On-line čitanje u povodu 8. ožujka, Međunarodnog dana žena
Autor: Vjekoslav Mauriček, 10. 3. 2021.
U utorak (9. ožujka 2021.) u 19.15 h organizirano je on-line čitanje pod nazivom Neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku. I dalje učenici Gospodarske škole zajedno s knjižničarkom promiču i potiču čitanje, radeći tako na pozitivnom stajalištu prema čitanju i potiču čitanje naglas.
Nalazimo se i u Godini čitanja pa je ovo idealan trenutak da naglasimo zašto je čitanje važno. Čitanjem se neizmjerno duhovno obogaćujemo, otkrivamo mnogo o sebi i o onome što bismo željeli jednom (u budućnosti) postati, razvijamo oštrinu uma, sposobnost analize i vlastitu kreativnost, snažno potičemo maštu i poboljšavamo koncentraciju, proširujemo vokabular i razvijamo komunikacijske vještine, a sve to pomaže nam da se ljepše i lakše izražavamo u društvu. Osim toga, trud i vrijeme uloženo u čitanje knjiga omogućit će nam da brže i kvalitetnije čitamo, lakše pamtimo i brže učimo.
Učenice 1.a i 1.c razreda pripremile su i čitale biografije žena iz knjige Neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku u kojoj je autorica Rosie Kugli predstavila pjevačice, sportašice, televizijske novinarke i glumice koje su obilježile naše doba. Priče ovih ikona, borkinja, neustrašivih žena govore o tome da nema ograničenja za naše snove i mogućnosti koje su pred nama.
Ugostili smo i bivše učenice Gospodarske škole, učiteljice RN, profesorice, ekonomistice, umjetnice, psihologice s kojima smo vodili razgovor o tome čime se bave, smatraju li da su žene danas u njihovom zanimanju ravnopravne s muškarcima, tko im je od žena uzor u životu ili na poslu, koliko bi ženski kandidat (žena kandidatkinja) utjecala na njihovu odluku na izborima?
Posebna gošća bila nam je Marta Klemenčić, profesorica s Katedre za pedagogiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu s velikim životnim iskustvom; koja nam je pričala o svojim volonterskim danima u Boliviji gdje se dotaknula teme odgoja dječaka i djevojčica u toj zemlji. Pričala nam je o tome koliko se njihov odgoj razlikuje od našega, kakav je položaj žena u Boliviji, kakav je odgoj djevojčica u romskim obiteljima i koliko se odgoj djevojčica razlikuje od odgoja dječaka u romskoj kulturi.
Vrlo ugodno, poticajno, zanimljivo i lijepo provedeno vrijeme od sat i pol! Uživale smo i zahvaljujem svima na suradnji, posebno Marini Ivanović, prof. na pomoći u organizaciji ovog virtualnog događaja.
Knjižničarka