preskoči na sadržaj

Osnovna škola Šime Budinića Zadar

 > ERASMUS+
Novi suradnički projekt "Working with the Values of EU"

Učiteljice i učenici iz Osnovne škole CRA Cubillos del Sil iz Španjolske nedavno su posjetili Hrvatsku u sklopu programa Erasmus+ pod nazivom "Working with the values of EU". Posjet, koji je trajao od 4. do 7. ožujka, obilježen je raznovrsnim aktivnostima i interaktivnim sadržajima koji su obuhvatili širok spektar predmeta i tema.

Ukupno 11 gostiju, među kojima su bile dvije učiteljice i devet učenika, imali su priliku sudjelovati u nizu predavanja i radionica iz područja engleskog jezika, geografije, biologije, tjelesnog odgoja, informatike, hrvatskog jezika, njemačkog jezika, francuskog jezika, glazbenog odgoja i vjeronauka. Ovaj široki spektar aktivnosti omogućio je gostima da prošire svoje znanje i iskustvo iz različitih područja te da zajedničkim radom s našim učenicima steknu uvid u naš obrazovni sustav, a pritom se i dobro zabave te steknu nova poznanstva.

Uz to, posjetitelji su imali priliku upoznati se s bogatom poviješću i kulturnim nasljeđem Zadra, posjećujući staru jezgru grada i istražujući njegove znamenitosti.

Projektom "Working with the values of EU" koordiniraju učiteljice Belén Gómez Romero i Ana Džaja. U suradničkom tjednu sudjelovale su i učiteljice/učitelji/stručne suradnice, kako slijedi: Fani Kotarac, Tomislav Pehar, Zrinka Klarin, Branka Marcelić Panjak, Boris Banić, Nina Glavan, Jagoda Gauta, Mateja Jurjević, Nancy Gjergja, Anita Mustać, Andreja Sutlović, Ivana Erceg Mihatov, nada Nekić, Marina Šimićev te Irena Matulić.

Ovaj posjet predstavlja izvrsnu priliku za interkulturalnu razmjenu znanja i iskustava te promicanje međusobnog razumijevanja i suradnje među učiteljima i učenicima iz različitih europskih zemalja. Takvi programi potiču razvoj međunarodne svijesti i otvaraju vrata novim mogućnostima u obrazovanju i osobnom razvoju.

Na poveznici pogledajte kako smo se dobro zabavili!


How to Make Your School More International

U razdoblju od 8. do 14. listopada 2023., profesorica Ana Džaja iz naše škole imala je jedinstvenu priliku sudjelovati na tečaju pod nazivom "How to Make Your School More International" u prekrasnom Portu u Portugalu. Ovaj intenzivni tečaj okupio je sudionike iz Švedske, Nizozemske, Italije i Hrvatske, a tema su bile ključne strategije za internacionalizaciju škola. Pritom se najviše radilo na strategijama svake škole koje bi olakšale put do uspostave razmjena učenika unutar Europske unije s naglaskom na razvoju međukulturalnih kompetencija i fokusom na važnosti razumijevanja različitosti, a sve kako bi se ostvarila što bolja povezanost i suradnja među mladima EU. Nedugo nakon povratka profesorice Džaje, u suradnji sa zainteresiranim kolegama, škola se prijavila za dodjelu Erasmus akreditacije, što bi joj omogućilo sudjelovanje u raznim europskim projektima i razmjenama. Putovanje u Porto bilo je ne samo edukativno iskustvo za profesoricu osobno, već i korak prema međunarodnom obrazovanju koje će obogatiti iskustvo naših učenika. Internacionalizacija nije samo riječ - postala je vizija i cilj naše škole za budućnost.


Diseminacija projekta BURA

Psihologinja Jagoda Gauta, socijalna pedagoginja Nina Glavan i Branka Marcelić Panjak, učiteljica njemačkog i francuskog jezika nakon što su održale predavanja za Učiteljsko vijeće, vodile su i svaka  zasebno radionicu za zainteresirane djelatnike škole. Teme koje su obradile na radionicama bile su : Tehnike u radu s učenicima, Nenasilna komunikacija i Digitalni alati. Riječ je o prikazu aktivnosti koje su usvojene tijekom mobilnosti u sklopu projekta Bura i diseminirane svim učiteljima na Učiteljskim vijećima, a potom podrobnije i kroz radionice.


Dan multikulturalnosti

24. listopada 2023. u našoj školi je organiziran Dan Multikulturanosti u kojem su učenici s drugih područja izlagali svoje plakate na kojem su predstavili narodne običaje, specifičnosti svoje države, a pripremili su nam i njihova tradicionalna jela. Ukusna zakuska sa sirijskom baklavom i tradicionalnim albanksim kolačem svima je uljepšalo dan! 

