U 2023./2024. god. u provedbi EPAS programa sudjelovalo je 57 srednjih škola i 1403 učenica i učenika te 85 ambasadorica i ambasadora seniora. Osmišljeno je i provedeno 1492 aktivnosti te 437 radionica "Iskoristi svoj glas" .
U radionicama je sudjelovalo gotovo 12.000 učenika i građana.
Forum za slobodu odgoja proveo je evaluaciju škola na temelju evaluacijskog postupka prema 5 kriterija:
Od maksimalnih 140 bodova naša škola je dobila 132 boda te zauzela visoko 9. mjesto!
Čestitke svim ambasadorima juniorima na uloženom trudu!
Bravo djeco!
Dalmatinski đir, europska priča: #EU izbori
Tijekom školske godine, ambasadori juniori su održali niz predavanja i radionica u našoj školi. Cilj je bio odraditi sve nastavne module i upoznati učenike naše škole (pogotovo učenike nižih razreda) s vrijednostima europske unije i programom Škola ambasador europskog parlamenta.
Za module Povijest EU i Europske vrijednosti ambasadori su pripremili predavanje i održali predavanje.
Za modul Eurospka Unija i ti ambasadori su pripremili, moderirali i održali panel raspravu.
Za module Europa bez granica i Donošenje odluka ambasadori su pripremili i održali radionicu.
Istovremeno su ambasadori juniori sudjelovali u Erasmus+ projektu_The new values of democracy in today's Europe (učeći i promičući europske vrijednosti), na natjecanju Mreža čitanja (promičući medijsku pismenost i biblioterapiju), natjecanju Poslovni izazov (promičući važnost financijske pismenosti) te su dio projekta rada s darovitim učenicima Održivi biogeokemijski ciklus (promičući održivost i inkluzivnost).
Vrijedne ambasadorice Laura i Izabela su izradile kviz o poznavanju Europske unije.
Provjerite svoje znanje !
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdt5UVtAaDhztMStmNhEZnXhaF6YSH1jSuvNHSC_Rx1DQIz2w/viewform
Obilježavanje Svjetskog i Europskog tjedna novca od 18. do 24.ožujka 2024.
Profesorica Nikolina Grizelj je za učenike organizirala dan Učenja kroz igru , a učenici su putem igara pokazali odlično znanje upravljanja novcem, prepoznavanja i upravljanje rizikom, načine korupcije te sprječavanje iste.
EPAS seminar za junior i senior ambasadore!
Europski parlament ureda u Zagrebu organizirao je od 8. - 10. veljače 2024. godine Seminar za senior i junior ambasadore u Zadru na kojem je prisustvovalo 59 EPAS škola. Našu školu predstavljale su senior ambasadorica Marijana Zaninović i junior ambasadorica Lana Marijanović. Program rada uključivao je predavanja i radionice. Na samom početku seminara sve prisutne su pozdravili Maja Ljubić Kutnjak i Marko Boko iz Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj. Nakon uvodnog pozdrava i upoznavanja uslijedilo je motivacijsko predavanje „Glas mladih u superizbornoj godini“ nagrađivane vanjskopolitičke novinarke Ivane Dragičević. Drugi dan radno je bio je podijeljen na junior i senior grupe u kojima se vrlo intenzivno radilo. Senior ambasadori radili su na razmjeni ideja o novim mogućim inventivnijim načinima u provedbi EPAS programa, a junior ambasadori po grupama izrađivali prezentacije o nadolazećim europskim izborima. Junior ambasadori sudjelovali su i u grupnom natjecanju u kvizu s temom „Poznavanje EU“. Grupa od deset učenika u kojoj je bila i naša učenica Lana Marijanović odnijela je pobjedu, a za nagradu su primili prigodne darove.
Ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić svojim govorom na temu „Mladi za Europu, Europa za mlade“ otvorio je zadnji radni dan seminara u Zadru koji je završio prezentacijama EPAS programa zadarskih škola.
U emisiji HRT_Radio Knin "EU i mladi" emitiranoj 7. listopada 2023. gostovale su prof. Marijana Zaninović, dugogodišnja voditeljica programa EPAS škola i ambasador senior te učenica 4. a razreda opće gimnazije Lana Marijanović, ambasador junior i koordinatorica platforme https://zajednoza.eu/hr/.
O projektima koje provodi Srednja škola Lovre Montija, a koji su financirani iz europskih fondova te o programu EPAS škola više na poveznici https://radio.hrt.hr/slusaonica/eu-i-mladi?epizoda=202310071040 .
Zajednički projekt sa EPAS školama!
Prvi dio projekta "Zelena i održiva Europa" kojeg je pokrenula EPAS škola SŠ Markantuna de Dominisa Rab, a u kojem sudjeluje ukupno 12 EPAS škola, odnosio se na izradu vlastitog EKO ZNAKA. Mi smo odabrali tema Voda jer je Knin grad na 7 rijeka.
