UČENICI I PROFESORI GOSPODARSKE ŠKOLE U NORVEŠKOJ
Autor: Administrator , 14. 10. 2013.
Cilj projekta nastavnika engleskog jezika jest usporedba različitih sustava obrazovanja i postignutih rezultata u nastavi stranih jezika s obzirom na nastavne metode i primjere dobre prakse u nekoliko europskih zemalja.
Gospodarskoj školi Varaždin odobrena su financijska sredstva preko Agencije za mobilnost u iznosu od 22.500, eura iz programa Europske unije: Programa za cjeloživotno učenje tj., potprograma Comenius - Multilateralna školska partnerstva za projekt pod nazivom Didaktika stranih jezika u obveznom srednjoškolskom obrazovanju koji će se provoditi od kolovoza 2012. do srpnja 2014. godine. Voditelj projekta je škola iz Španjolske (Calasparra), a uz Gospodarsku školu Varaždin partneri su škole iz Norveške (Kristiansand), Njemačke (Hanau) i Turske (Istambul).
Učenici i nastavnici naše škole ispred Holte skole u Kristiansandu
Do sada su održana tri sastanka u državama partnerima: prvi u Španjolskoj, drugi u Turskoj i treći u Norveškoj. Školu u Norveškoj posjetilo je četvero profesora Gospodarske škole Varaždin: Mirna Rukavina Bakšaj, Vanja Perši, Renata Mađarić i Zoran Mihalina te dvoje učenika: Vedrana Šargač i Sandi Poustecki. Dojmovi su, naravno, nezaboravni.
Predodžbe o nekoj zemlji koje donosimo sa sobom kad se nađemo u toj zemlji gotovo nikada ne odgovaraju stvarnom doživljaju. Takav je slučaj bio i sa našim posjetom Norveškoj.
Iako površinom vrlo velika, a brojem stanovnika relativno mala (jedva 5 milijuna stanovnika), Norveška je u mnogo čemu vodeća zemlja svijeta. Najveći europski BDP, država pune zaposlenosti, socijalnog reda i blagostanja, s ljudima okrenutim aktivnom životu i boravku u prirodi - tek su neka od njenih dostignuća. Boravak u Oslu i petom po veličini norveškom gradu Kristiansandu te druženje s norveškim kolegama, pokazalo nam je da vrlo visoko cijene privatnost obiteljskog doma i života. Prekrasno uređene, tradicionalnog izgleda, ali ne i raskošne, norveške su kuće prvenstveno mjesta namijenjena ugodnom i opuštenom boravku obitelji i druženju s prijateljima. Norvežane kod kuće vjerojatno zadržavaju za naše pojmove (ali ne i samo za naše) izuzetno visoke cijene roba i usluga. U kombinaciji sa visokim porezima, naftom i produktivnošću, one su zapravo izvor socijalnog blagostanja Norveške. Između mnogih povoljnosti u kojima uživaju, svi Norvežani imaju besplatno obrazovanje i zdravstvene usluge.
Snažan dojam na nas ostavila je velika briga koju društvo posvećuje djeci i mladima te okrenutost boravku u prirodi. Kamo god se okrenete, bilo to na stjenovitim obalama ili u centru Osla, vidjet ćete ljude koji bicikliraju, trče ili hodaju nordijskim stilom. Pritom je ruksak, mali ili veći, dio obvezne opreme.
Mnogo toga u Norveškoj ukazuje na povijesnu okrenutost Engleskoj i Americi, o čemu dobro govori dojam da gotovo svaki Norvežanin, od učitelja do vozača tramvaja, govori engleski – i to odlično! Moglo bi se ustvrditi da je engleski Norvežanima drugi materinji jezik. Norvežani su ljudi vrlo ponosni na svoju domovinu za čiju su se slobodu stoljećima borili. O tome govori i vrlo česta slika: jarbol u dvorištu na kojem se vijori norveška zastava!