorica ovoga članka:
Šk. god. 2023./2024.
VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta vjeronauka ili etike.