Učenici su mogli i steći nova znanja o Ukrajini, Siriji, Njemačkoj i drugim državama s koje dolaze naši učenici S tim danom je započela i likovna izložba na temu "Multikulturalnost, tolerancija i uvažavanje različitosti"  gdje su učenici inaše škole izložili svoja likovna djela Cilj događaja je osjećaj veće povezanosti i prihvaćenosti učenika naše škole koji dolaze s drugih područja, razbijanje predrasuda i stereotipa. . Organizacijom ovog događaja učitelji su upotrijebili nastavne tehnike i metode naučene na mobilnostima u sklopu Erasmus+ K1 projekta Bura- Budućnost u različitosti.

Radovi su bili predstavljeni 2 mjeseca koji  su bili i Otvoreni dani za roditelje i učitelje s kojima smo surađivali tijekom tog razdoblja (poput job shadowinga učitelja iz OŠ Novo Mesto, Slovenija,dolasci učitelja, učitelji i nenastavno osoblje koji su dolazili na strućna vijeća koji su bili organizirani u našoj školi poput Županijskog strućnog vijeća pedagoga) )koji su se mogli upoznati sa radovima i ciljevima događaja. 

 


„Diseminacija projekta Bura: Različitosti u razredu - metode rada s učenicima“

Učiteljice Zrinka Klarin,prof geografije i Anita Mustać,prof.biologije 15. lipnja 2023. godine pripremile su i održale radionicu „Diseminacija projekta Bura: Različitosti u razredu - metode rada s učenicima“.  Učiteljice su sudjelovale na Erasmus edukaciji  "Intercultural Learning and Cultural Diversity in education" koje se održalo u Italiji. Na radionici su se usmjerile na različitosti među učenicima i kako pomoći stranim učenicima da se uklope u sredinu. 

Radionicu je provela i Veronika Šindilj, učiteljica likovne kulture, koja je djelatnicima Osnovne škole Šime Budinića prikazala alate iz područja umjetnosti koje je usvojila na svom strukturiranom tečaju "Art as a therapy" u Barceloni, a koji su usmjereni na zadovoljavanje različitih potreba različitih učenika kroz umjetnost. 

   

 


Našu školu posjetili su učenici iz OŠ Grma iz Novog Mesta u Sloveniji

U tjednu od 6. do 10. studenog 2023. u našoj su školi boravili učenici i učitelji iz OŠ Grm, Novo Mesto. Ugostili smo 11 učenika 5., 6. i 7. razreda i troje učitelja. Za učenike je organizirano prisustvovanje nastavi, a za učitelje sudjelovanje na stručnim skupovima i razmjena iskustava sa sustručnjacima.

Osim boravka u školi, učenici i učitelji su obišli zadarske znamenitosti, kulturne i obrazovne institucije, a slobodno vrijeme koristili su za uživanje u turističkoj ponudi i ljepotama našeg grada.

Tijekom njihovog posjeta, ostvarena su korisna i lijepa poznanstva i kontakti zahvaljujući kojima ćemo nastaviti međusobnu suradnju u sklopu programa Erasmus+.


Erasmus + Job shadowing Mobility

U tjednu od 25.04. do 28.04.23.  u sklopu Erasmus + Job shadowing Mobility u našu školu stigli su posjetitelji iz španjolskog grada L'Alcora (Castelló): ravnatelj Felipe Prada Torres i učiteljica María de la O Nebot Perez. Stigli su u sklopu mobilnosti za učitelje, a kroz Erasmus+ Job shadowing projektne aktivnosti. Mobilnost u Zadru koordinirala je prof. engleskog jezika Ana Džaja, a u projektnim aktivnostima kroz niz predavanja i radionice sudjelovali su: Roko Dujić (prof. TZK), Jadranka Dunatov (uč. RN), Ana Džaja (prof. engleskog jezika), Zrinka Klarin (prof. geografije), Fani Kotarac (prof. engleskog jezika), Anita Mustać (prof. biologije), Nada Nekić (prof. njemačkog jezika), Marija Orešković (prof. hrvatskog jezika) te Andreja Sutlović (prof. engleskog jezika). Suradnja je bila usmjerena ponajviše na kulturološku i jezičnu inkluziju stranih učenika u postojeći obrazovni sustav, usvajanje novih metoda rada s učenicima drugih govornih područja te razmjena iskustava i novih metodologija digitalnog društva, a u korist stranih i domaćih učenika i učitelja. Sudionici mobilnosti svaki su dan bili uključeni u niz pripremljenih predavanja i radionica kroz koje su upoznali mane i vrline hrvatskog obrazovnog sustava te stekli nove vještine i znanja primjenjiva u radu s učenicima drugih govornih područja. Upoznali su i neke digitalne alate koji mogu pomoći učenicima ne-govornicima, ali i učiteljima, prilikom prvih susreta u novoj školi i na nepoznatom jeziku te saznali više o našoj metodi podučavanja učenika ne-govornika hrvatskom jeziku. OŠ Šime Budinića Zadar otvorila je svoja vrata europskim kolegama još početkom 2022. godine te je u proteklih godinu i pol ugostila brojne kolege i učenike kroz Erasmus+ Job Shadowing aktivnosti; bili su to gosti iz Rumunjske te u nekoliko navrata gosti iz Slovenije i Španjolske. Sudjelovanje u projektnim aktivnostima potiče i ravnateljica Jagoda Galić, smatrajući kako na taj način jačamo internacionalizaciju škole, povezujemo učitelje i učenike te razmjenjujemo korisna iskustva i metodologije, što je u konačnici i cilj Erasmus+ programa.

