Osnovna škola Popovac
PO Branjina
Projekt
Bakina kuharica
Učenici razredne nastave,
mame i bake
Učiteljice: Ana Predojević
Mirjana Pralica
Branjina
Kultura pripremanja hrane
Hrana je jedna od najosnovnijih ljudskih potreba stoga je i njezino pripremanje jedno od najstarijih ljudskih aktivnosti. Karakter i osobitosti tradicionalne prehrane u pojedinim područjima povezani su uz nekoliko čimbenika: zemljopisni položaj, klimatske uvjete, kvalitetu zemlje, poljoprivredne kulture i životinje koje su uzgajane u prehrambene svrhe, kao i povijesni i socijalni čimbenici.
Prije nešto više od sto godina koristile su se iste namirnice kao i danas, ali je način pripremanja jela bio jednostavniji. Jelovnik se temeljio na mesu, žitaricama i mliječnim proizvodima. Migracijama stanovništva hrana se mijenjala i okusi su bogatili.
Najčešća vrsta mesa koju su koristili naši stari bila je svinjetina. Kako bi se meso što duže sačuvalo, pošto se nisu koristili danas nezaobilazni zamrzivači, meso bi se odmah nakon prerade ispeklo i zalilo mašću te čuvalo u drvenim kacama i komorama.
Asortiman mliječnih proizvoda također je bio skroman. Kao napitak koristilo se svježe i kiselo mlijeko te sirutka, koja se dobivala kao nusproizvod pri sirenju i pri pripremi maslaca. Najjednostavniji mliječno jelo svakako je bio sir s vrhnjem, a mliječna poslastica bila je prga ili prgavac – sir pripremljen u obliku stošca s dodatkom crvene paprike, soli i papra.
Kultura konzumiranja hrane bila je na vrlo niskoj razini – kada bi jeli kod kuće jelo se iz jedne posude, svatko sa svojom žlicom. Meso se nije jelo svaki dan, a kolači su bili servirani samo na velike svetkovine.
Hrana se stoljećima pripremala na otvorenom ognjištu u željeznim kotlovima ili u glinenim loncima, kasnije otvoreno ognjište zamjenjuje zidana peć. Tradicionalna kuhinja i priprema naših predaka prikazuje se, kuha i kuša na smotrama folklora, a i mi smo bili u prilici istu kušati u raznim školskim prigodama poput Dana kruha te raznim školski projektima u koje su bile uključene naše mame, bake i školska kuharica.
Što su jeli naši stari ili povratak zaboravljenih okusa
Prvi dio – glavna jela
Najčešća jela koja su pripremale naše bake
Palenta ili žganci s mlijekom ili kiselim vrhnjem
Popara
Pržgana juha
Slatki i kiseli kupus
Siromašna juha ili kiseli krumpir
Grah (s rezancima, kupusom, kašom, grah na salatu)
Krumpir (pečen na ploške, kuhan, krumpir s rižom ili ječmom)
Hladnetina ili mrzletina
Trenci ili treniši
Ćoravi gulaš
Rezanci (na mlijeku, sa sirom, s krumpirom, kupusom, orasima, makom..)
Od popisanih jela odabrali smo najukusnija i pomalo zaboravljena te ćemo vam u ovoj kuharici pojasniti kako se ista pripremaju i oživiti mirise tradicionalne kuhinje u vašim domovima.
Popara
Sastojci za 4 porcije
stari kruh: 600 g
sir domaći: 100 g,
kajmak ili putar, margarin: 4 male žlice
voda: oko litara - zavisno od suhoće kruha i ukusa volite li gušću ili rjeđu.
sol: ovisno od kruha i sira
Priprema
Uzeti veću zdjelu i staviti vodu i sol ključati. Izlomiti kruh rukama u veće komade) ubaciti kad provri. Potom smanjiti vatru i dok se poslije minutu-dvije kruh ´popari´ odliti nepotrebnu vodu ako je ima (ostaje jedno 2 cm da se komadi kruha krčkaju). Pustiti neka se krčka par minuta, blago promiješati, skloniti s vatre, dodati sir, promiješati. Prava popara je ona kojoj se razvlače ´konci´, ako imate mladi sir to će se dogoditi.
Domaći žganci
Sastojci
0,5 kg kukuruznog brašna
1 l vode
Sol
Priprema
U posudu naliti vodu, kada voda uzavri polako usuti kukuruzno brašno. Kuhati uz miješanje drvenom kuhačom dok se ne zgusne.
Prežgana Juha
Sastojci
5 žlica masti
3 litre vode
8 žlica brašna
sol
1 mala žlica kimla
Priprema
Načini zapršku, dodaj kimla i zalij najprije hladnom, a onda vrućom vodom. Neka sve dobro prokipi. Za 10 Ijudi uzmi 3 litre vode. Inače računaj za svaku osobu po 3 dcl juhe.
