Prof. Kos Kolobarić na međunarodnoj edukaciji u Briselu
Autor: Marija Deanković, 4. 7. 2023.
Prof. Mirta Kos Kolobarić sudjelovala je na radionici Europeana DS4CH održanoj od 30. lipnja do 1. srpnja 2023. godine u Bruxellesu, u organizaciji European Schoolneta. Bila je jedna od jedanaest nastavnica i nastavnika iz Hrvatske koji su odabrani kao pobjednici natječaja Europeana Competition 2023.
Natječaj je bio otvoren u razdoblju od ožujka do kraja travnja 2023. godine, u sklopu STEM Discovery Campaign 2023. Nastavnici su imali zadatak napisati implementacijsku priču o provedbi jednoga od scenarija poučavanja dostupnih na Europeani (mrežnoj stranici na kojoj su pohranjeni bogata i raznolika digitalna kulturna baština).
Profesorica Kos Kolobarić je u nastavi engleskoga jezika s 1.e razredom implementirala scenarij poučavanja Fairy Tales and Imagination: Making Magic Happen, o djelima Ivane Brlić Mažuranić. Implementacijska priča je morala sadržavati adaptacije originalnoga scenarija poučavanja, u čemu su učenici 1.e aktivno sudjelovali. Posjetili su Kuću Brlić, stvorili bazu fotografija i materijala koje su koristili u suradničkom radu u skupinama i napisali vlastite priče s ilustracijama, koje su objavili u Book Creatoru. Također su surađivali na Digipadu, izrađivali gifove, čitali tekstove na engleskom jeziku te razgovarali o stereotipima i predrasudama u bajkama. Implementacijsku priču možete pročitati ovdje: https://teachwitheuropeana.eun.org/stories-of-implementation/implementation-of-fairy-tales-and-imagination-making-magic-happen-soi-hr-304/
Na natječaj se prijavilo oko 130 kandidata, a odabrano je 32 nastavnica i nastavnika – od toga čak 11 iz Hrvatske. Za sve njih je organizirano nagradno putovanje u Bruxelles i sudjelovanje u dvodnevnoj radionici Europeana DS4CH u organizaciji European Schoolneta.
Radionica je održana u moderno opremljenoj učionici budućnosti - Future Classroom Lab (slika 1). U prvome dijelu radionice sudionici su detaljnije upoznati s područjem djelovanja i aktivnostima Europeane. Sljedeća tema bila je aplikacijsko programsko sučelje (engl. API). Sudionici su se upoznali s teorijskom pozadinom API-ja, a zatim su prošli kroz nekoliko primjera njegove primjene i imali priliku sami isprobati kako funkcionira.
Nakon toga su praktično isprobali dvije zanimljive nove aplikacije za izradu nastavnih materijala - ARTutor i Spatial. ARTutor omogućava izradu nastavnih materijala u papirnatome obliku, uz elemente proširene stvarnosti. Pomoću aplikacije skeniraju se slike umetnute u ispisani tekst, koje otvaraju materijale u digitalnom obliku (slike, videomaterijale, tekstove). Druga aplikacija, Spatial, omogućava izradu virtualnih 3D galerija s poveznicama na različite digitalne materijale, a može poslužiti i kao odličan alat za suradnički rad učenika. Nastavnici su i sami radili u međunarodnim timovima i prezentirali svoj rad (slika 2).
Iako slobodnoga vremena nije bilo puno, sudionici su imali priliku za neformalno umrežavanje s kolegama iz drugih EU zemalja i posjet Parlamentariumu (slika 3) te nekim znamenitostima Bruxellesa (slika 4). Edukacija je završila dodjelom potvrda o sudjelovanju (slika 5).
Ovakve edukacije odlična su prilika za (cjeloživotno) učenje i dijeljenje iskustava s kolegama iz drugih zemalja, a sve naučeno bit će implementirano u nastavi već od jeseni, kada budemo ušli u novu školsku godinu.
Mirta Kos Kolobarić, prof. izvrsni savjetnik
Šk. god. 2023./2024.
VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta vjeronauka ili etike.