Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod

O sigurnosti u kiberprostoru s (inter)nacionalnim partnerima

Autor: Ivana Opačak, 7. 11. 2022.

Ove smo godine u školi prvi put obilježili European Cyber Security Month (Europski mjesec kibernetičke sigurnosti) iako je listopad diljem Europe već 10 godina posvećen toj važnoj temi. Učenici 3. e razreda - Ema Tomašić, Doris Živković, Josip Lucić, Borna Pavelić i Patrik Aračić - surađivali su s eTwinnerima/ mlađim ambasadorima EP-a hrvatskih i rumunjskih škola (u okviru projekta Down EU Avenue) kako bi spoznali i uputili na izazove u kiberprostoru. Danas je organiziran sastanak na platformi Zoom, tijekom kojega su učenici predstavili radove svojih skupina.

Kao eTwinningova škola i EPAS-ica, iznimno smo posvećeni učenju o sigurnosti na internetu (u međunarodnome okruženju). U eTwinningovu projektu Down EU Avenue listopad smo posvetili računalnoj, mrežnoj, programskoj i podatkovnoj ili, jednom riječju, kibernetičkoj sigurnosti na poticaj jedne od koordinatorica, rumunjske partnerice Gabriele Ciolpan. Prof. Opačak projektno je događanje prijavila na mrežnoj stranici organizatora OVDJE.

Za potrebe suradnje mlađih ambasadora EP-a hrvatskih i rumunjskih škola u mješovitim skupinama (u vrijeme kad nova europska obrazovna platforma još nije potpuno funkcionalna) prof. Opačak kreirala je četiri Googleova dokumenta s jasnim uputama.

Zadatak je učenika bio rasporediti snage (svakoga školskog tima na sve četiri skupine), upoznati se, riješiti kviz na platformi organizatora iz perspektive pripadnika različitih dobnih skupina, razmijeniti novostečene spoznaje, osmisliti skupni digitalni poster koji sažima naučeno i pitanja za suradnički kviz (koji će biti izrađen povodom obilježavanja Dana sigurnijega interneta u veljači 2023.) te odabrati predstavnike skupina koji će izložiti radove.

Na današnjemu sastanku na platformi Zoom (10.00 - 10.45), koji je moderirala prof. Opačak, učenici hrvatskih škola prezentirali su digitalne postere svojih skupina. Filip, Dora i Patrik, učenici Srednje škole Konjščina, predstavili su problem sigurnosti u kiberprostoru iz perspektive 24-godišnjaka te korisnika interneta u 40-im i 50-im godinama života. Patrik Ema, učenici naše škole, progovorili su o opasnostima koje osobito prijete ljudima u 40-im i 70-im godinama života.

Na digitalnoj platformi Canva (OVDJE) objedinjeni su posteri svih skupina s imenima učenika i škola te važnim savjetima o kibersigurnosti.

U drugome dijelu sastanka učenici i nastavnici rumunjskih škola podijelili su prezentacije kojima su prisutne poučili izazovima i opasnostima u kiberprostoru te kako se (i) ondje osjećati sigurno/sigurnije. Znate li vi što su fishing i ransomware, pojmovi na kojima je naglasak ovogodišnjega Mjeseca sigurnosti? Radovi iskusnijih kolega bit će od koristi u svakodnevnome nastavnom procesu, ali i životu.

Vrijednost je ovoga događanja i veća uzme li se u obzir činjenica da su se gotovo svi sudionici sastanku pridružili iz svojih škola, za vrijeme nastavnoga procesa. Poučne su informacije tako mogli usvojiti i učenici 4. c razreda, koji su nas ugostili na svome satu engleskoga jezika. Hvala im!

(PO)HVALA eTwinnerima/ambasadorima – oduševili ste poduzetnošću i kreativnošću!

I kad su nastavnici na mukama kako vas povezati, vi iznađete najjednostavniji način da se udružite i zajedno, temeljito, odradite baš sve zadatke, uz puno gušta!

We #thinkbe4weclick

Prof. Opačak

Virtualna šetnja školom

Duplikat svjedodžbe

Šk. god. 2023./2024.

1. razredi

2. razredi

3. razredi

4. razredi

VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači  i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta  vjeronauka ili etike.

Satnica:

Brošura EBŠ

Priručnik VH&PA

Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod / Naselje Andrija Hebrang 13/1, HR-35000 Slavonski Brod / ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr / skola@ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr