Temeljem sjajnih rezultata projekta školskoga debatnog kluba EU4mE&U (najeuropskiji nacionalni projekt u 2018.), naša je škola u listopadu 2019. dobila službeni poziv Europskoga parlamenta (Ureda u RH) za uključivanje u program Škola ambasador Europskoga parlamenta/European Parliament Ambassador School (EPAS).
Na primanju u Uredu predsjednika Republike Hrvatske
Autor: Ivana Opačak, 6. 12. 2022.
Jučer (5. prosinca 2022.), na tiskovnoj konferenciji u zagrebačkome Hotelu Sheraton, predstavljena je publikacija na kojoj su, s timom eurozastupnika Predraga Freda Matića, marljivo radili učenici i nastavnici 10 hrvatskih škola u okviru projekta Budućnost Europe: Europska godina mladih. Potom je predsjednik Republike Zoran Milanović na Pantovčaku primio nositelje projekta - članove zastupnikova tima te po troje predstavnika svake škole sudionice, a učenici su mu uručili primjerak publikacije. Maja Vinković i Ema Tomašić (3. e) te prof. Ivana Opačak imale su čast prisustvovati svečanome primanju.
Publikacija je dostupna u PDF-ovu formatu OVDJE, a uskoro stiže na adresu škole. Ponosni smo na sve članice projektnoga tima naše škole i sve mlade koji su sudjelovali u projektu!
Kako navodi Glas Istre (OVDJE), publikacija/brošura je izrađena u sklopu projekta Budućnost Europe: Europska godina mladih, koji se odvijao tijekom 2022. u suradnji zastupnikova tima s 10 hrvatskih i pet njemačkih srednjih škola. Cilj je projekta mladima iz Hrvatske dati glas na nacionalnoj i europskoj razini te ih uključiti u proces donošenja odluka. Mladi iz Hrvatske izradili su prijedloge rješenja za 10 ključnih problema koji ih muče.
„Moja je iskrena želja bila da provedbom ovog projekta mladima uistinu damo glas i prostor za predstavljanje svoje vizije ključnih politika za mlade, kako u Hrvatskoj tako i u Europskoj uniji“, rekao je na predstavljanju brošure u zagrebačkome Sheratonu hrvatski europarlamentarac Predrag Fred Matić, dodavši kako je riječ o projektu jedinstvenome u cijeloj Europi. „Mladi su kao ključne probleme, među ostalim, prepoznali pitanja stambene politike za mlade, obrazovnog sustava i političke participacije mladih. U svojim su lokalnim zajednicama pokušali dobiti uvid u probleme s kojima se njihovi vršnjaci susreću, poput nedostatnih prostora za mlade, loše željezničke infrastrukture i visoke cijene najamnina“, stoji u Matićevu priopćenju.
Projektni tim naše škole (sastavljen od 10 članica) obradio je temu Europska unija na lokalnoj i nacionalnoj razini - vizija za budućnost (s podtemom Bolja lokalna i nacionalna prometna povezanost te veća kvaliteta usluge prijevoza i života putnika). Članak za publikaciju potpisuju Maja Vinković i Ema Tomašić (3. e), s mentoricom Ivanom Opačak, što je presudilo kod odabira predstavnica škole na primanju kod Predsjednika.
Na kraju projektnoga rada (i članka u publikaciji) naše učenice zaključuju: „Adekvatna prometna povezanost nudi svima (mladima) u lokalnoj zajednici iste mogućnosti, ponajprije one vezane za njihov akademski razvoj. Možda će mladi, pa i stariji, poželjeti ostati u svojemu rodnom selu/gradu. Poboljšanjem prometne kvalitete na dobitku su svi… Poboljšanjem kvalitete života učenika putnika dobivamo uspješnije i motiviranije učenike, a time i kvalitetniju školu i lokalnu zajednicu. Dobro naspavan, sit, psihofizički zdrav, za školu pripremljen i motiviran učenik pridonosi mnogo više svojemu i društvenome razvoju od nezadovoljnika. Poboljšanje društvenoga i socijalnoga života učenika putnika (u smislu bavljenja sportom i hobijima, izlazaka i druženja), utjecat će na kvalitetu života (svih članova) lokalne zajednice.“
Na predstavljanju brošure u zagrebačkome Sheratonu Marko Šeper, učenik Gimnazije Vukovar, rekao je kako se nada da će se barem dio ideja iz publikacije ostvariti, naglašavajući kako „smo konačno dobili priliku da naše ideje budu u prvom planu, a ne da uvijek slušamo o tome što drugi misle da mi želimo ili trebamo". Učenica Srednje škole Petrinja Nika Vujasić također želi da se neke od ideja ostvare i da se hrvatska i europska javnost zainteresiraju za ovaj projekt te dodaje: "Ponosni smo na sve što smo napravili tijekom projekta, posebice što smo dobili priliku posjetiti Strasbourg i vidjeti kako sve funkcionira na europskoj razini“.
Zastupnik je Matić sudionike projekta darivao prigodnim majicama; svi su se okupili na posljednjemu fotografiranju, uz poruku: Sretno, Vatreni!
Nakon tiskovne konferencije organiziran je prijem za nositelje i sudionike projekta u Uredu predsjednika Republike Hrvatske na Pantovčaku.
Učenici su publikaciju predstavili hrvatskome predsjedniku Zoranu Milanoviću, uručivši mu jedan primjerak. Zastupnik Matić, koji je ujedno i član Odbora za kulturu i obrazovanje, obvezao se dostaviti publikaciju „na sve relevantne adrese u Hrvatskoj i Europi", istaknuvši kako je „sada vrijeme da poslušamo mlade“.
Predsjednik je mladima uputio veoma lijepu poruku, naglasivši kako njihova godina nije samo ova (Europska godina mladih), nego i svaka sljedeća, i potaknuvši ih na društveno odgovoran aktivizam.
Vijest o predsjednikovu susretu sa srednjoškolcima objavljena je na službenoj mrežnoj stranici Ureda predsjednika Republike Hrvatske OVDJE, odakle su preuzete i fotografije s predsjednikom (autora Tomislava Bušljete).
Kako ne bi sve bilo samo službeno, da, bilo je vremena i za uživanje u zagrebačkome Adventu...
Ivana Opačak, prof.
Šk. god. 2023./2024.
VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta vjeronauka ili etike.