Međunarodni eTwinning kontaktni seminar – poticajno profesionalno iskustvo
Autor: Marija Deanković, 24. 10. 2018.
U razdoblju od 18. do 21. listopada 2018. Ivana Opačak, profesorica hrvatskoga i engleskog jezika u našoj školi, boravila je u Rigi, Latvija. Ondje je, pod vodstvom Oscarsa Kaulensa i Liene Dreimane (a u organizaciji latvijske nacionalne agencije za pružanje podrške eTwinning korisnicima), održan eTwinning kontaktni seminar Razvijanje kritičkoga mišljenja, argumentacija i debata u razredu i eTwinning projektima. Seminar je okupio 35 osnovnoškolskih i srednjoškolskih nastavnika općeobrazovnih i strukovnih predmeta (čiji su učenici starosti 12 – 18 godina) iz devet europskih zemalja – Portugala, Njemačke, Mađarske, Češke, Ukrajine, Gruzije, Litve, Latvije i Hrvatske.
Osnovni ciljevi seminara bili su:
- profesionalno umrežavanje s europskim kolegama i pronalaženje partnera za rad na eTwinning projektima;
- stjecanje znanja i vještina potrebnih za planiranje i kreiranje eTwinning projekta te upravljanje istim na eTwinning platformi (rad u TwinSpaceu i organizacija eTwinning Live događaja);
- stjecanje znanja i vještina potrebnih za svrhovitu uporabu naprednih IKT alata (kreiranje digitalne infografike, digitalnih društvenih oglasa/ reklama i dnevnika) te suvremenih nastavnih metoda (kritičko čitanje, argumentacija, javni govor, „tiha“ rasprava i debata) u razredu i eTwinning projektima;
- kreiranje i registracija konkretnih eTwinning projekata prema osobnim i profesionalnim interesima sudionika.
Profesorica Opačak iznimno je zadovoljna kvalitetom rada na seminaru koji će joj nedvojbeno pomoći u budućem radu s učenicima. Budući je od ove školske godine voditeljica novoosnovanoga školskog debatnog kluba Srebrni jezici, namjera joj je stečena znanja i vještine primijeniti u konkretnim (izvan)nastavnim situacijama. Već sljedeće srijede učenici će kritički proučavati tekst na zadanu temu (iz nastave etike), oblikovati argumente (pr)opozicije te kroz debatu pokušati uvjeriti svoje „protivnike“ u valjanost/osnovanost njihove teze i tzv. casea.
Intenzivirat će se suradnja škole s Europskim domom u Slavonskom Brodu uključivanjem učenika (članova školskoga debatnog kluba) u aktivnosti mobilnosti te javne tribine i panel rasprave lokalne, regionalne i nacionalne tematike. Učenici naše škole u listopadu su već sudjelovali na tribini/susretu mladih u Tehničkoj školi (gdje su predstavljene mogućnosti za mobilnost mladih i njihovo uključivanje u rad savjetodavnih lokalnih tijela), na panel-raspravi o budućnosti Europe (Slavonije) u Gradskoj knjižnici, a jedna učenica trenutno se priprema za mobilnost u Bugarsku.
Namjera je profesorice Opačak uključiti učenike škole u rad na eTwinning projektima. Neposredno prije odlaska na stručni seminar profesorica je s europskim partnerima pokrenula eTwinning projekt Every Vote Counts čiji su osnovni ciljevi upoznavanje mladih s radom institucija Europske unije (kroz suradnju s učenicima iz zemalja partnera) i poticanje mladih da iziđu na glasanje za zastupnike u Europskom parlamentu u svibnju 2018.. Tijekom seminara u Latviji pokrenut je novi eTwinning projekt Eco Act gLocally (s partnericama iz Njemačke i Latvije) ekološke tematike. Ponosni smo na činjenicu da će upravo problemska situacija (zagađenje zraka) u Slavonskom Brodu – najvećem gradu na granici Europske unije – poslužiti projektnim partnerima kao tzv. case study na temelju kojega će mladi eTwinneri brusiti svoje kritičko mišljenje i ponuditi konkretna rješenja za konkretne ekološke probleme. Građanski odgoj i obrazovanje na djelu!
Sve aktivnosti tijekom stručnoga usavršavanja financirane su od strane Europske unije preko Agencije za mobilnost i programe EU.
Autorica teksta i fotografija: Ivana Opačak, prof.
Šk. god. 2023./2024.
VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta vjeronauka ili etike.