preskoči na sadržaj

Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod

 > Naslovnica
Vijesti

Dan europske baštine, Europski dan jezika i Svjetski dan turizma u Ulici hrvatskoga jezika

Autor: Ivana Opačak, 28. 9. 2021.

Profesorice hrv. jezika Dijana Pintarić (Srednja škola Konjščina) i Ivana Opačak pokrenule su nacionalni eTwinningov projekt Ulicom hrvatskoga jezika. Projekt je registriran 30. kolovoza o. g., a trajat će do kraja školske godine. Trenutno je u uvodnoj fazi (umrežavanja i predstavljanja partnera), a škole su partnerice Srednja škola Novska, Srednja škola Pakrac, Ekonomska i trgovačka škola Čakovec te Srednja strukovna škola, Makarska. Projektna je suradnja započela zajedničkim obilježavanjem Dana europske baštine, Europskoga dana jezika i Svjetskoga dana turizma.

Projekt trenutno okuplja sedmero nastavnika iz šest hrvatskih škola, među kojima je i Dajana Marinć, prof. hrvatskoga jezika u našoj školi. Uskoro će i učenici postati članovi, a očekuje se uključivanje učenika 2. a, 2. e i 3. c razreda naše škole. Sve zainteresirane učenike i nastavnike (ne samo hrvatskoga jezika) pozivamo da se uključe!

Ciljevi su projektne suradnje višestruki:

  • promicanje i razvijanje ljubavi prema hrvatskome (materinskome) jeziku i književnosti, ljubavi prema knjizi/čitanju i lijepoj (pisanoj i govorenoj) riječi;
  • razvijanje vještina (izražajnoga) čitanja, slušanja, (javnoga) govorenja, pisanja i jezičnoga posredovanja;
  • jačanje svijesti o vlastitome identitetu, pripadnosti svome narodu (u kontekstu šire/europske zajednice), potrebi učenja njegove povijesti i njegovanja (ne)materijalne baštine u skladu s ciljevima održivoga razvoja;
  • jačanje međuškolske i međupredmetne suradnje te poticanje suradničkoga učenja;
  • poticanje i razvijanje poduzetničkih i digitalnih vještina, kritičkoga i kreativnog razmišljanja, vještina argumentiranja, debatiranja i prezentiranja, jačanje medijske pismenosti, tolerancije, solidarnosti…

Tijekom školske godine učenici i nastavnici kretat će se Ulicom hrvatskoga jezika te tako obilježiti značajne dane, tjedne i mjesece vezane za hrvatski jezik i književnost, povijest i kulturu, općenito hrvatski identitet - materijalnu i nematerijalnu baštinu. Svaka će aktivnost predstavljati jedan kućni broj koji će učenici, s projektnim partnerima, simbolično predstaviti tijekom diseminacijskih aktivnosti. Na kraju projekta bit će vizualno predstavljena Ulica hrvatskoga jezika s prijedlogom odredišta za svakoga tko želi upoznati i(li) proučiti hrvatski jezik, književnost, povijest i kulturu. Naše putovanje moći ćete pratiti na diseminacijskim mrežnim mjestima koja će uskoro biti predstavljena ovdje.

 

Digitalna karta - lokalna baština i zanimljiva turistička odredišta

Projektna je suradnja započela zajedničkim obilježavanjem Dana europske baštine (23. rujna), Europskoga dana jezika (26. rujna) i Svjetskoga dana turizma (27. rujna) u školama partnericama i na digitalnoj projektnoj platformi (projektni TwinSpace). Profesorica je Opačak kreirala digitalnu geografsku kartu (Padlet Map) na kojoj su nastavnici i učenici zabilježili lokacije svojih škola i zanimljive/značajne lokalitete iz svoje sredine koje bi bilo vrijedno posjetiti jer predstavljaju kulturno, povijesno, prirodno ili jezično bogatstvo. Učenici 2. a i 2. e razreda naše škole (na nastavi hrvatskoga jezika i satu razrednika s prof. Opačak) odabrali su neke tradicionalne turističke lokalitete triju slavonskih županija, ali predstavljaju i nešto novo – na e-karti zabilježena su mjesta Siče i Stari Perkovci, a OVDJE (ili klikom na priloženu fotografiju) možete saznati zašto te posjetiti i druga odabrana mjesta.   

