Anketa kao medij za istraživanje i učenje
Autor: Ivana Opačak, 4. 6. 2020.
Učenici 3.c razreda na nastavi engleskoga jezika na daljinu (krajem svibnja) učili su o negativnom utjecaju društvenih mreža, točnije o znakovima ovisnosti koji u velikoj mjeri utječu na kvalitetu života (ne samo) mladih. Na prijedlog svoje profesorice, odlučili su učiniti iskorak iz zadanoga nastavnog gradiva te, koristeći usvojene nastavne sadržaje i radeći na zajedničkome Microsoft Forms obrascu, kreirati upitnik na engleskome jeziku i provesti razrednu (a potom i malu školsku) anketu... Profesorica je iskoristila priliku saznati kakva je motivacija učenika za učenje nakon dva mjeseca nastave na daljinu. Predstavljamo rezultate ankete…
Radeći na zadatcima čitanja i slušanja s razumijevanjem u okviru nastavne jedinice Addicted to Social Networking Sites, učenici su usvojili zadane odgojnoobrazovne ishode – prepoznati i imenovati znakove ovisnosti i konkretne posljedice na psihofizičko zdravlje, društveni život i školske rezultate. Na prijedlog svoje profesorice, odlučili su učiniti iskorak iz zadanoga nastavnog gradiva te, koristeći usvojene nastavne sadržaje i radeći na zajedničkome Microsoft Forms obrascu, kreirati upitnik na engleskome jeziku i provesti razrednu (a potom i malu školsku) anketu o (opasnostima u) digitalnome okruženju i fenomenu društvenih mreža.
U anketi su sudjelovala 52 ispitanika – 39 djevojaka i 13 mladića starosti 15-18 godina (17 učenika 1. razreda, 11 učenika 2. razreda, 13 učenika 3. razreda i 11 maturanata). Kao što se može vidjeti na grafičkome prikazu, čak 29 ispitanika provodi 5-10 sati dnevno online. Iako ima i onih koji su veoma rijetko u digitalnome okruženju (i školi na daljinu), iznenađuje podatak da čak 9 učenika (17%) provede cijeli dan i(li) noć u virtualnome svijetu...
Cjeloviti rezultati ankete dostupni su u Googleovu dokumentu na poveznici ispod fotografije.
Addicted to Social Networking Sites
Vezano za nastavu na daljinu... 79% ispitanika smatra da (možda) previše vremena provode učeći na daljinu; ipak, većina njih (66%) zbog toga nije zabrinuta. Iako ima onih koji su već umorni od škole na daljinu jer “neki nastavnici još uvijek daju puno zadaće”, a ništa ne može nadomjestiti tumačenje gradiva “oči u oči”, većina učenika smatra kako je online nastava u ovome trenutku najbolje rješenje – optimistično zaključuju kako im je novi oblik nastave donio rasterećenje i promjenu rutine, kako je sve sada puno jasnije i lakše nego na početku, kako se više trude nego u razredu te kako im “super ide, lakše uče i ocjene su puno bolje”…
Po mišljenju prof. Opačak, koja je objedinila i obradila rezultate ankete o fenomenu društvenih mreža, jedinstven su fenomen i sljedeće činjenice: većina ispitanika provede 6-12 sati dnevno online, od toga većinu vremena na društvenim mrežama, veoma svjesna svih opasnosti koje ondje vrebaju i svih negativnih učinaka po čovjekovo zdravlje; o društvenim su mrežama, kako priznaju, (možda) ovisni (i čak osjećaju krivnju zbog svoje ovisnosti); ipak, taj ih problem – ne brine.
Zbog relativno malenoga broja ispitanika ovu anketu ne možemo smatrati sasvim relevantnom (ipak je ona dijelom bila usmjerena na provjeru usvojenosti nastavnoga gradiva i stjecanje jezičnih kompetencija). Međutim, rezultati ove ankete ukazuju na to kako je iznimno važno sustavno, iskreno i otvoreno razgovarati s učenicima o problemu ovisnosti o internetu i društvenim mrežama te, na njima pristupačan i zabavan način, omogućiti kritičko propitivanje životnih navika i učenje o osobnoj odgovornosti za kvalitetu života.
(PO)HVALA svim učenicima koji su se uključili u izradu upitnika i provođenje ove ankete!
Ivana Opačak, prof.
Šk. god. 2023./2024.
VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta vjeronauka ili etike.