  


Četvrta projektna aktivnost u sklopu Erasmus+ projekta Bura

  

U sklopu Erasmus+ projekta BURA – Budućnost u različitosti, socijalna pedagoginja Nina Glavan i učiteljica njemačkog i francuskog jezika Branka Marcelić Panjak, pohađale su tečaj „A EUROPEAN SCHOOL FOR ALL CHILDREN“ u Dublinu u Irskoj od 15. do 20 svibnja 2023. . U sklopu ovog šestodnevnog tečaja upoznale su se s različitim aktivnostima koje Su za cilj imale stvaranje inkluzivnog okruženja za sve učenike neovisno o njihovim sposobnostima, jeziku, kulturnoj pozadini i socioekonomskom statusu. Tako je nastavno na te ciljeve najviše pozornosti posvećeno aktivnostima koje doprinose multikulturnoj i nenasilnoj komunikaciji te boljem razumijevanju osjećaja i potreba svakog učenika.

Diseminacija tečaja je provedena na Učiteljskom vijeću, stručnim vijećima školske i županijske razine kao i na web stranici naše škole.


Treća projektna aktivnost u sklopu Erasmus+ projekta Bura

Veronika Šindilj, učiteljica likovne kulture sudjelovala je na edukaciji "Art as therapy: self expression and special needs in art education" održan je početkom svibnja u Barceloni pod vodstvom Marte Mandolini, kliničke psihologice s dodatnom specijalizacijom u području art terapije. Tijekom šestodnevne edukacije sudionici su imali priliku iskusiti razne tehnike u kojim umjetnost uvelike poprima terapeutski učinak. Tehnike kao što je intuitivni crtež, prenošenje emocija u oblike i boje, mindfulness fotografija, samo su mali dio onoga što su sudionici imali priliku istražiti. Za svaku od navedenih tehnika predložene su i modifikacije za odrasliju i mlađu dob te za učenike s posebnim potrebama. Velik naglasak stavljen je i na razgovor o nastalim radovima što potiče dodatno reflektiranje na pozadinski proces stvaranja.
 

Druga projektna aktivnost u sklopu Erasmus + projekta BURA

Druga aktivnost našeg Erasmus+ projekta je realizirala psihologinja jagoda Gauta na tečaju Europass Acdemy u Ateni od 24.do 29.travnja 2023.Tema tečaja su socio-emocionalne potrebe učenika s posebnim potrebama. U skupini su učitelji i stručni suradnici iz Španjolske, Litve, Estonije, Litve.  Jedna od tema je bila klasifikacija različitih potreba u školskim sustavima Europe i SAD-a. 


Prva projektna aktivnost u sklopu projekta BURA- budućnost u različitosti

Osnovna škola Šime Budinića uključila se u Erasmus + projekt. Naš projek je pod nazivom Budućnost u različitosti - BURA (Future is in diversity) a trajati će dvije godine od 2022. do 2024. godine.  Cilj projekta je razviti multikulturalno, inkluzivno i sigurnije okruženje za našu djecu.

U projekt su uključene socijalna pedagoginja Nina Glavan, psihologinja Jagoda Gauta te učiteljice Zrinka Klarin (geografija), Anita Mustać (biologija), Branka Marcelić Panjak (njemački jezik), Ana Džaja (engleski jezik) i Veronika Šindilj (likovna kultura).

Prva edukacija u sklopu projekta je odrađena!

Učiteljice Zrinka Klarin i Anita Mustać sudjelovale su na prvom tečaju "INTERCULTURAL LEARNING AND CULTURAL DIVERSITY IN THE CLASSROOM" u Palermu (Italija) od  20. do 26. studenog 2022. godine. 


 

 

Osnovna škola Šime Budinića uključila se u Erasmus + projekt. Naš projek je pod nazivom Budućnost u različitosti - BURA (Future is in diversity) a trajati će dvije godine od 2022. do 2024. godine.  Cilj projekta je razviti multikulturalno, inkluzivno i sigurnije okruženje za našu djecu.

