Zagađenost zraka u Slavonskom Brodu
Autor: Marija Deanković, 10. 5. 2017.
Mjesec travanj je u Ekonomsko-birotehničkoj školi bio mjesec prirodnih znanosti. Proslavom Dana planeta Zemlje (22. travnja) prigodnim plakatima i međupredmetnim predavanjima zaokružili smo ovaj mjesec.
Pošto prirodne znanosti zadiru i u sferu zraka i u sferu očuvanja okoliša i ekologije, odlučili smo se proučiti, naučiti i shvatiti što se to oko nas, građana Slavonskog Broda, događa dok spavamo, jedemo, idemo u školu, na utakmice, u crkvu, izlazimo u grad... U istraživanju smo se zadržali na zraku Slavonskog Broda, ponukani velikim prosvjedima i građanskim akcijama oko iste teme u vremenu u kojem živimo.
Započeli smo s projektom „Zagađenost zraka u Slavonskom Brodu – Rafinerija nafte Brod“. Učenici, koji su se htjeli priključiti ovom projektu su i sami prisustvovali najvećem medijski popraćenom prosvjedu u Slavonskom Brodu.
Kad kažemo medijski popraćen, onda mislimo i na sve poznate osobe koje su se uključile fotografijama s hashtagom #NEMAPREDAJE, dok su medijske kuće prenosile apel gradonačelnika, građanskih udruga i inicijativa „Brođani za Brod“. Prosvjednici su poručili kako nema predaje. Žele da oni i njihova djeca mogu zdravo i dostojanstveno živjeti bez onečišćenja iz rafinerije iz susjednog Bosanskog Broda. Poruke su ozbiljne, okupili su se civilnih i građanske udruge, HVIDR-a, školska djeca i svi poručju isto - traže aktivno sudjelovanje Vlade u rješavanju ovog problema i u suradnji s Bosanskim Brodom, rafinerijom i vlasnicima, ali ne na način da se to razvodni na pola puta kao do sad.
Naš se projekt sastojao od prikupljanja podataka i svakodnevnog praćenja kvalitete zraka u Slavonskom Brodu, preko stranice Državnog hidrometeorološkog zavoda i Agencije za zaštitu okoliša. Tu smo se prvi puta susreli s pojmovima lebdeća čestica i prvi puta smo vidjeli koliko je naš zrak ustvari zagađen različitim plinovima koji nas truju te koje probleme stvaraju. Problemi koji su nas mučili i kojih se i dalje bojimo su zdravstveni problemi.
Pošto smo od veljače aktivno pratili stanje zraka, zabrinulo nas je alarmanto stanje već pri početku samog mjerenja. Shvatili smo da je naše znanje malo i da nam to trebaju pojasniti osobe koje od samog početka zagađenja našeg zraka (sada je to već osma godina zaredom) aktivno sudjeluju u namjerama da se zagađenje smanji i nestane. Kontaktirali smo gospodina Mladena Sudara, koji je jedan od glavnih aktivista Udruge Eko-Integral.
S gospodinom Sudarom smo dogovorili tribinu, na kojoj nam je bio cilj razjasniti štetni utjecaj zagađenja rafinerije nafte Brod, kako se od njega zaštititi i saznati hoće li zagađenje uskoro stati, što oni predlažu i što kažu vladajući u državi.
Tribini su se priključili učenici Ekonomsko-birotehničke škole, koji su shvatili ozbiljnost situacije i koji su htjeli čuti istinu o svemu što se zbiva oko njih. Također su svojim pitanjima uspjeli zadobiti povjerenje dviju gošća koje su nam kroz svoja iskustva uspjele približiti cjelokupnu situaciju. Gošće Mirna Tot-Nužda i Sandra Buljan su kroz prezentaciju i video sadržaje uspjele u onome što nam je bio cilj, ali smo i mi njih iznenadili odrađenom anketom za građane i jednog i drugog Broda.
Ostali radovi u obliku fotografija, slika, grafova i teksta su bili izloženi na ulazu škole.
Jedna od budućih akcija, na kojoj se trenutno radi, je pokušati zvučnim signalima, sirenama, upozoravati građane Slavonskog Broda na trenutno opasno zračenje, tako da se znamo prikladno skloniti i pričekati dok veliki nalet zagađenja prođe. Žalosno je da u 21. stoljeću, vremenu velikih tehnologija, brzih i efikasnih rješenja u svim krugovima i sferama, gdje ljudi bježe u Hrvatsku kako bi se naudisali čistog, svježeg zraka, građani Slavonskog Broda moraju slušati zvukove sirena koje su bile tu kad je gradu bilo najgore i opet se zatvarati u kuće dok opasnost ne prođe. Postoji nada da će proći i bez tih drastičnih mjera, ali svakim danom sve je manje ima tu.
prof. Anamarija Sverić
Šk. god. 2023./2024.
VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta vjeronauka ili etike.