TVORBENI ELEMENTI GLAZBENOG DJELA
1.GLAZBENA REČENICA I NJENI DIJELOVI
Kao što postoji govorna rečenica izražena riječima,(Danas je lijep dan.),tako postoji i glazbena rečenica koja se izražava tonovima.Glazbena rečenica je dakle,glazbena misao izražena tonovima i veličine je obično četiri takta.
Glazbena se rečenica sastoji od dvije različite dvotaktne fraze,a svaka fraza od dva različita motiva.Motiv je najmanja glazbena cjelina koja se sastoji od kratkog niza tonova i uglavnom je veličine jednog takta.
2.DVOSTRUKA GLAZBENA REČENICA
Ako glazbenu rečenicu ponovimo doslovno dobit ćemo dvostruku glazbenu rečenicu veličine osam taktova
3.GLAZBENA PERIODA
Međutim ako se glazbena rečenica ponovi s manjim promjenama pri kraju nastaje glazbena perioda veličine također osam taktova.Prva se rečenica odnosi prema drugoj kao pitanje i odgovor.
4.VELIKA GLAZBENA REČENICA
Kada glazbena misao traje osam taktova i podjela na četiri plus četiri takta nije moguća,radi se o velikoj glazbenoj rečenici
Ako se i velika glazbena rečenica ponovi s izmjenama pri kraju nastaje velika glazbena perioda veličine šesnaest taktova.To su ujedno i najveći tvorbeni elementi glazbenog djela.Ove elemente naći ćemo u svim glazbenim djelima.Pokušajte ih uočiti prilikom slušanja glazbe.
Uredio:Petar Čančar
Puhačka glazbala ton dobivaju strujanjem zraka kroz šuplju cijev .Na vrhu cijevi nalazi se pisak koji stvara ton u cijevi ili svirali.Puhačka glazbala mogu imati tri vrste piska i to:okrugli otvor u cijevi ili usnu,pisak sa jednostrukon ili dvostrukom trskom,te okrugli kotlasti usnik.Visina tona će zavisiti od dužine cijevi svirale i jačini puhanja.Manji ili kraći instrument daje više i svijetlije tonove,dok duža cijev daje dublje i tamnije tonove.Isto tako jačim puhanjem (prepuhivanjem),dobijaju se za osam stupnjeva (oktavu) viši tonovi na instrumentu.Puhačka glazbala se dijele na limena i drvena glazbala.
LIMENA PUHAČKA GLAZBALA
Limena puhačka glazbala su:truba,rog ili korno,trombon ili pozauna i tuba,a sva glazbala imaju limeni kotlasti usnik,kao pisak.
TRUBA
Truba je najmanje limeno puhačko glazbala koja se odlikuje visokim svijetlim tonom i vrlo je pokretljiva u sviranju.Susreće se kao solo instrument,u malim komornim sastavima i kao orkestralni instrument(puhački orkestar,simfonijski orkestar).Služi i za davanje signala u vojsci.Osim u klasičnoj glazbi,važnu primjenu ima i u modernoj glazbi 20. stoljeća(zabavna glazba.jazz,plesna glazba i slično).
Nino Rossi:Tišina
TROMBON ILI POZAUNA
Trombon ili pozauna je nešto veći od trube.koji se odlikuje moćnim i nešto dubljim tonom.Ima povlačak kojim se produžuje ili skraćuje dužina cijevi i tako mijenja visina tona.Može biti solo i komorni ili orkestralni instrument.Uz klasičnu glazbu ima široku primjenu i u glazbi 20./21.stoljeća(posebno u jazz glazbi).
Maurice Ravel:Bolero-Tema
ROG
Rog ili korno je instrument s još dubljim tonom od trube i trombona.Ima mekan ton i svirač drži ruku u otvoru instrumenta pri sviranju.Susrećemo ga uglavnom kao orkestralni instrument i u komornim sastavima,a rijeđe kao solo instrument.
W.A.Mozart:Koncert za rog i orkestar 3.st.,Rondo
TUBA
Tuba je najveći limeni puhački instrument i ima najdublji ton.Uglavnom je orkestralno glazbalo,a susrećemo je i u komornim sastavim,rijetko se pojavljuje kao solo instrument.
Krzysztof Penderecki:Capriccio
DRVENA PUHAČKA GLAZBALA
Drvena puhačka glazbala su građena od drveta uz neke iznimke,a tu spadaju:flauta,oboa,engleski rog,fagot,klarinet i saksofon.Flauta ima usnu,a ostali pisak sa dvostrukom ili jednostrukom trskom.
FLAUTA
Flauta je najmanje drveno puhačko glazbalo koja ima nježne i svijetle visoke tonove.Nekad je bila građena od drveta,a danas je od metalnog lima.Drži se vodoravno pri sviranju i ima usnu(okrugli otvor sa strane).Surećemo je kao solističko,komorno i orkestralno glazbalo.Uz flautu standardne veličine postoji i mala piccolo flauta,koja izvodi najviše tonove i svira se na isti način kao standarna flauta
flauta piccolo flauta
J.S.Bach:Partita
A.Vivaldi:Movimiento 1.
OBOA
Oboa je drveno puačko glazbalo vrlo specifičnog zvuka koji je jako prepoznatljiv među glazbalima.Ima pisak s dvostrukom trskom i nešto tamniji ton od flaute.Oboa je solističko,komorno i orkestralno glazbalo.U simfonijskom orkestru služi za davanje intonacije(ugađanje),ostalih glazbala orkestra.
B.Britten:Šest metamorfoza,ulomak
ENGLESKI ROG
Engleski rog je nešto veće glazbalo ali vrlo slično oboi(neki ga smatrju inačicom oboe) .Ima i dublje i tamnije tonove od oboe i uglavnom je oskestralni instrument,mada ga ponekad susrećemo i solo.Ima također pisak od dvostruke trske.
A.Dvorak:Simfonija br.9.,2.stavak,Largo
FAGOT
Fagot je najveće drveno puhačko glazbalo koji izvodi i najdublje tonove i vrlo prepoznatljiv je među glazbalima po tonskoj boji.Ima pisak s dvostrukom trskom kao i oboa i engleski rog.Susrečemo ga kao solo,komorno i orketralno glazbalo.
18.st.-Capriccio za fagot solo
KLARINET
Klarinet je glazbalo koje ima veliki tonski opseg i toplog i vrlo pokretljivog zvuka.Ima pisak s jednostrukom trskom.Susrećemo ga kao solo,komorno i orkestralno glazbalo.Osim u klasićnoj glazbi susrećemo ga i u modernoj jazz glazbi.
V.Monti:Čardaš
SAKSOFON
Saksofon je najmlađe glazbalo po nastanku,zato ga ne susrećemo u klasičnoj glazbi,već se redovito pojavljuje u modernoj glazbi 20./21.stoljeća, posebno u jazz glazbi.Ima također veliki opseg tonova i pisak s jednostrukom trskom kao klarinet,Građen je od metalnog lima i neki ga smatraju limenom inačicom klarineta.
SASTAVI KOJE ČINE PUHAČKA GLAZBALA
Henry Mancini:Pink Panter-brass kvintet(2 trube ,trombon,rog i tuba)
Puhački kvintet (flauta,oboa,klarinet,fagot i rog)
Puhački orkestar
*Osim toga puhački su instrumenti važan dio simfonijskog orkestra
Uredio:Petar Čančar
Zadarske morske orgulje
Kako djelovanjem morskih valova nastaje zvuk?
Morski valovi dizanjem i spuštanjem mora u sviralama orgulja(koje su ugrađene rivu), potiskuju zrak koji se nalazi u njima i tako nastaje ton u svakoj svirali.Što su valovi jači i veći zrak brže i jače struji i nastaju jači i glasniji tonovi.Tako je zadarske orgulje najbolje slušati za vrijeme jakog juga kada tonovi orgulja dolaze do punog izražaja.Morske orgulje u Zadru su naštimane na dva durska akorda G-dur i C-dur.Tako sviranjem orgulja pomoću valova izvode se durski akordi po ugledu na klapsku pjesmu.
TRZALAČKA GLAZBALA spadaju u skupinu ŽIČANIH GLAZBALA ,a ton se na njima dobiva trzanjem žica prstima ili trzalicom (plektrumom).U trzalačka glazbala se ubrajaju gitara,harfa,lutnja,mandolina i tamburaška glazbala
1.GITARA
Gitara je trzalačko glazbalo porijekolm iz Italije i Španjolske,otkud se proširila po cijelom svijetu.Ima šest žica i najpopularnije je glazbalo.Razlikujemo klasičnu gitaru koja se svira prstima i uglavnom ima plastične žice i električnu gitaru ili modernu gitaru koja ima metalne žice i najčešće nema rezonator kao klasična gitara već se ton dobiva elektronskim putem pomoću pojačala zvuka.Električne gitare su:solo gitara,ritam gitara i bas gitara koja ima samo četiri žice.Gitara se pojavljuje u glazbi najčešće kao solističko glazbalo,ali se pjavljuje i u malim komornim sastavima.
klasična gitara električna gitara
klasična gitara:Ana Vidović-Hrvatska
Električna solo gitara:Vlatko Stefanovski-Makedonija
2.HARFA
Harfa je najstarije žičano glazbalo staro više tisuća godina i raširena je po cijelom svijetu.Ima trokutast oblik po kojem su nategnute žice.Tijekom vremena je mijenjala oblik i veličinu.Današnja harfa ima 47 žica koje su različitih boja,radi lakšeg snalaženja pri sviranju.Svira se prstima objema rukama a pri dnu ima do 7 pedala kojima se natežu žice i tako se mijenja visina tonova.Harfa je uglavnom solističko glazbalo,ali je susrećemo i u simfonijskom orkestru kao izvanskupno glazbalo.