Hladnetina
Sastojci za 10 osoba:
5 svježih svinjskih nožica
½ kg svježe svinjetine (plećka)
10 dag luka
1 češanj češnjaka
5 dag mrkve
1 stručak majčine dušice
10 stučenih zrna papra
sol
2 l vode
½ dl vinskog octa
Priprema
Svinjske nožice presiječemo na pola, meso narežemo na manje komade i kuhamo u vodi s octom. Pošto su prokuhale neko vrijeme, posolimo, dodamo začine i povrće, te dalje kuhamo dok se meso sasvim ne skuha (svinjsko meso se ne smije raskuhati). Zatim meso odvojimo od kostiju, narežemo ga, složimo u kalup, prelijemo ohlađenom juhom, s koje prethodno skinemo masnoću. Kalup možemo obložiti ploškama tvrdo kuhanih jaja, mrkvice, kiselih krastavaca, kisele paprike i listovima peršuna. Ostavimo da se dobro ohladi i skruti. Tada preokrenemo kalup i istresemo hladetinu na pladanj za serviranje.
Preljev:
U 1 dl vinskog octa i ½ dl ulja (dobro je bučino ulje) umiješamo sitno sjeckani luk, vlasac, kiselu crvenu papriku, sol i papar.
Mahune na juhu
Sastojci
0,5 kg krumpira
0,5 kg mahuna
2 - 3 žlice brašna
1 manja glavica crvenoga luka
2 žlice masti
1 žličica crvene paprike sol po potrebi
2 l vode
Priprema
Rastopiti mast, dodati brašno i popržiti. Potom dodati isjeckani crveni luk, malo ispirjati i dodati crvenu papriku. Dodati krumpir izrezan na kockice, mahune i podliti vodom. Izmiješati i pustiti na laganoj vatri da se kuha oko jedan sat. Soliti prema potrebi.
Ćoravi gulaš
Sastojci
4 - 5 krumpira
1,5 l vode
1 mrkva
1 kavena šalica riže
sol, papar, peršin, mast, crvena paprika
1 manja glavica crvenoga luka
brašno
Zaprška:
2 žlice masti
isjeckani crveni luk
1 - 2 žlice brašna
malo crvene paprike
po potrebi malo soli
malo papra
Priprema
U vodu staviti 4 - 5 oguljenih krumpira isjeckanih na kockice, 1 mrkvu izrezanu na kolutiće, malo soli i kavenu šalicu oprane riže.
Kada je kuhano zapršku preliti po krumpiru i riži, još malo prokuhati i na kraju dodati isjeckanoga peršinova lišća.
Drugi dio – slastice
Bakine slastice
Lijevana tijesta
Zljevke
Palačinke
Kuglofi
Dizana tijesta
Gibanice
Orehnjače
Makovnjače
Kifle
Buhtle
Salenjaci
Krafne
Pogačice
Prhka tijesta
Pite - od oraha, maka, sira, jabuka
Roščići
Keksi
Razvučena tijesta
Štrudle
Gibanice
Saviječe
Mazanice – siromašne štrudle
Bućanice
Bakina gibanica
Nadjev od jabuka:
1 kg kiselih jabuka
2 žlice šećera
1 vanili šećer
2 žlice krušnih mrvica
Nadjev od oraha:
25 dag mljevenih oraha
5 dl mlijeka
3 žlice šećera
2 žlice meda
10 dag grožđica
Nadjev od maka:
25 dag samljevenog maka u zrnu
2 žlice šećera
1 vanili šećer
1/2 dl mlijeka
Nadjev od sira:
50 dag mladog kravljeg sira
3 žlice šećera
1 vanili šećer
1 jaje
Priprema
Oguliti i naribati jabuke i pomiješati sa šećerom i mrvicama. Orahe preliti vrelim mlijekom, dodati šećer, med i grožđice. Izmiješati mak i šećer. Neprestano miješajući polagano dodavati vruće mlijeko, pazeći da smjesa ostane gusta. U propasirani sir dodati šećer i jaje, dobro izmiješati žlicom. Dobro izmiješati. U nauljeni oblik staviti 2 kore i premazati ih rastopljenim maslacem. Tanko namazati dio nadjeva oraha. Poškropiti slatkim vrhnjem i poklopiti korom. Premazati rastopljenim maslacem. Ponavljati postupke izmjenjujući nadjeve po redu dok ima sastojaka. Pokriti korom i premazati rastopljenim maslacem. Pokriti posljednjom, nenamašćenom, korom. Preliti preljevom. Bakina gibanica se peče oko 60 minuta na 180 stupnjeva.