Ove godine u sklopu manifestacije Noći knjige, prisjećamo se i slavimo rad velikih hrvatskih književnika: Marije Jurić Zagorke, Dinka Šimunovića, Antuna Gustava Matoša, Miroslava Krleže i Miljenka Smoje.
Naši učenici koji sudjeluju u EPAS programu - Škola ambasador Europskog parlamenta, u suradnji s knjižničarkom, izradili su straničnike (bookmarkere) i logo na temu Marije Jurić Zagorke.
Akademija Zagrebačke burze pokrenuta je u svibnju 2010. kao edukativni odjel Zagrebačke burze, uz potporu Europske banke za obnovu i razvoj, a danas je najveći pružatelj usluga edukacije o financijskim tržištima u Hrvatskoj.
Akademija je do sada razvila ukupno preko 90 različitih programa, od čega nekoliko kompleksnijih u smislu trajanja i sveobuhvatnosti, kao što su program za odnose s investitorima, koji je završilo čak 10 generacija stručnjaka, ili program za poslove usklađenosti, koji je završilo 5 generacija polaznika.
Do sada je Akademija organizirala više od 500 edukativnih događanja, kroz koje je prošlo više od 10.000 sudionika, od čega su za njih otprilike 70%-ak osigurane besplatne edukacije. Izuzetan naglasak Akademija stavlja na edukaciju mladih, posebno srednjoškolaca i studenata, kojih je kroz godine educirano više od 5.000.
Posjetili smo Zagrebačku burzu te su sudjelovali u predavanju „Kako trgovati dionicama?“ na Akademiji Zagrebačke burze :-)
Učenici 2.b, 3.b i 4.b, smjer ekonomist Srednje škole Lovre Montija (a među nima i naše ambasadorice juniorke) u pratnji nastavnica ekonomske skupine predmete Ankice Milanović i Nikoline Grizelj te voditelja EPAS programa, ambasadora seniora Dragana Boduljaka i Marijane Zaninović posjetili su Hrvatski sabor gdje su se upoznali s parlamentarnom procedurom te uz stručno vodstvo obišli Sabor. Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković pozdravio je učenike te su učenici prisustvovali glasanju zastupnika i slušali replike zastupnika.
Edukacija peer to peer!
Na temu Europsko tržište rada zanimljivo i poučno predavanje održale su naše ambasadorice Magdalena, Marija i Stella.
Učenicima drugih razreda opće gimnazije na sažet, slikovit i kreativan način objasnile su koje sve mogućnosti tržište rada Europe nudi za mlade osoba te na koji način se možemo prilagoditi potrebama tržišta rada bilo da se radi o stjecanju dodatnik kvalifikaciji ili promjeni zanimanja.
Svjetski i Europski tjedan novca 20. – 26. ožujka 2023.
„PLANIRAJ SVOJ NOVAC, ZASADI SVOJU BUDUĆNOST“ je ovogodišnja tema obilježavanja Međunarodnog i Europskog tjedna novca!
Cilj je potaknuti održivost i podizanje svijesti pojedinaca u kontekstu financijskog ponašanja prema okolišu i društvu, u sklopu obilježavanja GMW-a.
U našoj školi održane su mnogobrojne aktivnosti, od anketiranja na temu „Novac i ja“ (organizirao HUB u suradnji s Štedopisom), preko predavanja za učenike završnih razreda „Financijsko opismenjavanje srednjoškolaca“ (prof. Ankica Milanović) do izrade i provedbe ankete „Jesam li financijski pismen?" .
Ovim aktivnostima učenici su mogli provjeriti svoje znanje o potrošnji, novcu, financijskim institucijama i proizvodima te mogućnostima kreiranja i upravljanja vlastitim osobnim budžetom. Svrha aktivnosti je promišljanje i poticanje učenika na donošenje odgovornih financijskih odluka u svakodnevnim aktivnostima.
U obilježvanju Svjetskog i Europskog tjedana sudjelovale su i naše ambasadorice koje su održale predavanje na temu "Hrvatska u Euro području".
S nama, ne za nas - Down syndrom 2023.
Škole ambasadori Europskog parlamenta iz tri županije Srednja škola Ivana Meštrovića Drniš, Srednja škola Lovre Montija Knin, Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića Sinj i Prva hrvatska riječka gimnazija Rijeka i njeni senior ambasadori nastavnici Martina Jerković, Marijana Zaninović, Marko Miočić i Nikolina Vuković udruženi zajedno u obilježavanje Svjetskog dana Down syndroma 21.ožujka 2023., zajedno sa junior ambasadorima uspješno su proveli akciju solidarnosti 1euro = 21 osmijeh.
U mjesecu ožujku škole uključene u svjetsku kampanju S nama, ne za nas provođenjem akcije solidarnosti prikupili su novčana sredstva ukupno 1100 eura za Centar za odgoj i obrazovanje Juraj Bonaći – Podružnica Sinj kojim će se pomoći kupnja radnog materijala za njihove polaznike.
Novac je uplaćen na račun centra, a ovom vrlo uspješnom akcijom učenici svih škola pokazali su svoju humanost, solidarnosti i inkluzivnost što je upravo i bio cilj humanitarne akcije osvijestiti i ukazati na potrebe onih kojima je najpotrebitije.