Harfa
Svakako poslušajte mladu harfisticu
xxx:Greensleeves
3.LUTNJA
Lutnja je srednjovjekovno glazalo koja je posebno popularna u 15. i 16 stoljeću(renesansa).Lutajući vitezovi trubaduri su ih nosili sa sobom i pjevali uz lutnju na trgovima srednjovjekovnih gradova.Najčešće ima 11 žica i kruškolikog je oblika.Ima zvuk sličan klasičnoj gitari i svira se prstima.Lutnja je solističko glazbalo,a pojavljuje se i u malim sastavima.
Lutnja
J.S.Bach:Toccata
4.MANDOLINA
Mandolina je glazbalo poznato na Mediteranu. Vodi porijeklo iz Italije i Španjolske ali se i u Dalmaciji smatra kao narodno glazbalo.Ima četiri duple žice i svira se trzalicom.Mandoline su zapravo porodica instrumenata (postoje još mandoleta,mandola,mandolončelo,bas mandola),a mandolina je zapravo najpopularnije glazbalo iz te porodice.I barokni majstori (17.stoljeće), su skladali za mandolinu.Mandolina može biti solističko glazbalo,komorno glazbalo,a postoje i brojni mandolinski orkestri.Susret mandolinista održava se u Imotskom.
Mandolina
J.S.Bach:Preludij
W.A.Mozart:Sonata u A-duru,Alla Turca
5.TAMBURAŠKA GLAZBALA
Tamburaška glazbala su porodica tambura koje čine:(od manje prema većoj),bisernica ili prim,brač ili bas-prim,čelović,čelo,bugarija i berde ili bas.Dok bisernica svira najviše tonove,bas svira najdublje tonove,a akordsku pratnju svira bugarija.Kao solistička glazbala pojavljuju se bisernica i brač.Najpoznatiji tamburaški ansambl je tamburaški kvintet (bisernica,brač I,brač II,bugarija i berde).Vrlo čest je i tamburaški orkestar od 15 do 50 ili više tamburaša.U Osijeku se svake godine održava Festival Tamburaške Glazbe Hrvatske( FTGH),gdje nastupaju orkestri iz cijele Hrvatske.Postoje i dva Štima* tambura.To su E-štim ili slavonski štim i G-štim raširen u zapadnom dijelu Hrvatske.Tambura je hrvatsko narodno glazbalo,ali danas izvodi gotovo sve vrste glazbe.Tambura je i glazbeni predmet u Glazbenim školama širom Hrvatske.
*štim je način kako se ugađa tambura,(E-štim,prva žica je ton "e" ili G-štim,prva žica je ton "g").Sve tambure imaju 4 žice,a prve dvije su uglavnom duple kod manjih tambura.
Postoje i tambure koje ne susrećemo u tamburaškom orkestru,već nastupaju samostalno npr. samica,dangubica ili kuterevka kako se samica naziva u Lici.
tamburaška glazbala
tambura brač
Dangubica ili kuterevka
Zlatni Dukati:Vranac
Orkestar 160 tamburaša Hrvatske:Slavonsko kolo
kolo na dangubici
Prilog o trzalačkim glazbalima je za one koji žele znati više.Pozdrav ljubiteljima glazbe ,Petar Čančar
GUDAČKA GLAZBALA
Gudačka glazbala spadaju u skupinu žičanih glazbala.Ova vrsta glazbala ima četiri žice i sviraju se gudalom.Ponekad se mogu svirati i prstima,a takav način sviranja naziva se pizzicato.
Današnji oblik gudačka glazbala su dobila sredinom 16. Stoljeća (renesansa),kada su ih izrađivale poznate talijanske porodice Guarneri,Amati i Stradivari iz grada Cremone.Vještinu izrade gudačkih instrumenata talijanskih majstora još nitko nije nadmašio.
