preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ljubešćica

 > Naslovnica
Vijesti

Sjećanje na holokaust

Autor: Ivica Rojc, 6. 2. 2024.

Dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi odati počast svim žrtvama nacističkog režima tijekom Drugog svjetskog rata. Obilježava se svake godine 27. siječnja u spomen na dan kada je Crvena armija oslobodila zatvorenike iz koncentracijskog logora Auschwitz. Prigodnim predavanjem za učenike viših razreda ovaj važan datum obilježen je 25. siječnja i u našoj školi.

Zašto obilježavamo Dan sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti, učenike viših razreda podsjetila je učiteljica povijesti Andreja Vuk Šarc koja je održala zajednički Sat razrednika i sat Povijesti za učenike 5. – 7. razreda, dok su učenici 8. razreda samostalno učili o ovoj temi. Prigodnom prezentacijom učiteljica je ukazala na važnost obilježavanja Sjećanja na žrtve holokausta, stradanje Židova uoči i tijekom Drugog svjetskog rata, nacističku politiku, naglasila negativne strane pojmova genocid i rasizam, podsjetila na stradanje djevojčice Anne Frank i njezine obitelji te na obilježja i osnivanje koncentracijskih logora. Na virtualnu šetnju kroz Muzej Anne Frank učenike je tijekom dana vodila knjižničarka Ivana Nogić.

Pojam holokaust odnosi se na sustavan progon i uništenje europskih Židova od strane nacističke Njemačke i njezinih pomagača od 1933. do 1945. godine. U tom progonu stradalo je oko  6 milijuna Židova. U širem značenju pojam holokaust obuhvaća i zločine protiv svih ostalih pripadnika drugih rasa, religija, političkih opredjeljenja koji su smetali nacističkoj Njemačkoj i njihovim istomišljenicima.

Jedan od simbola holokausta postala je o Anna Frank koja je pisala svoj dnevnik od 12. lipnja 1942. do 1. kolovoza 1944. godine. Zapisi ove židovske djevojčice opisuju njen život pod nacističkim režimom koji je vladao Nizozemskom u koju su njezini roditelji nekoliko godina ranije pobjegli. Kako su nacisti uskoro okupirali i Nizozemsku, bili su prisiljeni skrivati se i čekati priliku za bijeg u skrovištu koje su napravili u bivšoj tvornici koju je osnovao Otto Frank. U svom dnevniku Anna opisuje strahote koje je morala proživjeti kao Židovka, kako su se ona i njezina obitelj morali skrivati u malenom skrovištu, ali također, piše i o svojim mislima i željama jedne obične tinejdžerice.

Anna Frank umrla je u ožujku 1945. godine, u petnaestoj godini života, u koncentracijskom logoru Bergen-Belsen. Njezin Dnevnik objavljen je 1947. godine zaslugom njezinog oca koji je svoj život posvetio dnevniku svoje kćeri Anne i širenju poruke koju sadrži. Knjiga je doživjela uspjeh neviđenih razmjera, objavljena je u više od trideset zemalja i prodana u više od šest milijuna primjeraka, a kuća u kojoj su se skrivali u Amsterdamu pretvorena je u Muzej Anne Frank.




Termini inf. razgovora
Centri izvrsnosti
e-Dnevnik

Informativni razgovori
 

Radijska emisija:

"Sačuvajmo ljubeški kaj"

 

Videozapis

"Ženidba"

Centri izvrsnosti
Glazbeni kutak

Pjevaju:

viši razredi OŠ Ljubešćica,

sviraju:

učiteljica Bernardica Bačan

i Vinko Španić (8. r.)

Moja domovina

Mojoj lijepoj zemlji Hrvatskoj

Donacije

Tražilica
Kalendar
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

SOS 112

Arhiva vijesti
CMS za škole logo
Osnovna škola Ljubešćica / Zagrebačka 22, HR-42222 Ljubeščica / os-ljubescica.skole.hr / skola@os-ljubescica.hr
preskoči na navigaciju