Bravo za sve učenike koji su svesrdno pomogli akciju solidarnosti 1euro = 21osmijeh i senior ambasadorima na hvale vrijednoj aktivnosti koju su pokrenuli za Centar za odgoj i obrazovanje Juraj Bonaći Podružnica Sinj.
Učili smo o Europskoj uniji pomoću novih edukativnih materijala izrađenih u sklopu projekta MEGA: jačanje europske dimenzije odgoja i obrazovanja!
Na novim materijalima radili su svi ambasadori, a odabrali smo po jednu temu iz svakog modula!
Iz modula Što je Europska unija?, Kako funkcionira Europska unija? i Što nam donosi u svakodnevnom životu? odabrali smo osnovne verzije (bez digitalnih alata) i na njima su radile učenice 2.a, 2.b i 3.b razreda.
Iz modula Što je na dnevnom redu EU-a? i Europski zeleni plan odabrali smo napredne verzije (sa digitalnim alatima) i na njima su radile učenice 3.a i 3.c razreda.
Voditeljica EPAS programa Marijana Zaninović završila je seminar stručnog usavršavanja u okviru projekta MEGA kojeg provodi Forum za slobodu odgoja s partnerima.
Uspješno je završila 5 modula:
- Što je Europska unija?
- Kako funkcionira Europska unija?
- Što nam donosi u svakodnevnom životu?
- Što je na dnevnom redu Europske unije?
- Europski zeleni plan
Schengenski prostor obuhvaća teritorije 27 europskih zemalja koje su usvojile Schengenski sporazum potpisan 1985. u Schengenu u Luksemburgu. Schengenski prostor u mnogočemu funkcionira kao područje jedne države,s tradicionalnim kontrolama za one koji ulaze i izlaze iz područja, ali bez unutarnjih graničnih kontrola. Zemlje članice provode zajednički vizni sustav.
Schengenske odredbe postale su dio europskog prava ugovorom iz Amsterdama 1999. iako prostoru službeno pripadaju i četiri države koje nisu u Europskoj uniji: Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska. Područje trenutačno obuhvaća populaciju od više od 423 milijuna stanovnika te površinu od 4.368.693 km2.
Još tri članice Europske unije (Bugarska, Cipar i Rumunjska) obvezale su se na ulazak u Schengenski prostor. Prije pune implementacije schengenskih pravila svaka zemlja mora ispuniti potrebne uvjete u četiri područja: zračne granice, vize, policijska suradnja i zaštita osobnih podataka.
Europska migracijska kriza 2015. odgodila je proširenje Schengenskog prostora na Bugarsku, Hrvatsku i Rumunjsku. Hrvatska je ušla u Schengenski prostor 8. prosinca 2022. godine, a punopravnom članicom je postala 1. siječnja 2023, dok Cipru problem predstavlja spor sa Sjevernim Ciprom.
O pravilima Schengena i njegovom značaju za razvoj i stabilnost RH, naše vrijedne ambasadorice Lana, Helena, Lana i Paula pričale su učenicima naše škole.
EURO - naša valuta
UPOZNAJMO EURONOVČANICE !
U optjecaju su dvije jednakovrijedne serije euronovčanica.
Prva se serija sastoji od sedam apoena (5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 eura), a druga, koja se još naziva serija Europa, ima iste apoene osim apoena od 500 eura. Taj se apoen više ne tiska, no i nadalje se može upotrebljavati kao sredstvo plaćanja. Bez obzira na seriju svaki apoen euronovčanice vizualno je prepoznatljiv po dominantnoj boji i arhitektonskom motivu.
Euronovčanice prikazuju arhitektonske motive u stilovima iz različitih razdoblja povijesti Europe. Druga serija naziva se Europa jer je na novčanicama prikazan portret Europe, lika iz grčke mitologije
Serija eurokovanica sastoji se od osam različitih apoena: 1 cent, 2 centa, 5, 10, 20 i 50 centa te 1 € i 2 €.
Za razliku od euronovčanica, eurokovanice imaju zajedničku stranu i nacionalnu stranu koja motivima upućuje na zemlju izdavanja pa time i Hrvatsku. Zajednička strana kovanica prikazuje Europsku uniju ili Europu i simbolizira jedinstvo EU-a.
Na kovanicama od 1 i 2 centa te 5 centa, Europa je prikazana na zemaljskoj kugli u odnosu na Afriku i Aziju. Eurokovanice svih država mogu se upotrebljavati na cijelom europodručju.
Simboli hrvatskih eurokovanica odabrani uz sudjelovanje građana:
Hrvatska šahovnica motiv je koji se nalazi na pozadini svih kovanica.
Naše vrijedne ambadorice iz 2.b i 3.b razreda ukrasile su naš EPAS prostor plakatom o EURU i uspomenom na Hrvatsku kunu.
Svake se godine 17. listopada oblježava Međunarodni dan borbe protiv siromaštva.
Taj dan prvi se put obilježio prosvjedom u Parizu 17. listopada 1987. Tada se više od 100 000 ljudi okupljenih na mjestu gdje se 1948. godine potpisala Opća deklaracija o ljudskim pravima glasno izrazilo da je siromaštvo kršenje ljudskih prava i da se moraju poduzeti koraci u rješavanju ovog problema.
Stanje u svijetu
U posljednjih 30 godina postigli smo značajan napredak u ostvarenju ovog cilja, ali siromaštvo je nažalost i dalje prisutno posvuda, posebice u zemljama u razvoju. Najveću ulogu u tom napretku imale su zemlje istočne Azije poput Kine čiji je nagli ekonomski rast izbacio iz ekstremnog siromaštva značajan broj ljudi. Slična situacija se dogodila na području južne Azije gdje je pad ekstremno siromašnih pao za 35 % u periodu između 1990. i 2015. godine. Unatoč tome što je u posljednjih nekoliko desetljeća iz ekstremnog siromaštva izašlo stotine milijuna ljudi, prema novijim podacima više stotina milijuna ljudi i dalje živi u tom obliku siromaštva. To znači da skoro svaka deseta osoba živi s manje od 1,90 američkih dolara dnevno, odnosno s manje od 13 kn dnevno.
Stanje u Hrvatskoj
U Hrvatskoj je problem ekstremnog siromaštva gotovo neznatan, ali nikako ne smije biti zanemaren, budući da ipak 0,6 % naših građana živi u granicama ekstremnog siromaštva. Ogroman problem leži u činjenici da je u Hrvatskoj više ljudi na pragu siromaštva, nego što u Zagrebu živi stanovnika - 19,3 % građana.
Kod nas su najugroženija skupina naši najstariji građani, umirovljenici.
Sredstva prikupljena prodajom kolača i donacijama, naše ambasadorice potrošile su na kupnju osnovnih namirnica koje će se preko Crvenog križa podijeliti starijim siromašno ugroženim građanima grada Knina.
Dani kruha tradicionalna je manifestacija koja se obilježava u listopadu.
Ona pridonosi potpunijem odgoju i obrazovanju za zaštitu okoliša, upoznavanju i očuvanju biološke raznolikosti, podizanju svijesti o ekološkoj poljoprivredi i zdravoj prehrani, a temelji se na izgrađivanju pozitivnih stavova i stvaranju pravilnog emocionalnog odnosa učenika i prirode.
Ove godine, naši ambasadori su imali samostalni štand na kojem su prodavali kolače tradicionalne za zemlje članice Europske Unije: mađarice, carska štrudla, croissante, kuglof... Sav novac prikupljen prodajom kolača ići će u humanitarne svrhe.
U tjednu od 26.9. - 30.9. u našoj školi se održala mobilnosti u sklopu Erasmus+ projekta (KA229_Strateška partnerstva): YES_Young Europeans for Sustainability.
Više o aktivnostima tjedna na poveznici:
https://huknet1.hr/?p=50528&fbclid=IwAR3nT8a__-D0G-vPzfXiA9spsLFP886GQAeyQdJHre-PdBmdjOKGXFCNins
Nakon provedenih evaluacija za školsku godinu 2021./2022., naše škola je i dalje zadržala status Škola ambasador Europskog parlamenta za 2021./2022. godinu, a naši vrijedni učenici i učenice status ambasadora juniora, a nastavnik Dragan Boduljak i nastavnica Marijana Zaninović status ambasadora seniora Europskog parlamenta.
U još jednoj organizacijski itekako izazovnoj školskoj godini još jednom veliko hvala svim učenicama i učenicima!
Financijsko obrazovanje !
Na kraju nastavne godine odlučili smo započeti ciklus edukacije naših učenike u području Financijske pismenosti!
Upravljanje osobnim financijama, kućnim budžetom i kako postati odgovoran potrošač - to bi svi, a naročito mladi trebali razumjeti prije nego što se osamostale i sami počnu zarađivati.
O financijskoj pismenosti kao mentalnom procesu kojeg koristimo prilikom donošenja odluke u vezi novca, ali i cjeloživotnom procesu kojim se prilagođavamo novim i drugačijim kontekstima u kojima živimo, financijskim potrebama i željama, naše je učenike kroz zanimljivu radionicu vodio naš profesor ekonomske skupine predmeta Dragan Boduljak, nastavnik savjetnik.
više info: https://ec.europa.eu/reform-support/what-we-do/financial-sector-and-access-finance_hr
Povijest razvoja EU!
Europska unija u kojoj danas živimo nastala je zahvaljujući sljedećim predvodnicima vizionarima. Bez njihova zalaganja i motivacije ne bismo živjeli u miru i stabilnosti koji su nam danas samorazumljivi. Pioniri EU-a, od boraca pokreta otpora do pravnika i parlamentaraca, bili su raznolika skupina ljudi koji su vjerovali u iste ideale: ujedinjenu Europu mira i blagostanja.
