Učenici globe-ovci s učiteljicom Zrinkom Klarin, učiteljicom geografije, GLOBE trenerom sudjelovali su u međunarodnoj GLOBE kampanji "Year of Climate and Carbon Campaign". Kampanja traje od kolovoza 2023. do kolovoza 2024.godine, a naši učenici su za sve odrađene aktivnosti dobili međunarodnu značku 30.5.2024.
Ciljevi i zadatci kampanje: istražiti bitna načela Zemljinog klimatskog sustava fokusirajući se na protokole Green-up i Green-down, istraživanje i analiziranje lokalne klime kao složenog sustava, istraživanje zašto klima varira i kako na nju utječu procesi koje je stvorio čovjek, istraživanje kako se opće razumijevanje klime poboljšava GLOBE promatranjima i istraživanjem, istraživanje međusobne veze GLOBE protokola koji se povezuju s pitanjima klime i ugljika, analizirati i vizualizirati podatke koristeći GLOBE, NASA i lokalne baze podataka, dijeliti priče o klimatskim podacima usmjerenim na ugljik.
U sklopu Erasmus+ programa, projekt “GLOBE – We act globally with local measurements” učenici globovci Marinela Dlaka, Mia Frakin, Krševan Šarac i Tin Rogić sa Zrinkom Klarin, učiteljicom geografije, GLOBE trenerom i Anitom Mustać, učiteljicom biologije, bili su u posjetu projektnom partneru Društvo DOVES-FEE Slovenia i Osnovnoj školi Leskovec pri Krškem, Slovenija od 23. do 25.5.2024. Tijekom posjeta boravili su u termalnoj rivijeri Čatež, posjetili su Postojnu jamu, obišli Ljubljanu te sudjelovali na prvim GLOBE igrama u Sloveniji. Na učeničkoj konferenciji koja se održala u OŠ Leskovec pri Krškem, naši globe-ovci predstavili su temu „GLOBE aktivnosti u OŠ Šime Budinića Zadar“.
Na konferenciji MLADI V PROGRAMU EKOŠOLA ZA TRAJNOSTNO DRUŽBO učiteljice Zrinka Klarin i Anita Mustać održale su predavanje pod nazivom "Zadarska gastronomska baština kao simbol održive budućnosti".
U skolopu projekta Erasmus + "Heading fo key competences" od 20. do 24.5.2024. godine OŠ Šime Budinića posjetili su učenici i učitelji iz Osnovne škole Podstawowa Nr 9- Orzesze, Poljska. Za učenike je održana GLOBE radionica na engleskom jeziku 21.5.2024. koju su pripremile Zrinka Klarin, učiteljica geografije i Anita Mustać, učiteljica biologije. Radionica je provedena u parku Vruljica, a učenici su sudjelovali u aktivnostima orijentacije te GLOBE protokolima iz područja atmosfere i vode.
Od 15. do 17. svibnja 2024. godine Prirodoslovna i grafička škola u Rijeci bila je domaćin ovogodišnje 27. državne smotre i natjecanja hrvatskih GLOBE škola. Našu školu predstavili su učenici Marinela Dlaka, Tin Rogić i Krševan Šarac s mentoricom Zrinkom Klarin, učiteljicom geografije. Učenici su predstavili projekt „Naša škola u novom ruhu“. Na orijentacijskom natjecanju iz znanja i poznavanja GLOBE sadržaja učenici su osvojili 10. mjesto u ukupnom poretku. Pohvale našim učenicama te i svim ostalim članovima GLOBE izvannastavne aktivnosti koji su također pridonijeli uspješnosti ovog projekta sa svojim vrijednim mjerenjima.
Naši učenici, GLOBE-ovci sudjelovali su na 2024 GLOBE International Virtual Science Symposium (IVSS) s njihovom mentoricom Zrinkom Klarin. Ove godine na IVSS prijavljeno je 285 projekata iz 30 GLOBE zemalja. Tema projekta s kojom su se prijavili je „Fires and climate change - a burning issue“, a zajednički je rad s OŠ Josip Pupačić Omiš. Ocjenjivački međunarodni žiri ocijenio je rad s četiri značke.
Na Dan planeta Zemlje, virtualno je obilježavanje IVSS projekata.
U povodu Dana planeta Zemlje 22.4.2024. godine dodijeljena su priznanja i nagrade za najuspješnije projekte na temu "Moje mjesto jučer i danas". Projekti su dio GLOBE Svjetske kampanje klime i ugljika. Hrvatska priznanja i nagrade uručeni su Globovcima iz OŠ Šime Budinića Zadar, OŠ Rugvica, OŠ Izidora Poljaka Višnjica i II. OŠ Čakovec. Priznanja je uručila predstavnica Veleposlanstva SAD, organizatora ove manifestacije, a nagrade su osigurali i uručili predstavnici Biološkog odsjeka PMF-a, Instituta OIKON te OPG-a Goransa.
Našu školu predstavile su učenice GLOBE grupe i njihova mentorica Zrinka Klarin.
Naša učiteljica Zrinka Klarin ove godine sudjelovala je na "2023 GLOBE Regional Meeting for Europe and Eurasia" od 17. do 20. 10. 2023. u Rigi, Latvia. Na Marketu, 18.10.2023. predstavila je učenički rad " Microplastic Monitoring Campaign" (mentorice Zrinka Klarin i Anita Mustać). 19.10.2023. učiteljica Zrinka Klarin i Ivica Štrbac, GLOBE treneri održali su predavanje i radionicu pod nazivom "Fires and Climate Change – Fire Fuel Protocol in practice". Dani provedeni u Rigi bili su prilika za dijeljenje iskustva, nova prijateljstva i upoznavanje grada Rige.
Naši učenici globovci s mentoricom Zrinkom Klarin,prof. geografije i ove godine su sudjelovali u projektu GLOBE Water Bodies Challenge koji je trajao od 20. ožujka do 20. svibnja 2023. godine Učenici su odradili sve zadane aktivnosti te smo ponosni da smo i ove godine dobili značku za uspješno proveden izazov.
Aktivnosti su prikazane na Padletu i na webinaru 20.svibnja 2023.
Naši globovci, sudjelovali su na međunarodnom webinaru European Phenology Campaign "Our Spring with Trees" 31.5.2023. godine. Učenici 6.c i 6.d razreda s mentoricama Zrinkom Klarin, prof. geografije i Anitom Mustać, prof. biologije predstavili su svoj rad u proljetnoj kampanji Green Up.
Više možete pogledati na poveznivi https://www.youtube.com/watch?v=qyLm9UcoKbg
Tijekom školske godine 2022./2023 naša škola sudjeluje u međunarodnom projektu Erasmus+ “GLOBE – We act globally with local measurements”. Od 22. do 24. svibnja 2023. godine ugostili smo drugu grupu globovaca iz Slovenije, Jasminu Mlakar (GLOBE koordinatora za Sloveniju) i Gregora Cerara (EKO škola Slovenija) te mentore i učenike pet slovenskih škola: OŠ Leskovec, OŠ Ob Rinži Kočevje, OŠ Slave Klavore Maribor, Gimnazija Kamnik i Gimnazija Ledina.
Prvoga dana sudionici su sudjelovali na svečanom otvaranju trodnevne edukacije koje je otvorila naša ravnateljica Jagoda Galić. Program su pripremili naši učitelji i učenici. „Zadarski tanac“ pripremila je učiteljica razredne nastave Jadranka Dunatov, a učitelj glazbene kulture Tomislav Pehar pripremio je glazbeni dio sa školskim zborom. Poslušali su predavanje na temu GLOBE istraživački projekti IVSS (International Virtual Science Symposium) i „GLOBE škola u UNESCO-vom gradu Zadru“ koje su pripremile učiteljice Zrinka Klarin i Anita Mustać.
Drugog dana učitelji i učenici su u prijepodnevnim satima posjetili grad Nin u pratnji učiteljica Marijane Dellavie i Marine Šimićev koje su im održale predavanje „Upoznajmo baštinu kraljevskog Nina“, nakon toga posjetili i solanu Nin. U OŠ Šime Budinića sudjelovali su na edukacijama i radionicama „GLOBE protokol za oblake i temperaturu zraka, baza podataka globe.gov“ i „Vrste oblaka“ koje su pripremile i održale Zrinka Klarin i Anita Mustać. Na satu Glazbene kulture s učiteljem Tomislavom Peharom sudjelovali su na predavanje " Glazbeno - stilska razdoblja, popularna glazba". Na satu Hrvatskog jezika s učiteljicom Silvanom Rados sudjelovali su na predavanju „Povijest slovenskog jezika“. Nakon održanih radionica i predavanja učenici i mentori vježbali su GLOBE protokole na atmosferskoj postaji OŠ Šime Budinića u školskom dvorištu.
Trećeg dana učitelji i učenici sudjelovali su na radionici i predavanju „GLOBE protokol za pokrovnost, visina stabla, biomasa, baza podataka globe.gov“ koje su im pripremile Zrinka Klarin i Anita Mustać. Nakon toga su samostalno proveli protokol u parku Vruljica.
Po završetku trodnevne edukacije u OŠ Šime Budinića Zadar svi sudionici bili su zadovoljni provedenim aktivnostima. Drugi dio projekta održati će se na jesen u OŠ Josipa Pupaćića Omiš. U proljeće 2024. godine globovci iz OŠ Šime Budinića i OŠ Josip Pupačić idu u Sloveniju na završni dio projekta.
U ovoj međunarodnoj suradnji sudjelovali su: ravnateljica Jagoda Galić, Zrinka Klarin, Anita Mustać, Jadranka Dunatov, Tomislav Pehar, Silvana Rados, Marijana Dellavia i Marina Šimićev.
Ponosni smo na naše učenike globovce Davida Pejdu (8.e), Šimuna Kapljića (8.e) i Tina Rogića (7.e) s mentoricom Zrinkom Klarin prof. geografije koji su sudjelovali na Državnoj smotri i natjecanju hrvatskih globe škola 2023. U ukupnom poretku osvoji li su visoko 6. mjesto. U kategoriji projekata predstavili su učenički projekt "Klimatske promjene i požari - goruće pitanje!".
Učenici globovci sudjelovali su na radionicama održanim na javnom događaju "Eko dani u Prirodoslovno-grafičkoj školi" koji se realizirao 20. travnja 2023. u dvorištu škole. Njihove voditeljice, Zrinka Klarin prof. geografije i Anita Mustać prof. biologije i održale su radionicu "Čisti Jadran za naš planet Zemlju" za sve posjetitelje. Najveći dio radionica odnosio se na temu onečišćenja vode i mora mikroplastikom. Cilj svih radionica je razvoj svijesti posjetitelja o važnosti očuvanja čiste vode i mora što je i realizirano uz mnoštvo pokusa, praktičnih radova i demonstracija.
Tijekom školske godine 2022./2023 naša škola sudjeluje u međunarodnom projektu Erasmus+ “GLOBE – We act globally with local measurements”. Od 3. do 5. travnja 2023. godine ugostili smo Jasminu Mlakar, GLOBE koordinatora za Sloveniju i Dunju Dolinšek, EKO škola Slovenija te mentore i učenike pet slovenskih škola: Osnovna šola Mladika, Osnovna šola Rodica, I. osnovna šola Žalec, Srednja šola Domžale, Biotehniška šola Maribor.
Prvoga dana sudionici su sudjelovali na svečanom otvaranju trodnevnog posjeta kada su prisustvovali programu koji su pripremili naši učitelji i učenici. Pogledali su video „Folklorna baština zadarskog kraja“ koju je pripremila učiteljica razredne nastave Jadranka Dunatov. Učitelj glazbene kulture Tomislav Pehar pripremio je glazbeni dio sa školskim zborom „Muzika nas nosi“. Obišli su izložbu instrumenata koji se koriste u programu GLOBE i literarnih radova na temu „Atmosfera – vrste oblaka“ koje su izradili učenici naše škole. Poslušali su predavanje na temu „OŠ Šime Budinića u GLOBE programu“ i „IVSS – Istraživački projekt“ te su sudjelovali u radionici i predavanju GLOBE „Protokoli u nastavi prirode i geografije“ koje su pripremile učiteljice Zrinka Klarin i Anita Mustać. U pratnji naših učiteljica Ane Džaje i Fani Kotarac obišli su staru gradsku jezgru Zadra i upoznali se s najvažnijim znamenitostima na temu „Discovering Zadar´s Past: Journery Through History“.
Drugog dana učitelji i učenici sudjelovali su na edukacijama i radionicama „Protokol Atmosfera“ koje su pripremile i održale Zrinka Klarin i Anita Mustać. Na dva sata Tehničke kulture s učiteljicom Tamarom Valčić sudjelovali su na predavanju „Izrada modela kuće“. Na satu Hrvatskog jezika s učiteljicom Silvanom Rados sudjelovali su na predavanju „Najpoznatiji slovenski književnici“. Na satu Glazbene kulture s učiteljem Tomislavom Peharom sudjelovali su na predavanju „Europska tradicijska glazba“. Nakon održanih radionica i predavanja učenici i mentori vježbali su GLOBE protokole Atmosfere na atmosferskoj postaji OŠ Šime Budinića u školskom dvorištu. U popodnevnim satima posjetili su grad Nin u pratnji učiteljica Marijane Dellavie i Marine Šimićev koje su im održale predavanje „Sakralna baština Grada Nina“, nakon toga posjetili su i solanu Nin.
Trećeg dana učitelji i učenici sudjelovali su na radionici i predavanju „Protokol Biosfera i izrada GLOBE instrumenata“ koje su im pripremile Zrinka Klarin i Anita Mustać. Nakon toga su samostalno proveli protokol Biosfere i koristili izrađene instrumente za mjerenja na mjernoj postaji Vruljica park – biosfera u parku Vruljica.
