JAVNA TRIBINA - OPEN DAYS
Autor: Vjekoslav Mauriček, 28. 11. 2016.
Održana javna tribina - ,,Obrazovanje u poduzetništvu za gospodarski rast“, na kojoj sudjelovala i svoje projekte predstavila Gospodarska škola Varaždin Kao domaćin lokalnog događaja u svrhu obilježavanja Europskog tjedna regija i gradova – „Open days“, Varaždinska županija je 22. studenog 2016. godine održala javnu tribinu pod nazivom „Obrazovanje u poduzetništvu za gospodarski rast“ na kojoj je sudjelovala i svoje projekte predstavila Gospodarska škola Varaždin. Tema tribine bila je povezivanje javnih i privatnih partnera te njihovo uključenje u regionalnu politiku.
Prisutne je na početku pozdravio zamjenik župana, Alen Kišić, dok je pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije, Miroslav Huđek, predstavio je statističke podatke vezane za upisnu politiku u srednje škole i projekte koje Varaždinska županija provodi na području obrazovanja.
Primjere kako institucije visokog obrazovanja pripremaju studente za poduzetništvo predstavila je Marina Klačmer Čalopa, izv. prof. na Fakultetu organizacije i informatike, koji nudi brojne programe i provodi projekte u kojima studenti stječu znanja i vještine potrebne za razvoj poduzetništva, uključujući, između ostalog, i razvoj start-up poduzeća.
O primjerima i iskustvima iz srednjih škola prisutni su imali priliku čuti od Gospodarske škole Varaždin i Srednje škole Ivanec, koje sudjelovanjem u projektima i razvojem novih kurikuluma potiču mlade na razvoj poduzetničkih ideja.
Kao potporne institucije za poduzetnike, svoje usluge i mogućnosti financiranja iz EU fondova predstavili su Snježana Ljubović iz Agencije za razvoj Varaždinske županije – AZRA i direktor Tehnološkog parka Varaždin, Josip Borak, koji je ujedno predstavio rad Europske poduzetničke mreže, kojim u Varaždinskoj županiji koordinira Tehnološki park.
Zaključci tribine su da i dalje treba jačati suradnju, povezivanje i razmjenu informacija između sustava obrazovanja, poduzetnika i javnih vlasti. FOI i škole su pokazale da se mogu provoditi programi i kurikulumi za razvoj poduzetništva mladih, a poticanjem mladih za uključivanje u učeničko zadrugarstvo, omogućivanjem konkretne prakse u realnom sektoru, stvaranjem aplikacija koje omogućuju mladima da steknu iskustvo koje će im omogućiti lakše snalaženje kad dođu na tržište rada, stvaraju su preduvjeti za razvoj poduzetništva na lokalnoj i regionalnoj razini.