U petak, 8. travnja 2022., naše ambasadorice juniorke Lana i Lana iz 2.a razreda održale su učenicima predavanje o povijesti razvoje EU!
Predavanje su same pripremile, izradile prezentaciju te vrlo sadržajno i zanimljivo predstavile razvoj Europske unije od njenog početka do današnjih dana.
Više o povijesti razvoja EU na poveznici: https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/history-eu_hr
Svjetski dan voda obilježava se 22. ožujka svake godine kako bi se skrenula pozornost ljudi diljem svijeta na važnost očuvanja vode za piće.
Cilj svjetskog dana vode je upozoriti i podići svijest o 2 milijarde ljudi koji žive bez pristupa pitkoj vodi s fokusom na podržavanje postizanja ciljeva UN-ove Agende 2030 održivih razvoja (SDG 6): Voda i odvodnja za sve do 2030. g.
Tema za 2022. g. su „Podzemne vode“, a ovogodišnje ime kampanje glasi: „Podzemne vode – učinimo nevidljivo vidljivim“.
Juniori i seniori ambasadori iz 7 EPAS škola udružili se i zajedno obilježili ovaj predivan dan te su izradili zajedničku e-knjigu:
https://read.bookcreator.com/noY-Pkp-lJVi1oGaNvjInL8qodrD72Qzs8Jx7UTcVik/N3j481RpRZa8bXp8ctjfeA?fbclid=IwAR0HhtKWrXicQE_Wkmi0FJyynoYtqJ56_YjlBuDj5dMBVi7MmkUdA4smlyk u kojoj možete vidjeti kako smo obilježili ovaj dan.
Humas of EPAS
Laura Šego,3. razred
1. Kako promišljaš budućnost EU-a i svoju ulogu u njoj?
Vjerujem da će Europska unija poticati pojedince na sudjelovanje u kolektivnim aktivnostima za dobrobit njih samih i država kojim pripadaju, a tako i proširivati njihovu svijest o drugim, drugim nacijama i kulturama ili npr. temi ekološke osviještenosti. Jer, kao što je rekao bivši predsjednik Europskog vijeća D.Tusk: „Ujedinjeni smo uspješni, razjedinjeni propadamo“ tako i ja smatram da ću biti motivirana participirati u poboljšanju budućnosti Unije.
2. Kako poboljšati položaj mladih u EU-u?
Položaj mladih je već poboljšan kroz razne projekte EU kao što su „Erasmus“ i „Leonardo Da Vinci“, ali i dalje treba poticati mlade na mobilnosti jer nam to omogućuje upoznavanje različitih kultura, jezika, povijesti i veću uključenost u Europsko društvo. Povećanjem zapošljavanja mladih možemo poboljšati njihov položaj kao i stanje u EU, to uključuje poboljšano jamstvo za mlade, smanjenje stope nezaposlenosti mladih, bolji ekonomski status.
3. Koje su vrijednosti EPAS-a koje su te osnažile kao mladu osobu?
Naučila sam puno o vrijednostima Europske unije i Europskog parlamenta kao i važnost promicanja istih. Također sam naučila da i ja kao pojedinac mogu promicati vrijednosti EU u lokalnoj zajednici.
Održivi razvoj temeljen je na razumijevanju povezanosti temeljnih sastavnica - društva, okoliša i gospodarstva. Ravnoteža između sve tri sastavnice i njezina operacionalizacija u praksi omogućuje dugoročan razvoj ljudskog društva u očuvanom okolišu.
O ciljevima održivog razvoja i planovima grada Knina u poticanju održivosti lokalne zajednice naše učenice ambasadorice Vanesa i Gabrijela razgovarale su s našim gradonačelnikom gosp. Marijom Ćaćićem.
"Biti volonter!"
U sklopu projekta „Budi nekome Iskra“ Volonterski centar Iskra Udruge organizirao je edukaciju za učenike naše škole pod nazivom „Biti volonter“.
Naši učenici imali su priliku naučiti sve o pravima i odgovornostima volontera, mogućnostima i dobrobitima volontiranja, volontiranju u lokalnoj zajednici, al i aktivnim ukljičivanjem u volontiranje.
Više o volontiranju možete pročitati i na stranici: https://www.europskesnagesolidarnosti.hr/
Obilježavanje Dana Europe 2021.g.
Danom Europe koji se održava 9. svibnja svake godine slavi se mir i jedinstvo u Europi. Datum označava godišnjicu povijesne "Schumanove deklaracije". Tijekom govora u Parizu 1950. Robert Schuman, tadašnji francuski ministar vanjskih poslova, iznio je svoju ideju o novom obliku političke suradnje u Europi kojom bi rat među Europskim državama postao nezamisliv.
Njegova vizija bila je osnovati europsku instituciju koja bi objedinila proizvodnju ugljena i čelika i upravljala njome. Ugovor o osnivanju takvog tijela potpisan je nešto manje od godinu dana kasnije. Schumanov prijedlog smatra se začetkom današnje Europske unije.
