NOVI ERASMUS+ za Gospodarsku školu Varaždin
Autor: Vjekoslav Mauriček, 25. 9. 2020.
Agencija za mobilnost i programe EU-a dodijelila je Gospodarskoj školi Varaždin bespovratna sredstva u iznosu od 30.487 eura za provedbu Erasmus+ projekta Arts for Future u trajanju od dvije godine. Uz Gospodarsku školu sudjeluju i partnerske škole iz Grčke, Francuske, Španjolske i Švedske, a projekt će koordinirati škola iz Njemačke. Projekt je osmišljen kako bi se mladim ljudima koji žele podići svijest o važnosti zaštite okoliša dala mogućnost da se izraze reciklirajući otpad i pretvarajući ga u umjetnička djela. Planirane su i aktivnosti kratkoročne razmjene učenika i nastavnika. Određeni prioriteti projekta su zaštita okoliša te problem klimatskih promjena kao i aktivno uključivanje u građanske inicijative.
Ostvarivanjem ciljeva projekta kroz kreativne radionice povećat će se svijest učenika o potrebi zaštite okoliša te smanjenja klimatskih promjena te njihove vlastite odgovornosti u tim procesima, potaknut će se učenike da kritički razmišljaju te izraze svoje mišljenje o politikama kojima se uređuje zaštita okoliša, motivirat će se učenike da promiču održivi razvoj te usvajaju životne navike po načelima održivosti, omogućit će se učenicima da se kreativno izraze tehnikama recikliranja i izrade novih uporabnih predmeta („upcycling“) iz otpadnih materijala.
Kroz navedene aktivnosti učenici će razviti različite vještine poput: komunikacije, organizacije, planiranja, kritičkog razmišljanja i uporabe IT alata. Neki od rezultata projekata (zid oslikan grafitima, skulptura i mozaik od otpadnih materijala i sl.) bit će izrađeni uz mentorstvo i pomoć lokalnih umjetnika te prezentirani lokalnoj zajednici.
OSNOVNI PODACI O PROJEKTU
Naziv: Erasmus+ KA2: Arts for Future
Šifra projekta: 2020-1-DE03-KA229-077193_6
Proračun: 30.487 eura
Voditeljica: Renata Mađarić
Partneri: Njemačka - Gymnasium Bad Aibling, Španjolska: IES Tirant Lo Blanc, Francuska - Provence Formation, Grčka - 3 Geniko Lykeio Galatsi i Švedska – Hålabäcksskolan.
Ciljna grupa: učenici i profesori iz stranih jezika, umjetnosti i informatike
Realizacija: dvije godine 2020.-2022.
Ciljevi projekta:
- podići svijest učenika o važnosti zaštite okoliša te problemu klimatskih promjena
- uključiti učenike u građanske inicijative s ciljem promicanja zaštite okoliša
- promicati održivi razvoj i usvajanje životnih navika u skladu s načelima održivosti
- potaknuti učenike na kreativno izražavanje uporabom recikliranih materijala
- razviti vještine komunikacije, organizacije, planiranja, kritičkog razmišljanja i uporabe IT alata kod učenika
Aktivnosti projekta:
- predavanja i radionice na temu zaštite okoliša, klimatskih promjena i održivog razvoja
- istraživanje informacija i izrada informativno-edukativnih materijala koji potiču životnih stil u skladu sa zaštitom okoliša i održivog razvoja
- predstavljanje primjera dobre prakse lokalnih umjetnika koji koriste reciklirane materijale u svom radu
- izrade umjetničkih instalacija od recikliranih materijala pod mentorstvom lokalnih umjetnika te njihovo predstavljanje lokalnoj zajednici (zid oslikan grafitima, skulptura i mozaik od otpadnih materijala i sl.)
- kratkoročne razmjene učenika i nastavnika s partnerskim školama