 

Europski dan jezika posvećen zavičajnome idiomu

Hrvatski je jezik jedan od službenih jezika Europske unije. Hrvatski jezik nije samo standardni jezik, onaj koji učimo u školi. Učenici 2. a razreda na nastavi hrvatskoga jezika naučili su da je idiom svaki pojavni oblik nekoga jezika ili, kako navodi Hrvatski jezični portal, svaki od entiteta jezika koji se ne želi označiti ni kao jezik, ni kao dijalekt, ni kao govor (a.), poseban i prepoznatljiv govor nekog kraja ili pojedinog govornika (b.), riječ ili izraz svojstven nekom narječju, govoru (c.), osebujna riječ ili izraz teško prevodiv ili neprevodiv na drugi jezik (d.)… Učenici su s nastavnicom izradili Bingo e-kartice sa slavonskim idiomima koje će razmijeniti s projektnim partnerima. U listopadu o.g. profesorice koordinatorice organizirat će zajednički videosat tijekom kojega će učenici SŠ Konjščina i naše škole odigrati jezičnu igru i predstaviti svoje radove.

Povodom obilježavanja Europskoga dana jezika partnerima smo predstavili Mali šokački rječnik (izrađen na digitalnoj platformi Genial.ly prošle šk. g.) koji objedinjuje lekseme slavonskoga zavičajnog idioma, između ostaloga i staroperkovačkoga govora, jednoga od tek dvaju zaštićenih govora slavonskoga dijalekta. Projektni TwinSpace donosi i digitalnu izložbu Jezik kao baština, koju su osmislili učenici SŠ Konjščina povodom Dana europske baštine 2020./2021. i kojom su predstavili svoje mjesne govore i običaje (dostupno OVDJE), te Genially Rječnik s idiomima zavičajnoga govora Makarskoga primorja, koji su izradili učenici SSŠ Makarska (dostupno OVDJE).

Kako je navedeno na mrežnoj stranici Ministarstva kulture i medija RH, „manifestacija Dani europske baštine prigoda je za predstavljanje i slavljenje zajedničke kulturne baštine svih europskih zemalja, regija, gradova i manjih sredina. Ovogodišnje izdanje, organizirano tijekom rujna i listopada, posvećeno je temi Baština za sve! kojom se nastoji potaknuti zajedništvo, suradnja, uključivost i jednake mogućnosti za sve društvene skupine da dožive kulturnu baštinu“. Želite li se uključiti, OVDJE možete pronaći više podataka o događanjima. Čuvajmo svoju (jezičnu i nejezičnu) baštinu!

 

Naša nizozemska avantura

Tijekom ljetnoga odmora (7. - 23. kolovoza 2021.) tri su ambasadorice juniorke Europskoga parlamenta (danas učenice 3. c razreda) naše škole - Sara BuketaGabrijela Karačić i Petra Popić - sudjelovale na mobilnosti u Ommenu, Nizozemska, u sklopu Erasmus+ KA2 projekta Back2Basics međunarodne org. Cherry International Foundation i partnerske udruge Europe Directa Slavonski Brod. 

OVDJE ste mogli pročitati Petrino iskustvo…

Povodom obilježavanja Europskoga dana jezika i Svjetskoga dana turizma, na satu engleskoga jezika, Petra, Sara i Gabrijela, mlađe ambasadorice Europskoga parlamenta, poučile su nas povijesnim podatcima vezanim uz osnivanje Europske unije i pridruživanje pojedinih zemalja članica (pomogli su Europski nastavni materijali - Modul 2: Države članice EU-a). Nizozemska je, znamo, bila među prvih šest...

Učenice su s prijateljima iz razreda i prof. Opačak podijelile svoj doživljaj Nizozemske – posebne turističke destinacije. OVDJE je dostupna njihova prezentacija.

Upoznajte Nizozemsku... Putujte... Učite jezike... Tot ziens! (Doviđenja!)

Ivana Opačak, prof.




Virtualna šetnja školom

Duplikat svjedodžbe

Popis udžbenika

Šk. god. 2023./2024.

1. razredi

2. razredi

3. razredi

4. razredi

VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači  i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta  vjeronauka ili etike.

Obavijesti

Satnica:

Brošura EBŠ

Priručnik VH&PA

Korisni linkovi

 

 

CMS za škole logo
Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod / Naselje Andrija Hebrang 13/1, HR-35000 Slavonski Brod / ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr / skola@ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr
preskoči na navigaciju