Ambasadori juniori SŠ Lovre Montija udružili su snage s kolegama iz SŠ Markantuna de Dominisa (Rab) i iz Tehničke i industrijske škole Ruđera Boškovića (Sinj) te su osmislili aktivnosti vezane uz proslavu i obilježavanje Dana Europe.
Nažalost, zbog situacije s pandemijom, sve aktivnosti provodimo online.
Danas smo se prisjetili povijesti razvoja Europske Unije, razgovarali o utjecaju EU na naš svakodnevni život, iznijeli stavove o edukaciji i epidemiji, naglasili vrijednosti EU, promišljali o budućim izazovima i našoj ulozi u oblikovanju budućnosti.
Naši ambasadori sudjelovali su u volonterskoj akciji prikupljanja knjiga s ciljem održavanja i obogaćivanja sadržaja već postojećih Eko kućica za knjige na području grada Knina. Eko kućice za knjige su ideja svjetskog pokreta „Little Free Library“ te služi za slobodnu razmjenu knjiga.
Osim promicanja čitanja knjiga, ovom akcijom potičemo i ponovnu uporabu knjiga te smanjenje količine otpada.
https://littlefreelibrary.org/
Klimatske promjene predstavljaju najveću prijetnju razvoju, a njeni rasprostranjeni utjecaji bez presedana opterećuju najsiromašnije i najranjivije. Smanjenje utjecaja klimatskih promjena i njezini učinci zahtijevaju jačanje zamaha započetog Pariškim sporazumom o promjeni klime. Osim porasta razine mora i globalnih temperatura, ekstremne vremenske neprilike postaju sve češće, a prirodna staništa poput koraljnih grebena propadaju. Te promjene utječu na ljude posvuda, ali nesrazmjerno najviše štete najsiromašnijima i najranjivijima.
Rizici od prirodnih katastrofa povećavaju se sa siromaštvom, nejednakošću, degradacijom okoliša i lošim urbanim planiranjem.
"Puno smo razgovarali o poveznicama između gubitka biološke raznolikosti i bolesti COVID-19. Moramo prijeći s riječi na djela. Zaštitit ćemo barem 30 % kopna i mora u Europi. Spremni smo ostvariti istu ambiciju na globalnoj razini, na sljedećem sastanku na vrhu UN-a o biološkoj raznolikosti u Kunmingu. Moramo postići dogovor sličan onome na COP21 konferenciji o klimi jer nam je potreban Pariški sporazum o biološkoj raznolikosti."
Ursula von der Leyen
Ambasadori juniori i dalje neumorno rade i osmišljavaju akcije vezene za zaštitu klime.
Proveli su anketno ispitivanje među nastavnicima i učenicima naše škole s ciljem osvještivanja sudionika o utjecaju stila života na promjene u okolišu , a rezultati istraživanja koristiti će se za planiranje i provođenje daljnjih akcija.
HUMANITARNA AKCIJA – NE BOJ SE, NISI SAM
Vijeće učenika Srednje škole Lovre Montija pokrenulo je humanitarnu akciju prikupljanja hrane za Pučku kuhinju u povodu Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti.
Akciji su se priključili i ambasadori juniori.
Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti prvi se put obilježio protestnom akcijom ljudi u Parizu 17. listopada 1987. Više od 100 000 ljudi okupljenih na mjestu gdje se 1948. potpisala Opća deklaracija o ljudskim pravima glasno je izrazilo da je siromaštvo kršenje ljudskih prava i da se moraju poduzeti koraci u rješavanju ovog problema. Opća skupština UN-a ovaj je dan službeno proglasila međunarodnim danom 1992. godine.
Europske snage solidarnosti pružaju priliku mladima da doprinose društvu, volontiraju i rade za opće dobro te iskazuju solidarnost s ljudima u nepovoljnijem položaju istovremeno stječući neprocjenjivo iskustvo i razvijau svoje vještine.
https://www.europskesnagesolidarnosti.hr/
Našim vrijednim ambasadorima juniorima podijeljene su potvrde za rad na projektu u prošloj školskoj godini.
Počeli su raditi na osmišljavanju aktivnosti za provođenje planiranih modula u ovoj školskoj godini, a kao prvu aktivnost odlučili su učenike prvih razreda upoznati s programom Škola ambasador Europskog parlamenta i s našim info kutkom.
Nova EPAS-godina!
Nakon provedenih evaluacija za školsku godinu 2019./2020. i u nikad izazovnijoj školskoj godini– uspjeli smo! SŠ Lovre Montija stekla je status Škola ambasador Europskog parlamenta za 2019./2020. godinu!
EP kviz na portalu Srednja.hr
U suradnji s portalom Srednja.hr napravljen je online kviz, koji se između ostaloga bavi i temama vezanima uz EU i Europski parlament. Kviz ima dvije dimenzije – jedna je da učenici odgovaraju na pitanja, a druga je da ih zajedno sa svojim kolegama i mentorima kreiraju i podižu na sustav, kako bi drugi mogli odgovarati na njih.
Svaki natjecatelj može kreirati svoj profil, putem kojeg će biti mjerljiva sva njegova aktivnost te u konačnici i ukupan plasman.
