Trebaju li  mladi stariji od 16 godina dobiti pravo glasa na izborima?

Prošli četvrtak, 15. 12. 2022., u školskoj knjižnici, održala se prezentacijska debata na tezu ODS da bi mladi od 16 godina trebali dobiti biračko pravo (pravo glasa na izborima).

Druga međugeneracijska debata održana je povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava, a organizirao ju je debatni klub Lovro Monti u suradnji s Udrugom „Žene“ iz Drniša i Udrugom umirovljenika iz Knina.

Debatantice Petra, Lana i Antonija u ime afirmacije iznijele su svoja dva argumenta kojima su istaknule važnost uključivanja mladih u donošenje odluka koje utječu na njihov život.

Prvim je argumentom istaknuto da su mladi stariji od 16 godina „dovoljno odgovorni i zreli za donošenje odluka o njihovom školovanju, izlascima i mnogim drugim stvarima, oni već sada donose takve odluke, stoga nema razloga da ne donose odluke o svojoj budućnosti putem izbora.“

Drugim su argumentom naglasile „važnost jačanja prave demokracije, a za nju je potrebno da se što više ljudi uključi u donošenju odluka koje imaju utjecaja na njihov život. Pri tom su istaknule da mi ne možemo biti sigurni da će mladi koristiti to pravo, no samim uvođenjem prava i  više edukacije u obrazovne ustanove, vremenom će se osvijestiti i glasati. Bolja zastupljenost interesa mladih, koji bi trebali imati jednaka prava kao i stariji i čije je mišljenje jednako važno,  doprinosi dosta razvoju politike i pretpostavka je da će se na taj način potaknuti političke stranke da više energije ulažu u kreiranje kvalitetnijih programa za mlade.“

Negaciju su predstavljali gospodin Jozo Kolak, gospodin Mijat Marić i gospodin Mato Milanović. Negacija je dala podršku mladima u ostvarivanju njihovih prava, ali su izrazili i zabrinutost. Naime, davanjem prava glasa mladima od 16 godina, može doći do dodatnog pritiska na mlade što bi se odrazilo na njihovo zdravlje i kvalitetu života.

Publika i debatanti došli su do zajedničkog zaključka da je važno uključiti mlade u donošenje odluka važnih za njihov život, kao i to da je i glas umirovljenika isto tako važan – glas je svakog pojedinca važan!

Rezultati Županijskog natjecanja iz kemije

Županijsko natjecanje iz kemije održano je 3.3.2023. godine u OŠ Skradin.​

Na Županijsko natjecanje iz kemije u znanju pozvano je 37 učenika, 28 učenika iz OŠ i 9 učenika iz SŠ.

U prilogu se nalaze rezultati za sve razrede.

Svim učenicima i njihovim mentorima čestitke na ostvarenom rezultatu!

Hvala OŠ Skradin na gostoprimstvu!

Marijana Zaninović, prof.

Predsjednica Županijskog porvjerenstva za provedbu natjecanja iz kemije

Humanitarna akcija ambasadora EPAS programa

Dragi učenici i učenice, poštovane kolegice i kolege,

vjerujemo da ste primijetili rozi plakat po školi 😊

Plakat su izradile Andrea i Dora učenice 2.a razreda i njime najavljujemo početak humanitarne akcije prikupljanja novčanih sredstava za djecu i mlade s Downovim sindromom - korisnike Centra Juraj Bonači (podružnica Sinj).

Promičući europske vrijednosti sloboda, zajedništvo, jednakost, inkluzivnost, a pod sloganom EU „Ujedinjeni u različitosti“ pozivamo vas da donirate 1€!

Unaprijed hvala,

učenici ambasadori programa EPAS škola i njihovi voditelji!

vijesti_01

vijesti_2

vijesti_3

Projekt o darovitosti

Poticanje darovitosti - Lovre Montija

Narodna knjižnica Knin

Školski kalendar 23/24

Kad zvoni?
1. sat 8:00 - 8:45
2. sat 8:50 - 9:35
3. sat 9:40 - 10:25
odmor 10:25 - 10:40
4. sat 10:40 - 11:25
5. sat 11:30 - 12:15
6. sat 12:20 - 13:05
7. sat 13:10 - 13:55

Prijavi zlostavljanje

RED BUTTON

Ispis statistike od 3. 3. 2010.