Po završetku trodnevnog druženja svi sudionici su bili zadovoljni provedenim aktivnostima. Drugi dio edukacije održati će se u mjesecu svibnju kada nam dolaze novi učenici i njihovi mentori.
U ovoj međunarodnoj suradnji sudjelovali su: ravnateljica Jagoda Galić, Zrinka Klarin, Anita Mustać, Ana Džaja, Fani Kotarac, Jadranka Dunatov, Tomislav Pehar, Tamara Valčić, Silvana Rados, Marijana Dellavia i Marina Šimićev.
Sretan dan planeta Zemlje!
Dan planeta Zemlje (eng. Earth Day) obilježava se 22. travnja u 190 zemalja, kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Opća skupština UN-a 22. travnja proglasila je međunarodnim Danom planeta Zemlje, koji je prvi put obilježen 22. travnja 1970. na sveučilištima SAD-a. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.
Učenici globovci i 6.d s njihovom učiteljicom geografije Zrinkom Klarin očistili su školsko dvorište i pobrinuli se za stabla koja su posadili prošlih godina. Posterima smo obilježili ovaj važan dan.
Ove godine na 2023 GLOBE International Virtual Science Symposiumna predstavljen je učenički projekt "Are there microplastics in our sea", ponosni na učenike globovce Šimun Kapljić, David Pejdo i Tin Rogić s mentoricom Zrinkom Klarin. Za projekt su osvojili značke I AM A STUDENT RESEARCHER, I AM A COLLABORATOR, I AM A DATA SCIENTIST, I AM A STEM STORYTELLER.
Međužupanijska smotra GLOBE održala se 3. travnja 2023. godine u Dubrovniku. Učenici Šimun Kapljić, Tin Rogić i David Pejdo s mentoricom Zrinkom Klarin osvojili su 2. mjesto. Tako su se plasirali na Državnu smotru i natjecanje hrvatskih škola 2023. godine.Na državnoj ljestvici bodova zauzeli su 6.mjestu.
Bravo dečki, bravo globovci.!
Moto Hrvatskih šuma „U proljeće PRVO posadi DRVO!“
Dani zajedničke sadnje proljeće 2023.
Hrvatske šume godišnje posade više od devet milijuna sadnica različitih šumskih vrsta. Šume se pomlađuju kroz brojne akcije u koje su uključene udruge građana, škole, dječji vrtići. Organizirane akcije nisu samo akcije pošumljavanja, druženja i zajedničke brige za prirodu, već su namijenjene edukaciji i informiranju sudionika. Ovogodišnji slogan zajedničke sadnje je „U proljeće PRVO posadi DRVO!“. Svako posađeno stablo može biti prvo koje je pojedinac posadio u svom životu čime ostavlja svoj trag za budućnost. Na takav način usvajaju se vrijednosti i važnosti promišljanja o plućima svijeta odnosno važnosti postojanja šuma koje nam omogućuju kvalitetniji i zdraviji život.
Akcija Dani zajedničke sadnje održala se 10. i 11. te 17. i 18. ožujka 2023.godine. GLOBE-ovci i SEMEP-ovci 7.e razreda Osnovne škole Šime Budinića Zadar, u pratnji Zrinka Klarin, prof. geografije, Silvane Rados, prof. hrvatskog jezika i Anite Mustać, prof. biologije, sudjelovali su u ekološkoj akciji sadnje stabala čempresa i pinije na opožarenom području Kožina. Provedbu akcije sadnje organizirale su Hrvatske šume uz pomoć stručne suradnice za sjemenarstvo i rasadničarstvo Andreje Rubin, dipl.inž.šum.
Upravitelj Šumarije Zadar Mislav Maršić, dipl.ing.šum. dočekao je učenike i njihove profesorice na terenu te je održao predavanje o važnosti pošumljavanja opožarenih područja i brige o održavanju šuma. On i njegovi djelatnici pokazali su učenicima kako pravilno posaditi sadnice. Za većinu učenika ovo je bila prva sadnja stabala u životu. Nakon održane akcije učenici su izrazili želju za sudjelovanje u novim sadnjama i eko čistkama na zadarskom području.
Naši učenici i ove godine sudjelovali su na međunarodnoj virtualnoj proslavi Dan voda 2023 u Mantovi, Italija . Učenici su likovnim izričajem prikazali što je nalazi u uzorku vode našeg Jadranskog mora pod mikroskopom. Uzorci su pokazali postojanje mikroplastikei različitih vlakana. Mentorice u uvom radu bile su učiteljice Zrinka Klarin i Anita Mustać.
https://www.youtube.com/watch?v=tY9HORBSd0Q
Učenici D.Pejdo, T.Rogić, P.Marušić globovci s učiteljicom Zrinkom Klarin sudjelovali su na 2023 National Engineers Week, 19. - 25. 2.2023. godine kada je predstavljen njihov rad pod temom "Engineering".
Obilježavanje Nacionalnog tjedna inženjera započelo je 1951. godine u povodu rođendana predsjednika SAD-a Georgea Washingtona. Svrha Nacionalnog tjedna inženjera je skrenuti pozornost na doprinose društvu koje inženjeri daju. Također inženjeri naglašavaju važnost učenja matematike, znanosti i tehničkih vještina. National Engineers Week potiče učenike na aktivno sudjelovanje u različitim aktivnostima povezanim s inžinjerstvom tijekom tjedna inžinjerstva.
https://www.nasa.gov/National-Engineers-Week
Učenici globovci s mentoricom Zrinkom Klarin sudjelovali su od 11.10 do11.11. 2022. godine u " Trees Challenge 2022: Trees in a Changing Climate". Svoje aktivnosti provodili su parku Vruljica.
Drveće i klima jako su povezani. Drveće hladi i vlaži naš zrak, puni ga kisikom, skladišti ugljik, stvara sjenu i staništa, učvršćuje tlo i usporava kretanje vode te osigurava hranu, gorivo i građevinski materijal za ljudske aktivnosti. Šume se smatraju jednom od najvećih svjetskih spremnika za ugljik koji se emitira u atmosferu kroz prirodne procese i ljudske aktivnosti, budući da drveće pohranjuje ugljik dok raste. Izračuni ugljika pomažu znanstvenicima u predviđanju klimatskih promjena. Praćenje kako se stabla mijenjaju tijekom vremena – i po visini i po broju stabala koja čine područje – također je dobar pokazatelj zdravlja ekosustava u promjenjivoj klimi. I visina stabla i opseg debla također mogu pomoći u mjerenju biomase, ukupne mase živog materijala iznad zemlje u određenom području.
Naš dugogodišnji suradnik iz NASA-e Peter Falcon posjetio je našu školu 29.10.2022. godine. Dočekali su ga učenici nižih razreda s učiteljicom Jadrankom Dunatov i GLOBE-ovci predmetne nastave s učiteljicom Zrinkom Klarin. Na predavanju je bila i GLOBE učiteljica Jasminka Dubravica iz OŠ Valentin Klarin. Teme su bile Studyng Our Planet From Speace i Zadar from Speace. Učenici su bili jako zainteresirani te su postavili mnogo pitanja.