Više o kvizu: https://www.srednja.hr/svastara/izazivamo-vas-da-postavite-najteze-kviz-pitanje-europskoj-uniji/
Srednja škola Lovre Montija – Škola ambasador Europskog parlamenta
Izvješće o provedenim aktivnostima u šk. god. 2019/2020.
U našoj drugoj godini sudjelovanja u projektu Škole ambasador Europskog parlamenta redovito smo pratili događaje vezane uz presjedanje Hrvatske Europskom unijom, Brexit, migrantsku krizu i borbu Europe protiv klimatskih promjena.
Posebno smo provodili aktivnosti u školi i zajednici koje su poticali na aktivnost mladih u lokalnoj zajednici.
Aktivno smo sudjelovali u edukaciji o Održivom razvoju, a svojim idejama i u suradnji s lokalnim udrugama i institucijama poticali smo na osvještavanje mladih o održivosti Europe.
Najvažnije informacije redovito objavljujemo na Facebook stranici – Srednja škola Lovre Montija – Škola ambasador Europskog parlamenta.
svibanj, 2020.
Sudjelovali smo na III. #EPtalks – Dezinformacije i zapadni Balkan, IV. #EPtalks – EuropljaniProtivCOVID-19 i V. #EPtalks – Sve je digitalno? Influenceri i (nova) viralnost.
Izradom prigodnih plakata obilježili smo:
21. svibnja - Međunarodni dan kulturne raznolikosti, dijaloga i razvoja.
22. svibnja - Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode u RH
24. svibnja – Europski dan parkova
travanj, 2020.
Izradili smo kratki kolaž u kojem ambasadori poručuju #ostanidoma #ostaniodgovoran.
https://www.facebook.com/990988904436460/videos/256348455418503/?t=2
Sudjelovali smo na II. #EPtalks – Sve će biti u redu? Na I. #EPtalks - COVID-19: kriza koja je sve promijenila zbog tehničkih se razloga nismo mogli priključiti razgovoru, ali smo pogledali snimku.
ožujak, 2020.
Za naše EPAS partnere: Gimnazija Metković, SŠ Orahovica i SŠ Vela Luka snimili smo prvi videozapis o našoj školi.
veljača, 2020.
Pridonosimo razvoju svijesti o Održivoj Europi.... naše učenice ambasadorice Sonja, Gabrijela, Nina i Vanja
http://huknet1.hr/?p=42793&fbclid=IwAR3NYyMdhTHVwWikIeo_OjMxxP6cqBgADYdsng95LPZrnkPoJH7BflwVnSc
Udruga mladih "Mladi u EU" iz Šibenika, 19. veljače 2020. je održala Javnu debatu na temu "Mladi i aktivni". U debati su sudjelovali i učenici ambasadori Europskog parlamenta. Raspravljalo o četiri važne teme: Kvaliteta života, Obrazovanje, Uključivanje mladih i Kultura mladih i slobodno vrijeme.
siječanj, 2020.
Ambasadori su obilježili početak Hrvatskog presjedanja Europskom unijom te su za tu prigodu izradili i plakat koji krasni našu Info točku.
prosinac, 2019.
Aktivnim sudjelovanjem u školskom projektu "Znanje za održivo djelovanje" naši mlađi ambasadori promiču i ukazuju na važnost Održivog razvoja. Ambasadori su sudjelovali na predavanju i raspravi o Ciljevima održivog razvoja.
listopad, 2019.
Upoznali smo rad lokalne eko-udruge te smo saznali koliko je Europska unija pridonijela radu udrugama civilnog društava kroz različite EU projekte. Sudjelovali smo na predavanju i radionici o ekološki prihvatljivim materijalima i borbi pojedinca u zaštiti prirode.
Izvor: Marijana Zaninović
#EPtalks – prvih pet!
Ambasadori juniori naše škole (Loreta, Anđela, Natali, Barbara, Barbara, Vanja, Gabriela, Luka, Vanesa, Manuela, Marko, Mihaela, Milana, Nina, Paula, Petra, Sonja, Tonka, Luka, Patricija, Ana, Nikola, Eliam, Karla, Roko) zajedno s voditeljicom EPAS programa Marijanom Zaninović, sudjeluju # u4četvrkom u EP talks.
U razgovorima o aktualnim temama, naši gosti su spremno i strpljivo odgovarali na sva pitanja učenika i njihovih mentora.
Odradili smo naših prvih pet i veselimo se sljedećim!
23. travnja 2020.
I. #EPtalks - COVID-19: kriza koja je sve promijenila
Zbog tehničkih poteškoća prilikom pristupanja mrežnome sastanku većina je naših ambasadora prvotno ostala izvan sobe za sastanke.
Snimku cjelovitog razgovora možete pogledati na sljedećoj poveznici:
https://www.youtube.com/watch?v=dCwFv_2s-hw&list=PLnwsxu91cX2eR3jSHQda5CB8QYzNsUrqB
30. travnja 2020.
