Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod

Sigurn(ij)i na Dan sigurnijega interneta

Autor: Marija Deanković, 10. 2. 2016.

I ove su godine, tradicionalno, učenici naše škole obilježili Dan sigurnijega interneta (Safer Internet Day). Ovogodišnji moto – Daj(te) svoj doprinos boljem internetu – upućuje na odgovornost svakoga od nas da, ne samo drugoga utorka u veljači, promišlja(mo) o vlastitim online aktivnostima te svojim doprinosom virtualni svijet učini(mo) sigurnijim i ugodnijim.

U okviru međupredmetne nastave informatike, građanskoga odgoja i obrazovanja te hrvatskoga i engleskog jezika, učenici 1.b, 1.d, 3.c, 4.d i 4.e razreda, sa svojim mentoricama (profesoricama Seletković i Opačak), izradili su tematske plakate koji predstavljaju projektne aktivnosti i krase predvorje škole. Projektni je tim ove godine zaokružio aktivnosti osmišljene i pokrenute u prethodnoj školskoj godini.

Učenici prošlogodišnjega 3.e prošle su godine na nastavi engleskoga jezika, u okviru nastavne jedinice Contemporary Netiquette, izradili plakat koji poučava o različitim (negativnim) tipovima osobnosti u virtualnom svijetu te pravilima uljudne online komunikacije. Potaknuti njihovim plakatom, učenici ovogodišnjega 3.c odlučili su krenuti korak dalje… u istom tonu; tako je nastao još jedan plakat. Ne samo da su učenici među predstavljenim karakterima mogli prepoznati  i vlastite osobine, nego su odlučili utjeloviti iste; fotografirali su se kako bi jasno prenijeli poruke skrivene iza pojedinih online stanara i aktivnosti. Naučili smo kako osobni podatci samo jednim klikom postaju opasno javni i kako je virtualno nasilje itekako stvarno; kava u virtualnom društvu ne može nadmašiti komunikaciju „oči u oči“; u trenutcima dosade postovi i lajkovi mogu biti tek prividni most do zadovoljstva i katkada, nenamjerno, dovesti do bure u međuljudskim odnosima; u trenutcima ljutnje potrebna je distanca i uljudna komunikacija…

Učenici 1.b na nastavi engleskoga jezika (na)učili su pravila pisanja eseja, a neki su svoje prve jezične vještine provjerili pišući upravo o (sigurnosti na) internetu. One zrelije – učenike 4.e – brine hoće li tradicionalno čitanje izumrijeti u suvremenom (digitalnom) svijetu. Primjeri dobrih eseja (mlađih i starijih) učenika naše škole predstavljeni su na jednom od plakata. Ondje možete pročitati i Internet bonton te važne podatke vezane uz obilježeni datum koje su, radeći na satu informatike, na plakatima predstavili učenici 1.d i 4.d.

Ivana Opačak, prof.

Virtualna šetnja školom

Duplikat svjedodžbe

Šk. god. 2023./2024.

1. razredi

2. razredi

3. razredi

4. razredi

VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači  i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta  vjeronauka ili etike.

Satnica:

Brošura EBŠ

Priručnik VH&PA

Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod / Naselje Andrija Hebrang 13/1, HR-35000 Slavonski Brod / ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr / skola@ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr