Pogledali smo i izložbu akademskog slikara Stjepana Galetića koji je podrijetlom iz Ogulina. Razgledavajući arheološku i etnografsku zbirku saznali smo kako su najstariji tragovi života u ogulinskom kraju pronađeni u Čakovcu Oštarijskom, a potječu iz neolitika, mlađega kamenog doba. Od početka 9. do 1. st. pr. Krista na ovom se području razvijala kultura Japoda. Etnografsku zbirku čine eksponati koji svjedoče o tradiciji našega kraja. Posebno zanimljivima činili su nam se predmeti koji su svakodnevno služili stanovništvu ruralnih sredina kao i tradicijska odjeća koja prezentira način odijevanja naših predaka.
Kamene zidine Frankopanskoga kaštela svjedoče o povijesnim događajima te vladavini krčkih knezova Frankopana koji su u ogulinskom kraju imali svoje posjede. U razdoblju između svjetskih ratova, prostorije Frankopanskog kaštela korištene su kao zatvorske prostorije Sudbenog stola u Ogulinu. Ćelija broj 6. je ovalna prostorija s visokim, kupolastim svodom u koju se ulazi kroz željezom okovana drvena vrata. U istoj prostoriji zatvorske dane proveo je Josip Broz Tito, predsjednik nekadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Alpinistička zbirka pružila nam je podatke o razvitku alpinizma i planinarstva u našem kraju i domovini, ekspedicijama te pojedincima koji su se svojim alpinističkim pothvatima posebno istaknuli.
Posjet učenika 3.d razreda Zavičajnom muzeju neka bude poticaj i ostalim učenicima da u slobodno vrijeme posjete i pogledaju unutrašnjost našeg Zavičajnog muzeja.
Patricia Marković 3.d