II. #EPtalks – Sve će biti u redu?
Snimka razgovora dostupna je na sljedećoj poveznici:
https://www.youtube.com/watch?v=faWyg3i73XQ
7. svibnja 2020.
III. #EPtalks – Dezinformacije i zapadni Balkan
14. svibnja 2020.
IV. #EPtalks – EuropljaniProtivCOVID-19
21. svibnja 2020.
V. #EPtalks – Sve je digitalno? Influenceri i (nova) viralnost
Aktivnosti u našoj školi - školska godina 2018./2019.
Studeni, 2018.
Zajedničkim snagama prvo smo postavili Infopult na kojem učenici mogu dobiti sve informacije vezane uz provođenje aktivnosti obrazovnog programa Škola ambasador europskog parlamenta te o radu institucija Europskog parlamenta.
Na našem Infopultu čekaju vas svaki dan mladi, informirani i nasmiješeni ambasadori.
p.s. Zahvala ravnatelju što nam je ustupio „otvorenu“ prostoriju za postavljanje našeg Infopulta.
Prosinac, 2018.
Organizirali smo javno predstavljanje programa za sve zainteresirane nastavnike i učenike naše škole te smo poslali pozivnice predstavnicima grada Knina, Šibensko-kninske županije te lokalnim medijima. Smatramo da je nužno upoznati lokalnu zajednicu sa aktivnostima koje se provode te smo ih pozvali da nam se pridruže u realizaciji planiranih aktivnosti.
U ime projektnog tima i mlađih ambasadora, hvala svima koji su izdvojili i svojom prisutnošću podržali nas na početku našeg puta.
Siječanj, 2019.
U siječnju smo bili vrlo aktivni.
1. Upoznali smo povijest razvoja i širenja Europske unije. Izradili smo lentu vremena koja prikazuje važne događaje u razvitku Europske unije (ekipa 3.a).
2. Franka, Lucija i Sara (2.a) su održale predavanje (https://carnet-my.sharepoint.com/:p:/r/personal/franka_kopilas_skole_hr/_layouts/15/Doc.aspx?sourcedoc=%7Bd46ef3ae-0d11-42bf-8706-32e0066dd494%7D&action=default&gad=1070) na temu Europske vrijednosti i radionicu za učenike prvih razreda. Cure su bile suverene u izlaganju, zanimljive i energične. U radionici je sudjelovalo 45 učenika 1.a i 1.c razreda, a rezultat radionice predstavlja naš „zid vrijednosti“.
Pozivamo sve učenike da pridonesu rastu našeg „zida vrijednosti“!
3. Za promicanje svih naših aktivnosti, napravili smo Facebook stranicu.
A imamo i poseban dio na web stranici naše škole.
http://ss-lovre-montija-knin.skole.hr/
svibanj, 2019.
Dan Europe u našoj školi
Europski dan, 9. svibnja obilježili smo u školi raznim aktivnostima. Učili smo o Europskoj Uniji, igrali kvizove, dijelili nagrade, raspravljeli o budućnosti mladih u EU i pritom se odlično zabavili!
Druženje mladih u Zagrebu, 10. svibnja 2019.
U aktivnostima obilježavanja Dana Europe kroz druženje mladih u Zagrebu, naše ambasadorice Lucija Tereza, Barbara, Franka, Simona i Petra sudjelovale su na raznim radionicama i predavanjima. Zajedno s nastavnicom Marijanom Zaninović sudjelovale su u potrazi za blagom i pritom pokisle do kože :)
SŠ Lovre Montija - Škola ambasador Europskog parlamenta
S početkom šk. god. 2018/2019. naša škola se uključila u EPAS program - Škola ambasadora Europskog parlamenta.
Obrazovni program “Škola ambasador Europskog parlamenta” provodi se od školske godine 2016./2017. u svim državama članicama Europske unije pa tako i u Hrvatskoj.
Europska parlamentarna demokracija, aktivno građanstvo, razumijevanje vlastitih prava i obveza državljana Europske unije niti su vodilje ovog programa kojeg na sebi svojstven način provodi svaka od uključenih srednjih škola ambasadora Europskog parlamenta.
Cilj programa jest podići razinu informiranosti mladih u Europskoj uniji, kao i svijest o zajedničkim europskim vrijednostima te o pravima koja imaju kao europski građanini. Tijekom tri godine održavanja programa, njime će biti obuhvaćeno čak 50 srednjih škola iz cijele Hrvatske.
http://www.europarl.europa.eu/croatia/hr/za_mlade/skola-ambasador.html
Program funkcionira na način da nastavnik ima ulogu ambasadora seniora te zajedno s učenicima osmišljava način provođenja aktivnosti, a zainteresirani učenici uključeni u program postaju aktivni mlađi ambasadori koji provođenjem aktivnost uče o Europskoj uniji, važnim institucijama Europske unije te o pravima i obavezama koje imaju kao aktivni građani Europe.
http://www.europarl.europa.eu/croatia/hr/za_mlade/skola-ambasador.html
Ambasadori senior: Marijana Zaninović, prof. biologije i kemije