preskoči na sadržaj

Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod

 > EPAS
 

Temeljem sjajnih rezultata projekta školskoga debatnog kluba EU4mE&U (najeuropskiji nacionalni projekt u 2018.), naša je škola u listopadu 2019. dobila službeni poziv Europskoga parlamenta (Ureda u RH) za uključivanje u program Škola ambasador Europskoga parlamenta/European Parliament Ambassador School (EPAS). 

 
U 2019./2020., kao škola-kandidat, borili smo se za stjecanje statusa škole ambasadorice. Zajedno s našom školom-mentor SŠ Konjščina, pokrenuli smo eTwinningov nacionalni projekt Cro EPAS Together kako bismo ispunili sve zahtjeve Programa i ostvarili suradnju sa školama sudionicama Programa. U istoj šk. god. bili smo službeni partner projekta Škole za održivu Europu Foruma za slobodu odgoja i Ureda Europskoga parlamenta. 
 
Temeljem sjajnih rezultata evaluacije Programa, od rujna 2020. službena smo Škola ambasadorica EP-a. U 2019./20. četiri profesorice i 20 učenika, a u 2020./21. pet profesorica i 39 učenika nositelji su titule ambasadora seniora i/ili juniora Europskoga parlamenta. Svakodnevno marljivo rade na jačanju europske dimenzije obrazovanja u našoj školi, (inter)nacionalne suradnje te mobilnosti učenika i nastavnika.

Vijesti

Na Konferenciji o budućnosti Europe s potpredsjednicom Europske komisije

Autor: Ivana Opačak, 26. 6. 2021.

U organizaciji predstavništava Europske komisije u Ljubljani, Parizu, Portugalu i Zagrebu organizirana je Konferencija o budućnosti Europe s potpredsjednicom Komisije Dubravkom Šuicom 23. lipnja 2021. u 16.00. Gđa Šuica raspravljala je s mladima iz Hrvatske, Slovenije, Portugala i Francuske, koji su imali priliku postaviti brojna pitanja o načinima utjecanja građana na politke Europske unije i budućnost Europe. Na Konferenciji je sudjelovalo i dvoje naših ambasadora juniora Europskoga parlamenta – Sara Buketa (2. c) i Patrik Aračić (1. a), pod mentorstvom prof. Opačak, a Sara je dobila priliku iskazati svoj stav o uključenosti mladih u politike EU-a i postaviti jedno pitanje…

Svi su građani, osobito mladi, (bili) pozvani izraziti svoje mišljenje i(li) postaviti pitanje na višejezičnoj platformi Konferencija o budućnosti Europe – Budućnost je u vašim rukama te dati doprinos kvalitetnome dijalogu o budućnosti Europe. Već smo pisali o videonatječaju Europe Directa Slavonski Brod i PEK-a u Hrvatskoj (u svibnju 2021.), u koji su se uključili naši ambasadori juniori Europskoga parlamenta (sa svojih 10 videopitanja), te o nagrađenim autoricama videopitanja (učenicama naše škole)… Sva su videopitanja objavljena na višejezičnoj platformi, a neka su odabrana za još jedno live događanje…

U organizaciji predstavništava Europske komisije u Ljubljani, Parizu, Portugalu i Zagrebu organizirana je Konferencija o budućnosti Europe s potpredsjednicom Komisije Dubravkom Šuicom 23. lipnja 2021. u 16.00. Gđa Šuica raspravljala je s mladima iz Hrvatske, Slovenije, Portugala i Francuske, koji su imali priliku postaviti brojna pitanja o načinima utjecanja građana na politke Europske unije i budućnost Europe. Tijekom pripreme za e-događanje (posredstvom Europe Directa Slavonski Brod) dostavljen je popis pitanja koja je kabinet potpredsjednice odabrao, uz imena sudionika koji će postavljati pitanja na engleskome jeziku (kako bi se pravovremeno pripremili). Među odabranim sudionicima bilo je i dvoje naših ambasadora juniora Europskoga parlamenta – Sara Buketa (2. c) i Patrik Aračić (1. a).

Sara je dobila priliku iskazati svoj stav o uključenosti mladih u politike EU-a i postaviti sljedeće pitanje gđi Šuici: Youth engagement is important, but it is very difficult to organize it in a sensible and meaningful way. We can see all around us young people’s participation as a spectrum of possible forms of youth participation, from manipulation, where adults use young people to strengthen a cause and pretend that the cause is led by a young person, to situations where young people lead and share decisions with adults. How can we avoid situations like tokenism when young people seem to have a voice and don’t actually have much or no choice about what they do or how they participate? How does the European Commission plan to significantly involve young people in the decision-making process? Sara dodaje kako Europska komisija pokušava uvesti mlade u europski demokratski sustav te približiti svoje djelovanje mladima edukacijama i zanimljivim interaktivnim događanjima. 

Fotografije su preuzete s Facebook stranice Europe Directa Slavonski Brod

Patrik je pak, s pitanjem o načinima informiranja mladih o institucijama i politikama EU-a te uvođenju građanskoga odgoja kao nastavnog predmeta u školske kurikule, bio na rezervnoj listi (u slučaju da netko od sudionika iz Hrvatske zbog tehničkih poteškoća ne bude u prilici postaviti pitanje): What’s the best way to ensure that young people know about what the EU is doing and how it works? How can young people learn more about the EU? How useful would it be to introduce the subject of civic education in our schools in order to achieve this goal? In my opinion, each school should ensure experience of intercultural and international meeting for the whole student’s community.

Odabrani sudionici Konferencije koji nisu imali priliku postaviti pitanja uživo, mogli su svoja pitanja postaviti u chatu. Dijalog s potpredsjednicom Komisije bio je koncipiran tako da prati četiri kruga/grupe pitanja, a pitanja su iz Hrvatske bila u 1., 3. i 4. krugu. Svi su zainteresirani građani mogli pratiti ovo e-događanje u live prijenosu na mrežnim stranicama Europske komisije i organizatora (predstavništava EK-a u zemljama sudionicama).

(PO)HVALA Sari i Patriku – opet su nas učinili ponosnima!

Pohvala svim sudionicima ovoga e-događanja – opet su dokazali da su mladi, kao odgovorni i aktivni građani EU-a, itekako zainteresirani za kreiranje europskih politika i bolje budućnosti Europe!

Ivana Opačak, prof. savjetnik




Virtualna šetnja školom

Duplikat svjedodžbe

Popis udžbenika

Šk. god. 2023./2024.

1. razredi

2. razredi

3. razredi

4. razredi

VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači  i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta  vjeronauka ili etike.

Obavijesti

Satnica:

Brošura EBŠ

Priručnik VH&PA

Korisni linkovi

 

 

CMS za škole logo
Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod / Naselje Andrija Hebrang 13/1, HR-35000 Slavonski Brod / ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr / skola@ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr
preskoči na navigaciju