preskoči na sadržaj

Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod

 > Naslovnica
Vijesti

Mjesec (hrvatske) knjige ispunjen aktivnostima

Autor: Marija Deanković, 25. 10. 2017.

U razdoblju od 15. listopada do 15. studenog svake godine obilježava se Mjesec hrvatske knjige. Moto ovogodišnje manifestacije je Čitanje ne dolazi u pitanje, a, osim poticanju čitanja uopće, ove je godine Mjesec knjige posvećen enciklopedistici. Učenici 2.b, 3.b i 4.e, s profesoricom Ivanom Opačak, odlučili su potaknuti ostale učenike škole na čitanje javno predstavivši likovne uratke učenika koji vjeruju da „čitanje ne dolazi u pitanje“. Tijekom Mjeseca hrvatske knjige predstavljena su i dvojica velikana hrvatske književnosti (Marko Marulić i August Šenoa) te je organiziran posjet Spomen-domu Dragutina Tadijanovića.

Projektne aktivnosti počele su početkom listopada poticanjem učenika da posjete školsku knjižnicu, prisjete se knjiga hrvatskih i stranih autora koje su rado čitali i interpretirali na nastavi lektire te umjetnički predstave odabrane naslove. Obilježen je tako i Međunarodni mjesec školskih knjižnica koji se, tradicionalno, slavi u listopadu. Likovnim je radovima  dopunjena projektna građa (Slikom kroz lektiru/ Lektira in Pic, 2008. – 2017.) koja je potom obogaćena odabranim citatima na engleskom i hrvatskom jeziku te izložena na panoima u predvorju škole. Osim radova bivših učenika škole, na ovogodišnjim su panoima predstavljeni i naši novi kreativci – Monika Šarac i Stella Vegeš (2.b), Savo Gatarević i Tomislav Mladar (3.b) te Katarina Jelinić i Izabela Ivešić (4.e).   

Nakon obrade lektire na nastavi hrvatskoga jezika, Mija Blatančić i Marija Veselčić, učenice 3.b, uredile su tematski pano na kojemu su predstavile lik i djelo Augusta Šenoe te „Zlatarovo zlato“, prvi pravi i prvi povijesni roman u hrvatskoj književnosti. Šenoa je svojim plodnim stvaralaštvom obilježio razdoblje između romantizma/ ilirizma i realizma u hrvatskoj književnosti (tzv. protorealizam, 1860. – 1881.) koje je po njemu dobilo naziv Šenoino doba. 14. studenog ove godine obilježavamo 179. godišnjicu Šenoina rođenja.  

Maja Poljarević, učenica 2.b, izradila je Power Point prezentaciju kojom je 20. listopada razredu predstavila „Juditu“, prvi umjetnički ep hrvatske književnosti ispjevan na hrvatskom jeziku. 23. listopada, kada se diljem Hrvatske održavalo cjelodnevno čitanje pod nazivom Danas ti čitam, učenici 2.b zajedno su čitali djelo Marka Marulića, „oca hrvatske književnosti“, na nastavi hrvatskoga jezika. Zajedničko čitanje (čak i veoma zahtjevnoga djela) može biti pravi užitak!

23. listopada u školu su stigla pisma naših novih prijatelja iz Sundsvalla, grada i središta istoimene općine u švedskoj županiji Västernorrland. Profesorica Opačak prethodno je dogovorila sa svojim kolegom Rolfom Johnnyjem Daleom, profesorom engleskoga jezika u švedskoj osnovnoj školi (kojega je upoznala na seminaru u Birminghamu u travnju 2013.), upoznavanje učenika koji se žele dopisivati na engleskom jeziku. U mjesecima koji slijede bit će organizirano nekoliko zanimljivih aktivnosti na nastavi engleskoga jezika, a toga dana, posvećenog čitanju, na nastavi engleskoga u 1.c čitali smo – pristigla pisma!

Na satu razrednika učenici 2.b učili su osnovna pravila debate. Prva je razredna debataUniforme u školama – održana početkom listopada. Tijekom Mjeseca hrvatske knjige bit će upriličena debata s temom Čitanje NE dolazi u pitanje. Bit će zanimljivo čuti promišljanja i zaključke mladih debatanata koji će propitivati može li knjiga opstati u vremenu napredne tehnologije, hoće li mladi i u budućnosti čitati, treba li popis obveznih djela za lektiru revidirati...

24. listopada učenici 2.b i 3.b, sa svojom razrednicom i profesoricom Ivanom Opačak, posjetili su Spomen-dom Dragutina Tadijanovića, prostor u prizemlju palače Horvat (u Ulici Ante Starčevića 8) „koji dočarava ambijentalne vrijednosti pjesnikova zagrebačkog stana u Gajevoj ulici. Sobe su uređene zanimljivim elementima autentičnog namještaja, bogatim arhivom, rukopisima pjesnika, skulpturama, fotografijama, pismima, velikim brojem knjiga (enciklopedija) i umjetnina koji svjedoče o vremenu u kojemu je pjesnik živio“ (tekst preuzet sa službene mrežne stranice Galerije umjetnina Grada Slavonskoga Broda). U Spomen-domu saznali smo puno i o karakteru i životnim navikama pjesnika čiji rođendan obilježavamo 4. studenog ove godine. Ovom prilikom zahvaljujemo gospodinu Bjelobrku, skrbniku ostavštine Dragutina Tadijanovića, na veoma iscrpnom i zanimljivom prikazu pjesnikova života i rada te na pročitanim Tadijinim stihovima koji su upotpunili književni ugođaj.

Mjesec hrvatske knjige traje i dalje, a vrata naše školske knjižnice širom su otvorena. Čitajte jer, kako kaže J. L. Bennett, „knjige su kompasi, teleskopi, sekstanti i karte koje su drugi ljudi pripremili da nam pomognu ploviti po opasnim morima ljudskog života“.

Autorica teksta: Ivana Opačak, prof. mentor




Virtualna šetnja školom

Duplikat svjedodžbe

Popis udžbenika

Šk. god. 2023./2024.

1. razredi

2. razredi

3. razredi

4. razredi

VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači  i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta  vjeronauka ili etike.

Obavijesti

Satnica:

Brošura EBŠ

Priručnik VH&PA

Korisni linkovi

 

 

CMS za škole logo
Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod / Naselje Andrija Hebrang 13/1, HR-35000 Slavonski Brod / ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr / skola@ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr
preskoči na navigaciju