Plava ekonomija u Centru izvrsnosti
Autor: Vjekoslav Mauriček, 17. 2. 2016.
Gospodarska škola Varaždin u Varaždinskoj je županiji od 2010. g.nositelj aktivnosti Centra izvrsnosti iz poduzetništva. Učenici, koji dolaze iz cijele Županije i iz različitih srednjih škola, ovdje stječu znanja i kompetencije vezane uz razvoj poduzetničke ideje, te uz osnivanje i vođenje tvrtke. Ove šk. god. jedan od ciljeva nam je upoznati polaznike s pojmom Plave ekonomije, belgijskog ekonomista Guntera Pauli-a i njegovom vizijom, kako na temelju 100 inovacija doći do 100 milijuna radnih mjesta. Mnoge od tih inovacija dostupne su "običnim ljudima" za pokretanje posla i poduzetništva.
Osim što će se upoznati s pojmom plave ekonomije, učenici rade na izradi i provedbi ankete o poznavanju tog pojma kod nas, a također odlaze i u posjet socijalnoj zadruzi Humana Nova u Čakovcu koja izrađuje odjeću iz recikliranog materijala i zapošljava osobe s invaliditetom. Tamo će direktor zadruge, gosp. Ivan Božić održati predavanje i upoznati učenike s organizacijom zadruge i konceptom njenog poslovanja. Na završetku ovog mini projekta, polaznici Centra će informirati ostale učenike naše škole o saznanjima koja su stekli i rezultatima ankete putem plakata.
Da bismo i ostale učenike naše škole upoznali s pojmom plave ekonomije i informirali ih o događanjima u okviru ovog projekta, na našim ćemo internetskim stranicama objavljivati aktualne novosti o provedbi projekta.
Tko je Gunter Pauli i što je plava ekonomija
Gunter Pauli rođen je u Antwerpenu 1956. godine. Iako je ekonomiju diplomirao na sveučilištu St.Ignatius Loyola's u Belgiji, daljnje ga je školovanje odvelo izvan granica njegove zemlje, pa je tako titulu magistra stekao u Francuskoj, a počasnu titulu magistra u Torinu, te doktora u Mađarskoj. Tečno govori 7 jezika, a nakon što je živio na 4 kontinenta skrasio se 1994. g. u Japanu. Otac je 5 sinova i 1 kćeri.
Aktivan je kao poduzetnik, predavač i komentator zbivanja s područja kulture, znanosti, politike, održivog razvoja, inovacija i okoliša.
1992., kao generalni direktor Ecover-a, Pauli gradi u Malle-u, Belgija,prvu ekološku tvornicu za proizvodnju sapuna neškodljivu za okoliš. Travnatog krova velikog preko 6000m2, ta zgrada postaje svjetski poznata ekološka zgrada. Tvornica je u potpunosti sagrađena od recikliranog materijala i materijala koji se može reciklirati, Travnati krov i trstika osiguravale su odvođenje otpadne vode, a ostvareni profit koristio se za istraživanje kitova. Godinu dana kasnije Pauli je bio šokiran otkrićem da se palmino ulje, kao osnova za proizvodnju, dobivalo od nasada palmi zbog kojih su uništene goleme površine prašuma, a time i staništa orangutana. U tom trenutku Pauli shvaća da je „zelen“, ali ne i „održiv“!
Ta su ga saznanja potakla da 1994. g. inicira istraživanje mogućnosti proizvodnje potpuno bezopasne za okoliš pod nazivom the Zero Emissions Resarch Initiative (ZERI). Rad ove organizacije započeo je u Tokiju uz potporu japanske vlade i Sveučilišta Ujedinjenih naroda u Tokiju s ciljem preoblikovanja proizvodnje i potrošnje na temelju sustava koji postoje u prirodi. ZERI je mreža 3000 znanstvenika koji traže pragmatična rješenja za siromaštvo, klimatske promjene i konkurenciju u svijetu.