U projekt su uključene defektologinja Nina Glavan, psihologinja Jagoda Gauta te učiteljice Zrinka Klarin (geografija), Anita Mustać (biologija), Branka Marcelić Panjak (njemački jezik), Ana Džaja (engleski jezik) i Veronika Šindilj (likovna kultura).

Prva edukacija u sklopu projekta je odrađena!

Učiteljice Zrinka Klarin i Anita Mustać sudjelovale su na prvom tečaju "INTERCULTURAL LEARNING AND CULTURAL DIVERSITY IN THE CLASSROOM" u Palermu (Italija) od  20. do 26. studenog 2022. godine. 

 

 

 

 

U školi se od ove školske godine provodi i projekt “Bura- budućnost u različitosti “ koji je napisan u sklopu Erasmus+ programa i odgovor je škole na povećane zahtjeve s kojima se učenici i učitelji suočavaju u okolnostima kada školu pohađa sve veći broj učenika koji dolaze s drugih govornih područja, različitih običaja i kulturološke pozadine.

 

Ciljevi:

Uvođenje novih metoda i tehnika (tehnike pričanja priča, simulacija, diferencijacije, tehnika za smanjivanje stereotipija , a kojima se njeguje toleranciju, inkluziju, poštovanje različitosti, očekujemo da se svi učenici osjećaju sigurnije, pogotovo učenici s teškoćama u razvoju, imigranti i učenici drugih nacionalnosti)

Korištenje umjetnosti kao alata za promoviranje i uspostavljanje kvalitetnije integracije među učenicima

Ostvarivanje kontakta s učiteljima i nenastavnim osobljem iz drugih dijelova EU

Razvijanje kod učenika veći osjećaj prihvaćenosti unutar razrednog odjela, pogotovo učenika koji dolaze s drugih područja

 

 

Aktivnosti

Pohađanje strukturiranih tečaja:

"Intercultural Learning and Cultural Diversity in education" u Palermu ( sudionici: Zrinka Klarin,učiteljica geografije Anita Mustać, učiteljica prirode i biologije)

"How to make your school more international" u Portu (Ana Džaja učiteljica engleskog jezika)

"A European School for All Children" u Dublinu Ireland, (Branka Marcelić Panjak, učiteljica njemačkog i francuskog jezika i Nina Glavan,socijalni pedagog)

"International Strategies to Address the Diverse Needs of All Students" u Ateni (Jagoda Gauta, psiholog)

"Art as Therapy: Self- Expression and Special Needs in Art Education" u Barceloni (Veronika Šindilj, učiteljica likovne kulture)

 

Nakon povratka sa edukacija učiteljice i stručne suradnice će diseminirati rezultate unutar svoje škole Učiteljskom vijeću, stručnim vijećima, kroz web stranicu. Izvan institucije će se diseminirati rezultati županijska, međužupanijska i državna stručna vijeća koje organizira Agencija za odgoj i obrazovanje, kroz predavanja u organizaciji stručnih udruga. Organizirat će predavanje za roditelje i za javnost na Danu otvorenih vrata škole, Danu multikulturalnosti, Izložbi likovnih radova, kroz projekt na eTwinningu...


Šk.god. 2023./2024.
eTwinning

Sugalsnosti

 

Kalendar
« Lipanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Vremenska prognoza

Meteorološka stanica

 OŠ Šime Budinića 

Pljusak.hr

Kako do e-potvrde?

Kako do e-potvrde od škole?

U ovom videozapisu prikazan je postupak dobivanja e-potvrde o statusu učenika koju učenici i roditelji mogu dobiti digitalnim putem kako bi ostvarili određena prava.

POVEZNICA

Korisni dokumenti
UPUTE

Priručnik za učenike za korištenje Teamsa i Office 365.

Priloženi dokumenti:
Microsoft-Teams-Ucenici.pdf

KORISNI LINKOVI

 

 

Zakoni i pravilnici

Zakone i pravilnike možete pronaći na stranicama Agencije za odgoj i obrazovanje

Priloženi dokumenti:
Zakon o odgoju i obrazovanju.pdf

BONTON

"Skockajte web! 2012"

NAŠA WEB-STRANICA U FINALU NAJBOLJIH NA NATJECANJU  "SKOCKAJTE WEB 2012"

Čitamo mi, u obitelji svi 2012./2013.

Stop nasilju među djecom!

e-Dnevnik upute
Brojač posjeta
Ispis statistike od 4. 4. 2010.

Ukupno: 1295089
CMS za škole logo
Osnovna škola Šime Budinića Zadar / Put Šimunova 4, HR-23000 Zadar / os-sbudinica-zd.skole.hr / ured@os-sbudinica-zd.skole.hr
preskoči na navigaciju