Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod

Dan sigurnijega interneta s (inter)nacionalnim partnerima

Autor: Ivana Opačak, 7. 2. 2023.

I ove su godine eTwinneri/ambasadori EP-a obilježili Dan sigurnijega interneta na zajedničkome Zoom sastanku (inter)nacionalnih projektnih partnera (eTw/EPAS Down EU Avenue). Službeni moto događanja Connect. Reflect. Protect./Povežimo se. Promišljajmo. Zaštitimo se. upućuje na odgovornost svakoga od nas da svakodnevno promišlja(mo) o vlastitim i tuđim online aktivnostima te svojim doprinosom virtualni svijet učini(mo) sigurnijim i ugodnijim.

E-sigurnost/eSafety jedno je od najvažnijih tematskih područja tijekom rada i evaluacije projektnih rezultata na eTwinningovoj platformi.

Kao službena eTwinningova škola i Škola ambasadorica Europskoga parlamenta, svakodnevno učimo i brinemo o sigurnosti na internetu.

Danas je, u jutarnjim satima (9.00 – 9.45), održan Zoomov sastanak učenika i nastavnika četiriju rumunjskih škola ambasadorica EP-a (iz gradova Deva, Ineu, Lumina i Navodari), jedne bugarske (Ruse) i triju hrvatskih ambasadorica (SŠ Konjščina, SŠ Pakrac i EBŠ Slavonski Brod), suradnica u međunarodnome eTwinningovu projektu Down EU Avenue.

Tijekom sastanka, koji je organizirala i moderirala prof. Opačak, učenici su odigrali e-kviz o sigurnosti u kiberprostoru (na platformi Genial.ly). Kviz su učenici/eTwinneri zajednički kreirali u listopadu 2022., tijekom obilježavanja Europskoga mjeseca kibernetičke sigurnosti/European Cyber Security Month (o čemu više možete pročitati OVDJE).

Osim što su promišljali o točnim odgovorima, učenici su imali priliku i obrazložiti zašto (ne) biraju određeni odgovor. Iskazali su se kao iskusni znalci, koji vrlo zrelo kritički promišljaju i vrednuju problemske situacije, vješto komunicirajući na engleskome jeziku.

Zaigrajte kviz - danas (na Dan sigurnijega interneta) ili nekoga drugog dana - u svojim razredima, na putu do škole, kod kuće. Poveznica je OVDJE.

E-događanje učenici i nastavnici zaključili su kreiranjem zajedničkoga oblaka riječi (na platformi Mentimeter), ističući ključne poruke i savjete o problemu...

How to be safe(r) online/Kako biti siguran u online okruženju

Neizmjerno je važno svakodnevno, ne samo na Dan sigurnijega interneta, raditi na tome da virtualni svijet postane sigurnije i ugodnije mjesto - učiti, brinuti (o sebi i drugima), ponašati se odgovorno. Vrijednost je ovoga e-događanja i veća uzme li se u obzir činjenica da se većina sudionika sastanku pridružila iz svojih škola, za vrijeme nastavnoga procesa. Poučne su informacije tako mogli usvojiti i učenici koji nisu sudionici eTwinningova projekta.

(PO)HVALA svim učenicima naše škole i škola partnerica koji su sudjelovali na današnjemu Zoomu i u prethodnim projektnim aktivnostima! Posebne pohvale upućujem(o) mlađim ambasadorima EP-a iz 3. e, koji se aktivno uključuju u baš sve projektne aktivnosti (iz svoga doma, iako im je nastava u poslijepodnevnim satima)!

Danas i uvijek – doprinesimo zajedno izgradnji ljepšega i sigurnijeg online svijeta!

We #thinkbe4weclick

#SaferInternetDay

Ivana Opačak, prof.

Virtualna šetnja školom

Duplikat svjedodžbe

Šk. god. 2023./2024.

1. razredi

2. razredi

3. razredi

4. razredi

VAŽNO. Obratite pažnju na odabir udžbenika iz stranih jezika (1. strani jezik - nastavljači  i 2. strani jezik - početnici) te izbornih predmeta  vjeronauka ili etike.

Satnica:

Brošura EBŠ

Priručnik VH&PA

Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski Brod / Naselje Andrija Hebrang 13/1, HR-35000 Slavonski Brod / ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr / skola@ss-ekonomsko-birotehnicka-sb.skole.hr