1.VIOLINA
Violina je najmanji gudački instrument.Svira najviše tonove svijetle boje.Susrećemo je kao solističko glazbalo,komorno glazbalo(gudački trio,gudači kvartet,gudački kvintet,oktet i.t.d.) i kao orkestralno glazbalo (gudački orkestar,simfonijski orkestar i slično.).Vrlo je okretna i zato vrlo popularna u klasičnoj glazbi.
2.VIOLA
Viola je nešto veća od violine i ima dublji zvuk nešto tamnije boje.Svira se na isti način kao i violina.Uglavnom je komorno i orkestralno glazbalo i rijetko se pojavljuje kao solo instrument.
3.VIOLONČELO
Violončelo je veći od violine i viole i svirač ga svira sjedeći držeći ga među nogama.Ima lijepi tamni zvuk.Vrlo se često pojavljuje kao solo instrument i u malim komornim sastavima,kao i orkestralni instrument.
4.KONTRABAS
Kontrabas je najveći gudački instrument s najdubljim tonom.Svirač ga svira stojeći i ima najkraće gudalo.U klasičnoj glazbi uglavnom je orkestralni instrument,ali u modernoj jazz glazbi je vrlo često solističko glazbalo i svira se prstima.
Ako usporedimo oblik violine,viole i violončela vidimo da su slične građe,dok kontrabas se bitno razlikuje u obliku od ostalih instrumenata.
SASTAVI, KOJE ČINE GUDAČKA GLAZBALA
Gudački kvartet je jedan od najpopularijih ansambala.kojeg čine violina I,violina II,viola i violončelo.
Gudački orkestar
Gudački su instrumenti i dio simfonijskog orkestra
Pozdrav ljubiteljima glazbe,Petar Čančar.
Prva ženska klapa!
Klapa Zadranke osnovana je 1976. godine kao prva isključivo ženska klapa na inicijativu maestra Zvonka Kerana, dugogodišnjeg njegovatelja klapske baštine. Iste godine po prvi put Zadranke nastupaju na Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu ušavši u finale u konkurenciji muških klapa. Od 1977. godine klapa kontinuirano osvaja nagrade, kako žirija tako i publike, evo jedne pjesme u izvedbi klape Zadranke.
Hrvatsko pjevačko glazbeno društvo PETAR ZORANIĆ
Od 1908 godine u Zadru djeluje i Hrvatsko pjevako društvo Petar Zoranić.Društvo koje promijenilo mnogo dirigenata i koje pronosilo ponos Zadra širom Europe i šire.
Mnogi Zadrani su bili članovi ovog renomiranog društva.
GRADSKA GLAZBA ZADAR
Na inicijativu Josipa Perlinija u Zadru je godine 1871. osnovana Gradska glazba Zadar. Prvi dirigent glazbe je bio Aleksandar Dionisi. O razdoblju do kraja Drugog svjetskog rata zna se vrlo malo jer je sva dokumentacija o Gradskoj glazbi izgubljena.Gradska limena glazba djeluje i danas u Zadru i aktivan je sudionik u glazbenim zbivanjima grada Zadra.
Pozdrav,
Petar Čančar.
U Zadru je od 1983. godine dvadesetak godina djelovao Ansambl za ranu glazbu Zadarski Madrigalisti,koji je izvodio glazbu srednjeg vijeka i renesanse (14-16.st). Jedna od najstarijih skladbi iz tog vremena je i Zadarski sanktus-dvoglasna skladba, koju možete čuti u izvođenju Zadarskih Madrigalista.
Pozdrav ljubiteljima glazbe, Petar Čančar.
Evo još nekoliko sličnih skladbi:
G.P. da Palestrina:Recordata
Thoinot Arbeau:Pavane
Ivan Lukačić:Quam pulchra es
Odluka o početku i završetku nastavne godine, broju radnih dana i trajanju odmora učenika osnovnih i srednjih škola za školsku godinu 2023./2024.
« Veljača 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
U ovom videozapisu prikazan je postupak dobivanja e-potvrde o statusu učenika koju učenici i roditelji mogu dobiti digitalnim putem kako bi ostvarili određena prava.
Dragi naši učenici i roditelji u privitku se nalaze korisni materijali koji mogu pomoći da se lakše nosimo s kriznom situacijom tijekom pandemije koronavirusom (COVID 19).
Briga o sebi.docx
COVID-19 Leadership.pdf
Savjeti psihologa za zaposlenike koji rade od doma(1).pdf
Kako je koronavirus iskoristio bugove u nasem procesiranju rizika.pdf
Kako pomoci svojoj obitelji u doba neizvjesnosti.pdf
LETAK ZA DJECU-WHO.jpg
Pet nacina za prevladavanje psiholoskog stresa od Koronavirusa.docx
Slikovnica o korona virusu.pdf
Ukupno: 1295110