Učenici naše škole uključeni u GLOBE program Ema Pelicarić (8.e), Šimun Kapljić (8.e) i Tin Rogić (7.e) s mentoricama Zrinkom Klarin i Anitom Mustać predstavili su rad naše škole na međunarodnoj konferenciji za učenike "2022 GLOBE Virtual Student Conference". Konferencija je trajala dva dana, 28. i 29. studenog 2022. godine a tema koju su predstavili naši učenici je Benefits for the Environment.
Ove godine 2022 GLOBE Regional Meeting održao se od 17. do 21. listopada 2022 godine u Omišu . Dana 19. listopada 2022. godine organiziran je Market, dan kada su se predstavljale učeničke aktivnosti. Učenici globovci naše škole predstavili su poster "2022 IVSS winning project for Europe and Asia - Clouds over my city".
Učenici DEF smjene i globovci sudjelovali su u još jednoj aktivnosti European Phenology Campaign "LEAF SUNCATCHERS". Učenici su promatrali promjene boja na lišću u jesen.
GOAL : An outdoor art lesson making use of autumn leaves and other natural materials together with sunlight. |
TIME: 20–40 minutes |
WHERE: convenient school surroundings
WHEN: autumn is the best but this activity can be done throughout the whole year though
the choice of colours and materials should be taken into consideration
YOU NEED: sturdy paper, cardboard or double ply of common printer paper, scissors, paper
adhesive tape, clothes pegs
Naši globovci Mia Frakin,Lucija Pajić, Rino Miliković i Filip Hočevar 6.d razred već godinu dana sudjeluju u European Phenology Campaign My Tree in Autumn 2022 - učenici u dvorištu naše škole svakodnevno vrše mjerenja na našoj smokvi. Vrijeme je Green down, lišće žuti i očekujemo da će ubrzo otpasti (studeni 2022.)
Sve naše aktivnosti možete popratiti na linku:
https://padlet.com/zrinkaklarin/rlhthffzx2ay2v2b
I ovo proljeće 2022. godine naši učenici GLOBE grupe s učiteljicom Zrinkom Klarin aktivno su sudjelovali u svjetkom projektu -Trees Around the GLOBE. Spring 2022 Intensive Observations Period for Tree Height and Land Cover je aktivnost u koju se ove godine prijavilo 24 zemlje s 979 lokacija i izmjereno je 2 553 mjerenja. Mi smo odredili vrste stabala, izmjerili visinu i opseg svih stabla oko naše škole.
I ove godine učenici naše škole sudjelovali su na Državnom natjecanju i smotri hrvatskih GLOBE škola koje se održalo od 10. - 12. svibnja 2022. godine u Čakovcu. Našu školu predstavili su učenici David Pejdo, Šimun Kapljić i Tin Rogić s mentoricom Zrinkom Klarin, prof, geografije. Učenici su predstavili zajednički projekt s OŠ Valentin Klarin Preko pod naslovom Ima li mikroplastike u našem moru. U ukupnom poretku osvojili su osmo mjesto. Zahvaljujemo svim učenicima i kolegama koji su doprinjeli radu GLOBE kroz ovu nastavnu godinu.
10. 5. 2022. godine naše globovke Mišel Tišma 8.e i Nora Stipanov 8.e s učiteljicom Zrinkom Klarin sudjelovale su na webinaruTrees Around the GLOBE Student Research Campaign Webinar: Highlighting Biometry Measurements Through Student Research Projects and Online Tools within the GLOBE Europe and Eurasia and GLOBE Near East and North Africa.
Više na linku:
https://www.youtube.com/watch?v=_lQ72UUgKFo&t=12s
https://www.globe.gov/web/trees-around-the-globe/overview/webinars
Agenda:
- Warm-Up Activity with Brian: Image characteristics – Near East and North Africa Trees and Land Cover (Brian Campbell)
- Introduction and Campaign Metrics (Brian)
- Part II- Interview with GLOBE Near East and North Africa Regional Coordination Office’s Salma Al Zubi
- Highlighting online tools and land cover from the GLOBE Near East and North Africa Region (Peder Nelson)
- Demonstrating how to compare the maps of two different geographic locations within a region
- Lasering in on the corn field with GEDI
- National Geographic and Trees (Peter Falcon)
- Student Research Presentations/Videos from GLOBE Near East and North Africa and Beyond (Brian)
- Return to GLOBE Europe and Eurasia with GLOBE Croatia (Prepared Video)
- Croatia Inter-County Biometry Research with OŠ ŠIME BUDINIĆA ZADAR, 2022 – presented by students Nora Stipanov and Mišel Tišma (Students will be in attendance), Zrinka Klarin teacher
- “The Green Saudi Initiative” (Live Presentation)
- Sultan Metib Almoqawed: Salahudeen Intermediate School at Sakaka
- “Ecosystem Engineering at Mangrove site in Al Muthailip Coastline” (Prepared IVSS video)
- GLOBE Saudi Arabia - Laian Mohammed Wajed Ibrahim AlAnood Hashem Jood Ali Laian Atiah - The 1st Al-Mthulif Secondary Girls School at Al-Gonfutha
- “Analyzing Local Land Cover Data Using Surrounding Data” (Prepared IVSS video)
- SEES Program: Yuvraj Sahu – Westlake High School, Austin, Texas, USA
- “Examining Environmental and Structural Impact of Extreme Events on Land Cover” (Prepared IVSS video)
- SEES Program - Alissa Sherbatov, Evan Hsiang, Joseph Ortiz, Cassie Kilburn, and Benjamin Koppe
- Return to GLOBE Europe and Eurasia with GLOBE Croatia (Prepared Video)
- Metrics from the current 2022 Spring Tree Height and Land Cover Intensive Observation Period (IOP) (Trees Campaign Team)
Učenici globovci s mentoricom Zrinkom Klarin u "Phenology Campaign - Spring" za sve odrađene aktivnosti zaradili su dvije značke značke. Na školskoj smokvi od veljače do lipnja provodili su GLOBE protokol BIOMETRIJE:
- Activity 1: My Tree + carbon activity: Tree Growth Game
- Activity 2: Look at the Buds + Data Sheet + Carbon Around Me
- Activity 3: First Leaves + carbon activity: Carbon in my tree + Data Sheet
- Activity 4: My Green Up Data + Data Upload Guide + carbon activity: The Case of Missing Carbon
- Activity 5: Green Color Scale
22. travnja 2022. godine odabrani su najbolji GLOBE učenički projekti po regijama svijeta. Ponosni smo što je naš projekt Clouds over my city na International Virtual Science Symposium (IVSS) odabran za najbolji učenički projekt Euroazije. Učenici koji su napisali i predstavili projekt su David Pejdo, Petra Marušić i Bartol Cuković. Mentorica u njihovom projektu bila je Zrinka Klarin.
