Osnovna škola Trnsko se nalazi u naselju Novi Zagreb. Školu pohađa 590 učenika naselja Trokut i Trnsko. Učenici su raspoređeni u 27 razrednih odjela unutar kojih je organizirano 6 skupina produženog boravka za učenike od 1. do 3. razreda.
Škola smo koja se ponosi raznovrsnim školskim kurikulumom, obogaćenim mnoštvom izvannastavnih aktivnosti, izbornim predmetima i važnim projektima.
Već dugi niz godina nižemo uspjehe u sportu, posebno u košarci na Državnim prvenstvima. Učenici su nam iznimno uspješni na filmskim festivalima i natjecanjima iz engleskog i njemačkog jezika i robotike. Učenici nižih razreda rado sudjeluju u folklornim skupinama, lutkarskim i plesnim skupinama, te informatičkim radionicama. U školi imamo dvije informatičke učionice, a u nižim razredima provodimo izborni program iz informatike. U 3. razredima imamo veliki odaziv na izvannastavnu aktivnost Njemačka igraonica kojom djeci približavamo Njemački jezika kao izborni jezik u 4. razredu. Za navedeni projekt smo od Ministarstva dobili pohvalnicu za rad na projektu "Europska oznaka jezika". U 2016. godini smo bili nositelji naslova Microsoft Schowcase School. Od 2017. godine nosimo naziv Međunarodna eko škola.
Kurikulum Osnovne škole Trnsko je itekako prožet inicijativama Eko tima, EU tima i Tima za kvalitetu. Učitelji sudionici navedenih timova godišnje pripreme dva do tri velika projekta kojima pokušavamo djelovati u zajednici a i šire.
Od 48 učitelja naše škole njih 15 nosi naziv učitelj mentor ili učitelj savjetnik. Također imamo i 1 voditelja Županijskih stručnih vijeća.
U školskoj godini 2015./2016. prešli smo na e- Dnevnik. Roditeljima i učenicima će na taj način biti omogućeno lakše praćenje ocjena, izostanaka i svih drugih bitnih podataka. Veliki je to izazov i napredak za našu školu koja želi biti moderna, otvorena i napredna škola.
I dalje ćemo činiti sve da budemo demokratska, multinacionalna i multikulturalna škola koja djecu uči konkretnom životu i koju svi vole i osjećaju korisnom.
Težit ćemo stvaranju ozračja tolerancije i suradnje kako bi učenici stekli kompetencije potrebne za daljnje školovanje.
Osnovni će nam ciljevi biti omogućiti razvoj i napredovanje svakog učenika i učenice sukladno njihovim sposobnostima te stjecanje osnovnih kompetencija potrebnih u daljnjem životu, razvijanje kreativnosti, inovativnosti i otvorenosti kao i razvijanje pobjedničkoga duha, samopouzdanja, kritičkoga mišljenja, socijalnih i komunikacijskih vještina, međusobnog pouzdanja i povjerenja u ozračju pozitivnog raspoloženja.
Nadam se da ćemo zajedničkim radom i trudom uvijek ostvarivati zacrtane ciljeve.
Ravnatelj Josip Petrović