Orehnjača
Tijesto:
500 g brašna
1 kockicu di–go svježeg kvasca od 40 g
1,5 dl mlijeka
100 g šećera
60 g šećera
1 jaje
pola limuna
1 žumanjak
limunova korica
100 g maslaca
1 žumanjak za premazivanje orehnjače
Nadjev:
500 g oraha
200 g šećera
2 dl mlijeka
pola limuna
100 g grožđica
0,5 dl ruma
limunova korica
Kvasac razmutiti s malo brašna i šećera u 1 dl mlakog mlijeka. Ostaviti da se digne. Prosijati brašno, dodati uzdignuti kvasac, doliti preostalo mlako mlijeko, šećer, malo soli, žumanjke, rastopljeni maslac i nastruganu limunovu koricu. Tijesto zamijesiti i tući drvenom žlicom sve dok se ne počne odvajati od žlice. Ostaviti ga da se diže oko pola sata. U međuvremenu pripremiti nadjev. Mljevene orahe ukuhati u kipuće mlijeko, dodati šećer, naribanu limunovu koricu, rum i po želji grožđice. Ostaviti da se ohladi. Tijesto lagano premijesiti i razvaljati u jedan list prema duljini tepsije te ga zatim namazati nadjevom od oraha. Orehnjaču saviti s obje strane do sredine i staviti u tepsiju. Tepsiju prije stavljanja orehnjače namazati margarinom i pobrašniti. Ostaviti na toplom da se diže još otprilike 45 minuta, odnosno dok ne ispuni tepsiju. Prije stavljanja u pećnicu, orehnjaču premazati žumanjkom. Peći otprilike sat vremena na 180°C
Kuglof
Sastojci
50 dkg mekog brašna (za dizana tijesta)
1 kocka kvasca (ili 2 vrećice suhog kvasca)
5 jaja
15 dkg maslaca
1,25 dcl mlijeka
malo soli
15 dkg šećera
2 vanilin šećera
1,25 dcl slatkog vrhnja
naribana korica 1 limuna
7 dkg grožđica (namočiti u rum, ili u vodi)
šećer u prahu za posipanje
Priprema
Kvasac razmutiti s malo mlakog mlijeka, dodati žličicu brašna i šećera, lagano izmiješati da se sve poveže pa pokriti krpom i ostaviti desetak minuta da se diže na toplom mjestu.
U veliku posudu za miješanje staviti brašno, napraviti udubljenje pa dodati 5 cijelih jaja, rastopljeni maslac i mlačno mlijeko, prstohvat-dva soli, šećer i vanilin šećer, slatko vrhnje, naribanu koricu limuna i grožđice. Prstima malo sve izmiješati, pa dodati dignuti kvasac. Uzeti kuhaču i lupati tijesto (u Zagrebu se kaže isklofati tijesto) sve dok se ne počne odvajati od posude i dok se ne pojave mjehurići.
Kalup za kuglof dobro, obilato namazati maslacem, pa u njega staviti tijesto i pustiti na toplom mjestu najmanje pola sata da se digne.
Pečnicu zagrijati na 180°C, pa u njega staviti peći kuglof otprilike 45 minuta. Kad je kugolf pečen, odmah ga izvinuti na pladanj za posluživanje i posuti šećerom u prahu.
Štrukle
Sastojci:
(za 4 osobe)
Tijesto:
500 g brašna
1 jaje
1/2 dl ulja
1 žličica soli
Nadjev:
500 g svježeg kravljeg sira
5 jaja
1 dl kiselog vrhnja
sol
Preljev za kuhane štrukle:
7 dag maslaca
100 g mrvica
Preljev za pečene štrukle:
3 dl vrhnja
1 žumanjak
Priprema
Prosijati brašno, dodati jaje, ulje i sol. Umijesiti tijesto s malo vode. Potom ga razvaljati na tanku površinu. Prirediti nadjev. Izmiješati sir, jaja i vrhnje, promiješati i posoliti. Nadjenuti tijesto i saviti ga. Tijesto položiti na premazani lim i razrezati ga na komade duljine 15 cm. Peći desetak minuta u pećnici zagrijanoj na 180 stuonjeva C. Izvaditi štrukle i preliti ih mješavinom vrhnja i žumanjka. Peći dok ne porumene. Ukoliko se pripremaju kuhane štrukle, u nadjev staviti 2 jaja. Narezane štrukle na krajevima utisnuti kako nadjev ne bi izlazio van. Štrukle kuhati u vreloj slanoj vodi. Na zagrijanom maslacu popržiti mrvice i preliti preko kuhanih štrukli.
Za kraj..
Nadamo se kako će ovaj naš maleni uvid u tradicionalno pripremanje harne povratiti nostalgiju mirisa koji se širio iz bakine kuhinje te navesti mame da izvuku stare recepte iz njezine škrinje i da će ti isti mirisi ispuniti i naše kuhinje, ali i naša srca. Što drugo na kraju reći negoli, dobar tek.