Više na poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=IBpiGogBeQ4&t=1938s
Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Učenici 6. d razreda s mentoricom Zrinkom Klarin zajedničkim snagama posadili su stablo japanskog javora u dvorištu naše škole. Svako stablo je bitno te se nadamo se da će dugo uljepšavati naše školsko dvorište.
Međužupanijska smotra GLOBE održana je 25. ožujka 2022. godine. Domaćin smotre bila je Osnovna škola Josip Pupačić Omiš. Rad naše škole predstavili su učenici David Pejdo 7.f, Šimun Kapljić 7.f i Tin Rogić 6.e s mentoricom Zrinkom Klarin, učiteljicom geografije. Veseli smo i ponosni jer smo osvojili drugo mjesto. Zahvaljujemo se svim učenicima i kolegama koji su doprinjeli radu našeg GLOBE-a.
Od 21. do 24. ožujka 2022. godine naša je škola kroz projekt Erasmus+ job shadowing ugostila troje kolega iz Școala Gimnazială „Ioan Slavici” iz Tăuții de Sus u Rumunjskoj. Kako 22.3.2022. godine obilježavamo Međunarodni dan voda našim gostima smo predstavili izvanastavnu aktivnost GLOBE te smo u parku Vruljici predstavili aktivnosti i mjerenja kojima se bavimo na našem potoku Vruljici „GLOBE protokoli na potoku Vruljici“. Našu aktivnost smo prijavili kao potporu očuvanja voda u našem zavičaju.
U skolopu GLOBE PROGRAMA učenice Nina Knez, Anja Vidaković, Mia Šarić, Laura Šarić i Tin Rogić 6.e razred s njihovom mentoricom Zrinkom Klarin sudjelovali su u NASA GLOBE Cloud Challenge 2022: Clouds in a Changing Climate 15 January to 15 February 2022.
https://observer.globe.gov/es/do-globe-observer/challenges/cloud-challenge-2022
I ove godine učenici naše škole sudjelovali su u nacionalnoj kampanji kolektivne sadnje stabala u Hrvatskoj "Zasadi stablo ne budi panj", studeni 2021.godine. Učenici GLOBE grupe zasadili su stablo magnolije u dvorištu naše škole. Učenici su pripremili materijale o našem stablu magnoliji koje možete pogledati i nešto više saznati na panou u holu naše škole.
Državna smotra i natjecanje hrvatskih GLOBE škola održano je 17. - 18.svibnja 2021.godine. Našu školu predstavili su učenici Petra Marušić, Bartol Cuković i David Pejdo s mentoricom Zrinkom Klarin učiteljicom geografije. U ukupnom poretku na državnom natjecanju osvojili su treće mjesto. Isto je njihov istraživački rad izabrani za najbolji projekt u kategoriji atmosfera.
11.5.2021.godine od 14.00 do 14.45 sati u sklopu Festivala znanosti u 1.d razredu (učiteljica Jadrankom Dunatov) održano je predavanje i radionica GLOBE kroz svjetlo kulture - Oprezno s vodom - GLOBE. Voditeljice aktivnosti bile su Zrinka Klarin, učiteljica geografije i Anita Mustać, učiteljica prirode i biologije.
Međunarodni događaj GeoNight 2021. održava se svake godine 9.travnja. Ove godine u projekt se prijavilo 14 hrvatskih događanja. Jedno događanje organizirano je i u našoj školi Šime Budinića Zadar. Učenici 6.f i globovci obilježili su ovaj događaj s učiteljicom Zrinkom Klarin, prof.,geografije i Anđelkom Vidivićem (DHMZ). Tema je bila View under the clouds – Pogled ispod oblaka.
Više pogledajte na linku: https://www.geonight.net/view-under-the-clouds-pogled-ispod-oblaka/
Ove školske godine ( listopad, studeni 2020.godine )ostvarena je još jedna suradnja dva međunarodna projekta GLOBE grupe s učiteljicom Zrinkom Klarin i SEMEP grupe s učiteljicom Anitom Mustać. Zajedno smo istraživali, izvodili pokuse, praktične radove i mjerenja. Sve naše zajedničke aktivnosti u školskom projektu predstavili smo pod nazivom „Slani hokus pokus“ u kojem smo istraživali more, sol i postupak desalinizacije. Tako smo u školskom laboratoriju iz mora dobili sol, a iz morske vode slatku vodu.
Aktivnosti su realizirane u skladu s odgojno-obrazovnim ishodima i njihovim razradama:
OŠ PRI A.5.1
Učenik objašnjava temeljnu građu prirode.
OŠ PRI B.6.3.
Učenik objašnjava značenje ciklusa na primjerima iz žive i nežive prirode.
Razrada ishoda:
• objašnjava da prirodu grade tvari različitih svojstava
• uočava na temelju praktičnih radova da su tvari građene od sitnih čestica
• opisuje primjere smjesa
• objašnjava da u prirodi postoje pojave koje se ponavljaju ciklički
• objašnjava utjecaj kruženja vode u prirodi na živi svijet i utjecaj živoga svijeta na kruženje vode
GEO OŠ C.5.1.
Učenik objašnjava raspodjelu i kruženje vode na Zemlji te njezinu važnost za život i istražuje mogućnosti vlastitoga doprinosa u racionalnome korištenju voda.
Razrada ishoda:
• opisuje osnovne pojavne oblike vode na Zemlji
• uspoređuje zastupljenost slatke i slane vode
• opisuje kruženje vode u prirodi
• objašnjava važnost vode za život
• istražuje mogućnosti vlastitoga doprinosa u racionalnome korištenju vode u
školi/domu
Zadatak za učenike:
1. Istraživanje u literaturi: vrste soli, kemijski sastav soli, zanimljivosti i važnosti soli za život
2. Uzimanje uzoraka mora s različitih lokacija
3. Analiza uzorka morske vode
4. Dobivanje soli u školskom laboratoriju, određivanje saliniteta mora na različitim lokacijama
5. Izrada procesa desalinizacije
U ovom zajedničkom radu pokazali smo mogućnosti korelacije različitih ekoloških projekata ali i nastavnih predmeta. Učenici su pokazali veliki interes i želju za istraživanjem što nas je potaklo na osmišljavanje i novih ekoloških zadataka.
Naše aktivnosti o ovom zanimljivom projektu predstavljene su i na službenoj stranici GLOBE Hrvatska http://globe.hr/suradnja-dva-medunarodna-projekta-globe-i-semep-osnovna-skola-sime-budinica-zadar/
Ponosni smo na naše prestavljanje OŠ Šime Budinića i dio rada učenika u GLOBE programu koje je predstavljeno na međunarodnom GLOBE Europe and Eurasia Meeting 2020.godine od 26.10 - 29.10.2020.godine.
Učenici GLOBE grupe, Petra Marušić 8.e, Mišel Tišma 7.e, Stipe Kasun 8.e, Lovre Odvitović 8.d i Matej Nevešćanin 8.e sudjelovali su u video filmu s učiteljicom geografije Zrinkom Klarin i učiteljicom biologije Anitom Mustać. Video snimila učiteljica Petra Paunović.
Video možete pogledati na linku:
https://www.youtube.com/watch?v=byiLviE6qh4&list=PLzKFl3S_nsWPtU0HDI30pizy1P6XwWBL3&index=3&t=35s
1. listopada 2020. godine održana je Međužupanijska smotra GLOBE 2020.
Osvojili smo prvo mjesto te se plasirali na Državnu smotru i natjecanje hrvatskih GLOBE škola.
Rad naše škole predstavile su učenice Petra Marušić 7.e (8.e), Kate Kukuljica 8.e(1.SŠ) i Nora Miletić 8.e (1.SŠ) s učiteljicom geografije Zrinkom Klarin. Zahvaljujemo i čestitamo svim učenicima i učiteljima koji su dio GLOBE tima. Posebno ćemo pohvaliti i male globovce s učiteljicama razredne nastave Ivankom Biskup i Lipom Gulan.
8. lipnja je Svjetski dan oceana, a obilježava se od 1992. godine kada se održao Sumit za Zemlju u Rio de Janeiru. Svjetski dan oceana, prilika je da svake godine se prisjetimo važnosti oceana i njegovih stanovnika te upozorimo na strahovito razaranje i pustošenje morskih prostranstava od strane čovjeka.
Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja na svim kontinentima brojnim događanjima posvećenim očuvanju i zaštiti okoliša u cilju zaštite prirodnih resursa te kako bi se skrenula pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja. Naši učenici GLOBE grupe obilježili su ovaj dan izradom različitih postera u svojim domovima. Nadamo se dogodine nekoj ekološkoj akciji u prirodi.
Odsoljavanje vode ili desalinizacija je postupak smanjenja (uklanjanja) minerala iz vode (obično morske vode) za dobivanje pitke vode, tehnološke vode ili vode za navodnjavanje te dobivanja soli kao dodatne tvari. Krajevi uz more i otoci često imaju velike poteškoće s opskrbom pitke i tehnološke vode, te zbog toga se sve češće okreću procesu desalinizacije vode.
Ovo je primjer kako su učenici samostalno napravili proces desalinizacije u svojim domovima. Pokazali su kako učenje od kuće i upotreba digitalnih materijala može biti primjer inovativnih metoda poučavanja.
Dana 5. ožujka 2020. godine učenici GLOBE grupe s učiteljicom geografije Zrinkom Klarin posjetili su Meteorološku postaju Puntamika Zadar. Kao i svake godine predavanje i upoznavanje s meteorološkim instrumentima održao im je meteorolog Anđelko Vidović. U posjetu su bili zajedno s OŠ Valentin Klarin, OŠ Zadarski otoci i Ekonomskom - birotehničkom i turističkom školom Zadar.
Što mjerimo? Novi međunarodni projekt - Urban Heat Island Effect-Surface Temperature Field Campaign Community 2019./2020.
Učenici Globe grupe mjere površinsku temperaturu tla s IRT, uključili su se u međunarodni projekt te im je cilj usporediti površinske temperature tla s nakim s školama s drugih kontinentima, aktivno sudjelovati u IOP razdobljima ali sigurno jedan od naših budućih projekata biti će vezan za temperature tla.
https://www.globe.gov/web/surface-temperature-field-campaign/overview/discussion-group
Dana 2.11. 2019. godine OŠ Šime Budinića i naši GLOBE-ovci bili su domaćini gostujućem NASA znanstveniku Peteru Falconu. Predavanje je održano u Gradskoj knjižnici Zadar na engleskom jeziku pod nazivom Studying the Earth from Space (Proučavanje Zemlje iz svemira). Velika nam je čast što smo ugostili Petera Falcona i nadamo se nekom novom susretu ili projektu.
22.državna smotra i natjecaje hrvatskih Globe škola održana od 15. - 17. svibnja 2019. godine u OŠ Marije Jurić Zagorke u Zagrebu. U kategoriji Atmosfera naša škola se predstavila s projektom Olujno staklo, a u orijentacijskom natjecanju naše učenice Petra Višić 8.d, Kate Kukuljica 7.e i Petra Marušić 6.e osvojile su 3.mjesto u državi.
Bravo cure!
26. travnja 2019. godine Hrvatsko geografsko društvo dodjelilo je priznanje OŠ Šime Budinića - GLOBE priznanje za postignut uspjeh na osvojenom prvom mjesto na Međužupanijskoj smotri i natjecanju GLOBE škola 2019.godine u Kninu. Našu školu ponosno su predstavile učenice Petra Višić 8.d, Kate Kukuljica 7.e, Petra Marušić 6.e.
11. travnja 2019. godine u okviru Festivala znanosti 2019. godine s temom Boje učenici GLOBE grupe s profesoricom geografije Zrinkom Klarin i profesoricom biologije Anitom Mustać sudjelovali su u radionici Boje u GLOBE svijetu. Naši gosti i sudionici radionice bili su učenici OŠ Valentin Klarin iz Preka, OŠ Zadarski otoci i Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola.
15. ožujka 2019. godine održana je Međužupanijska smotra GLOBE 2019. u SŠ Lovre Montija u Kninu.
Osvojili smo prvo mjesto te se tako plasirali na Državnu smotru i natjecanje hrvatskih Globe škola. Našu školu predstavile su učenice Petra Višić 8.d, Petra Marušić 6.d, Kate Kukuljica 7.e s učiteljicama Zrinkom Klarin i Anitom Mustać. Na državnoj smotri predstavit ćemo projekt "Olujno staklo". Zahvaljujemo i čestitamo svim učenicima i učiteljima koji su dio GLOBE tima. Posebno ćemo pohvaliti i male globovce s učiteljicama Ivankom Biskup i Lipom Gulan.
Učenici GLOBE grupe sa svojom učiteljicom geografije Zrinkom Klarin uključili su se u još jedan projekt Trees Around the GLOBE Student Research Campaign koji će trajati od 15.9.2018. do 15.9.2021 godine. Projekt je započeo puštanjem satelita ICESat-2 koji mjeri ledeni pokrov, morski led, drveće, vodene površine,planine. U mjerenjima ćemo biti fokusirani na glavni protokol – Visina stabla (Biometry - Tree Height), Pokrovnost (Biometry - Land Cover) te dodatni protokoli – Green Up / Green Down, Carbon CycleAir Temperature, Surface Temperature, Soil Temperature
Podaci prikupljeni tijekom IOP-a omogućit će ostalim GLOBE studentima, znanstvenicima i istraživačima velike količine koncentriranih podataka u kratkom vremenskom razdoblju.
Naša škola sudjelovala je na 21.Državnoj smotri i natjecanju GLOBE škola 2018. godine. Ovogodišnji domaćin bila je OŠ Josipa Pupačića, Omiš. Naši golobovci predstavili su se projektom "Pučka meteorologija" pod vodstvom mentorica Zrinke Klarin te je njihov projekt proglašen najboljim projektom osnovnih škola na području atmosfere. U orijentaciskom natjecanju naše učenice osvojile su četvrto mjesto u državi. Našu školu predstavljale su učenice Petra Marušić 5.e, Petra Višić 7.d, Magdalena Ikić 8.d.
Naša škola sudjelovala je na 20.Državnoj smotri i natjecanju GLOBE škola 2017.godine.
Ovogodišnji domaćin bila je OŠ Zadarski otoci Zadar. Prema državnom poretku osvojenih bodova naša škola plasira se na državnu smotru na prvo mjesto osnovnih škola. Naši učenici predstavili su se projektom "Ekološke karakteristike potoka Vruljice" pod vodstvom mentorica Zrinke Klarin i Anite Mustać. U orijentaciskom natjecanju naše učenice osvojile su deveto mjesto u državi. Našu školu predstavljale su učenice Petra Višić 6.d, Magdalena Ikić 7.d, Angela Velček 8.d.
Učenici naše škole koji su uključeni u Globe grupu s učiteljicama Zrinkom Klarin i Ivankom Biskup snimili su film za obilježavanje Dana planeta Zemlje. Naša snimateljica i montažer bila je učiteljica Petra Paunović kojoj se puno zahvaljujemo na ugodnoj suradnji.
Film je poslan Euroazijskoj kordinatorici GLOBE i ulazi u konkurenciju natjecanja za film Dana planeta Zemlje 2017.godine
GLOBE_OS Sime Budinica_Zadar_2017
Film možete pogledati na youtube
www.youtube.com/watch?v=kC2XGFnxS6E
10. ožujka 2017. godine održana je Međužupanijska smotra Globe u SŠ Braća Radić, Kaštel Štafilić – Nehaj
Osvojili smo prvo mjesto te se tako plasirali na državnu Globe smotru. Našu školu predstavile su učenice Petra Višić 6.d, Magdalena Ikić 7.d, Angela Velček 8.d s učiteljicama Zrinkom Klarin i Anitom Mustać. U orijentacijskom natjecanju treba pohvaliti Angelu Velček koja je osvojila prvo mjesto. Na državnoj smotri predstavit ćemo projekt Deset godina Vruljice. Zahvaljujemo i čestitamo svim učenicima i učiteljima koji su dio GLOBE tima. Posebno ćemo pohvaliti i male globovce s učiteljicama Ivankom Biskup i Lipom Gulan.
Od 1.3.2017.godine naša GLOBE grupa pod vodstvom učiteljice Zrinke Klarin sudjeluje u natječaju izračunavanja solarnog potencijala Hrvatske ''Krovove na Sunce'' pod organizacijom Greenpeacea.
U ovom natjecanju učenici igraju računalnu igru u kojoj označavaju krovove čime se automatski računa njihov solarni energetski potencijal. Aplikacija potom prikazuje koliko električne energije pojedini krov može proizvesti kada bi se na njega instalirali fotonaponski solarni paneli.
Sretno golobovci!
Dana 22.2.2017. godne OŠ Zadarski otoci s voditeljicom Irinom Kozličić Jarugom bili su domaćin radionice o mjerenju vlažnosti tla ( SMEP - NASA). Naše dvije globovke Noa-Maria Maruna i Nela Dundov 7.d razreda sudjelovale su u radionici. Osim naše škole sudionici su bili i učenici Srednje Ekonomsko –birotehničke škole i OŠ Valentin Klarin.
31. ožujka 2016 godine održana je Međužupanijska smotra Globe u Osnovnoj školi Valentin Klarin u Preku.
Osvojili smo treće mjesto te se tako plasirali na državnu Globe smotru. Našu školu predstavile su učenice Angela Velček, Magdalena Ikić, Petra Višić s učiteljicom Zrinkom Klarin. Na državnoj smotri od 10.do 12. svibnja 2016. godine predstavit ćemo zajednički projekt s Ekonomsko-birotehničkom i trgovačkom školom Zadar, Globe at Night.
Ovogodišnja državna Smotra Globe održala se u Daruvaru od 11. do 13.5.2015. godine. Naše učenice Tena Ćurko 8.d, Laura Čerina 8.e i Angela Velček 6.d s njihovom mentoricom Zrinkom Klarin predstavile su ovogodišnji projekt "421 - Ninsko blato" te su sudjelovale na orijentacijskom natjecanju. Na državnom poretku osnovnih škola zauzele su osmo mjesto.
Dan planeta Zemlje ( Earth Day) obilježava se 22. travnja u više od 150 zemalja diljem svijeta.Na konferenciji UNESCO-a 1969. godine John McConnell prvi je put predstavio ideju obilježavanja Dana Zemlje. U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine. Od 2009. godine Opća je skupština Ujedinjenih naroda 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje.
Povodom tog dana naši Globovci postavili su fotografije na facebook stranici NASA's #NoPlaceLikeHome
I ove godine naša škola sudjelovala je u akciji “Zelena čistka – jedan dan za čisti okoliš” koja se održala 18. travnja 2015.godine na području park- šume Musapstan. Sudjelovali su brojni učitelji i učenici Globe grupe, eko grupe i građanskog odgoja. Ova akcija je dio programa obilježavanja Dana planeta Zemlje, 22. travnja. Cilj je osvještavanje građana o važnosti primarnog odvajanja otpada, kao i podizanje svijesti o stvaranju i odlaganju otpada, te o važnosti očuvanja okoliša, prirode i planeta.
25. ožujka 2015 godine održana je Međužupanijska smotra Globe u OŠ Josipa Pupačića u Omišu.
Osvojili smo prvo mjesto te se tako plasirali na državnu Globe smotru. Našu školu predstavile su učenice Tena Ćurko, Zara Bajlo, Angela Velček s učiteljicama Zrinkom Klarin i Anitom Mustać. U orijentacijskom natjecanju treba pohvaliti Angelu Velček koja je osvojila prvo mjesto i Tenu Ćurko koja je osvojila treće mjesto. Na državnoj smotri od 13. do 15. svibnja 2015. godine predstavit ćemo projekt "421 - Ninsko blato" .
Učenici GLOBE grupe išli su 28.veljače 2015. godine na terensku nastavu u pratnji učiteljica Zrinke Klarin i Anite Mustać.Posjetili su Botanički vrt OŠ Ostrog u Kaštel Lukšiću.Obavili neka od Globe mjerenja na području atmosfere, tla, fenologije.Obišli su staru gradsku jezgru Splita zaštićenu pod UNESC-om. U Zvjezdanom selu Mosor promatrali su nebo, oblake, Mjesec, Veneru, zvijezde, te poslušali zanimljivo predavanje.
Učenici GLOBE grupe s učiteljicom geografije Zrinkom Klarin od 29.siječnja 2015. godine sudjeluju u NASA projektu,Soil Moisture Active Passive (SMAP) Satellite Mission. Planirano vrijeme projekta je tri godine. Učenici će slijedeće tri godine mjeriti vlažnost tla. Letjelica SMAP će iz orbite vršiti mjerenje vlage površine tla, te izračunavati dnevne karte vlage u tlu uz globalnu pokrivenost svaka tri dana. Učenici globovci uključeni u projekt vršit će mjerenja vlage tla uz njihove školske postaje, te unositi podatke na server. Podatci će se koristiti u znanstvene svrhe za dobrobit Zemlje. Podatke ćemo moći koristiti i mi,te ih uspoređivati sa satelitom ili bilo kojom školom na svijetu uključenom u projekt.
Ponosi smo što su dvije fotografije naših učenika dio svjetskog „Globe kalendar 2015.“ Učiteljica geografije Zrinka Klarin prijavila nas je na GLOBE natječaj, te od šesto fotografija odabrane su dvije naše. Čestitamo Davidu Mašini 3.a ,te njegovoj učiteljici Jadranki Čikić (fotografija NP Plitvice), te sada već srednjoškolki Mateji Španić ( fotografija NP Paklenica ).
Učenici GLOBE grupe s učiteljicom geografije Zrinkom Klarin od 1.siječnja 2015. godine uključeni su u projekt Globe at Night . Program je usmjeren na podizanje javne svijesti o utjecaju svjetlosnog zagađenja. Pozivaju se građani-znanstvenici da izmjere njihovu svjetlost noćnog neba na njihovim koordinatama i unesu na server putem računala ili pametnih telefona. Pozvani ste i vi…. http://www.globeatnight.org/about.php
Hrvatsko meteorološko društvo (DHMZ) 11. studenog 2014. proveo je malu meteorološku radionicu za naše učenike. Izvodili su se razni pokusi: nastanak tornada, magle, vjetrulja, anemometar, barometar, tlak zraka. Radionici su bili prisutni učenici GLOBE grupe. Bilo je zanimljivo i poučno jer se naši globovci često susreću sa ovim pojmovima i pojavama.
Međužupanijski prvaci GLOBE
Autor: Zrinka Klarin, 12. 3. 2013.
U našoj školi 11.ožujka 2013. godine održana je 9. međužupanijska smotra Globe. Na smotri je sudjelovalo osam škola, četiri osnovne škole i četiri srednje škole. Školske ekipe prikazale su postignuti rad tijekom prošle godine.Ove godine najveći broj bodova postigla je naša škola. Učenice koje su predstavile rad naše škole su Madalena Smoljan, Andrijana Lukić i Lora Surić predvođene učiteljicama Zrinkom Klarin, Ivankom Burazer i Anitom Mustać.
Na drugom mjestu je Osnovna škola Zadarski otoci - Zadar, a na trećem V. gimnazija "Vladimir Nazor" Split.
Pobjednička grupana na Orijentacijskom natjecanju : Danijel Andrić - SŠ Gračac, Manuela Kurtin OŠ "Valentin Klarin", Matej Baričević - Ekonomsko - birotehnička i trgovačka škola - Zadar
U našoj školi 11.ožujka 2013. godine održana je 9. međužupanijska smotra Globe. Na smotri je sudjelovalo osam škola, četiri osnovne škole i četiri srednje škole. Školske ekipe prikazale su postignuti rad tijekom prošle godine.Ove godine najveći broj bodova postigla je naša škola. Učenice koje su predstavile rad naše škole su Madalena Smoljan, Andrijana Lukić i Lora Surić predvođene učiteljicama Zrinkom Klarin, Ivankom Burazer i Anitom Mustać.
Na drugom mjestu je Osnovna škola Zadarski otoci - Zadar, a na trećem V. gimnazija "Vladimir Nazor" Split.
Poredak škola sudionika
1. |
Osnovna škola Šime Budinića - Zadar |
|
2. |
Osnovna škola Zadarski otoci - Zadar |
|
3. |
V. gimnazija Vladimir Nazor – Split |
|
4. |
Osnovna škola Valentin Klarin – Preko |
|
5. |
Ekonomsko - birotehnička i trgovačka škola - Zadar |
|
6.
|
Srednja škola Vela Luka – Vela Luka |
|
7.
|
Osnovna škola Kraljice Jelene - Solin |
|
8.
|
Srednja škola Gračac |
Naša je škola i ove godine sudjelovala na državnom GLOBE natjecanju nakon što smo na međužupanijskom natjecanju osvojili zavidne rezultate. Ovogodišnje GLOBE natjecanje održavalo se od 14. svibnja do 16. svibnja 2014. Naš domaćin bila je Osnovna škola kraljice Jelene iz Solina, koja nas je srdačno dočekala sa zanimljivim uvodnim programom i otvorenjem natjecanja. Na natjecanju je sve ukupno sudjelovalo 41 škola od čega 23 osnovne škole te 18 srednjih škola. Nakon što smo prezentirali naš projekt „Usporedba temperature i padalina u Rijeci i Zadru“ te odradili drugi dio natjecanja tj. orijentacijsko trčanje, naši su nam domaćini organizirali izlet u Solin pošto smo bili smješteni u Segetu Donjem u blizini Trogira. Dobro smo se zabavili, naučili nešto novo te upoznali naše vršnjake iz različitih dijelova Hrvatske. Nadamo se da ćemo se i sljedeće godine svojim projektom plasirati na ovu razinu i još malo proširiti svoje vidike.
Od 13. do 15. Svibnja održana je Državna smotra i natjecanje Globe škola. Domaćin je bila Osnovna škola Zadarski otoci. Osnovnu školu Šime Budinić predstavljale su učenice Andrijana Lukić, Madalena Smoljan i Lora Surić pod vodstvom mentorice profesorice Zrinke Klarin. Naša škola je sudjelovala s dva projekta: Temperatura tla u gradu Zadru i s zajedničkim projektom Rijeka, rječica, more, temperatura. Postigli smo iznimne rezultate. Na orijentacijskom natjecanju koje se održalo u Ninu, naše učenice osvojile su osmo mjesto. Međutim najveći uspjeh ostvarile su projektom Temperatura tla u gradu Zadru, koji je u kategoriji istraživanja tla posebno pohvaljen i nagrađen prvim mjestom.
Odluka o početku i završetku nastavne godine, broju radnih dana i trajanju odmora učenika osnovnih i srednjih škola za školsku godinu 2023./2024.
« Lipanj 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
U ovom videozapisu prikazan je postupak dobivanja e-potvrde o statusu učenika koju učenici i roditelji mogu dobiti digitalnim putem kako bi ostvarili određena prava.
Dragi naši učenici i roditelji u privitku se nalaze korisni materijali koji mogu pomoći da se lakše nosimo s kriznom situacijom tijekom pandemije koronavirusom (COVID 19).
Briga o sebi.docx
COVID-19 Leadership.pdf
Savjeti psihologa za zaposlenike koji rade od doma(1).pdf
Kako je koronavirus iskoristio bugove u nasem procesiranju rizika.pdf
Kako pomoci svojoj obitelji u doba neizvjesnosti.pdf
LETAK ZA DJECU-WHO.jpg
Pet nacina za prevladavanje psiholoskog stresa od Koronavirusa.docx
Slikovnica o korona virusu.pdf
Ukupno: 1295105