preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Raspored zvona

za šk.g. 2024./2025.

Jelovnik
 

Događanja

PROGRAM MLADI NA DJELU

„Debatom i medijacijom protiv nasilja“

Mladi na djelu je program Europske unije namijenjen mladima i organizacijama koje se bave mladima u razdoblju od 2007. do 2013. godine. U ovom programu glavnu riječ vode upravo mladi (i to najmlađi, već od 13 godina starosti) dok su odrasli samo podrška. Sve što se ovdje uči, uči se na neformalan način, kroz zabavu, smijeh, druženje, razmjenu iskustava, prije svega iskustveno.



Ovaj program ima nekoliko osnovnih ciljeva, a to su:

  • promicanje aktivnog građanstva mladih, a posebno njihovog europskog građanstva,
  • razvijanje solidarnosti i promicanje tolerancije među mladima, a posebno njegovanje društvene kohezije u Europskoj uniji,
  • poticanje uzajamnog razumijevanja među mladima iz različitih zemalja,
  • razvijanje kvalitetnih sustava potpore aktivnostima mladih i mogućnostima organizacijama civilnog društva na polju mladih,
  • promicanje europske suradnje u polju mladih.

Svi ovi ciljevi zvuče doista interesantno i zanimljivo. Što zapravo mladi imaju priliku učiniti sudjelujući u ovom programu? Evo nekoliko ideja:

  • upoznati mlade iz cijele Europe i shvatiti da smo svi mi jedna velika europska obitelj,
  • probati neka neobična jela iz drugih zemalja i pokušati izgovoriti nekoliko "neizgovorivih" riječi na drugim jezicima,
  • pokazati mladima iz cijele Europe (a i šire) hrvatske specijalitete i naučiti ih pokoju "neizgovorivu" riječ na hrvatskom jeziku,
  • okušati se u nečem novom i promijeniti nešto u svojoj lokalnoj zajednici ili u drugoj zemlji.

Zvuči dobro? Jeste li se zainteresirali? Pogledajmo kako to zapravo izgleda na jednom primjeru netom završenog projekta pod nazivom „Debatom i medijacijom protiv nasilja“.


Ovaj je projekt prijavila novoosnovana nevladina, neprofitna udruga „Jablani“ – udruga za promicanje vrijednosti civilnog društva kod djece i mladih. „Jablani“ je jedna od 8 udruga koje su prošle na natječaju za program Mladi na djelu.


Cilj je projekta „Debatom i medijacijom protiv nasilja“ bio okupiti mlade iz četiri europske zemlje (Bugarske, Rumunjske, Slovenije i Hrvatske), njih 40-ak, kako bi se bavili temom nenasilnog rješavanja sukoba. U tom su procesu mladi osvijestili što je to sukob, kako nastoje, koji su mu uzroci, koji su mogući načini rješavanja. O medijaciji, kao jednom od mogućih načina nenasilnog rješavanja sukoba, dobili su osnovne informacije. Sve što su naučili kroz predavanja i radionice na temu, trebali bi prenijeti u svoje sredine i tako pokušati smanjiti razinu nasilja među mladima, upravo prevencijom, koristeći metode medijacije, te koristeći razne tehnike komunikacije, aktivnog slušanja i sl.

Tema se borbe protiv nasilja nastavila i u drugom dijelu projekta koji je uključivao usvajanje tehnike debate – format Karl Popper. U pripremi su se za projekt sudionici trebali pripremiti za dvije debatne teze: Škole trebaju zabraniti uporabu mobitela u školama i Škole trebaju kažnjavati cyberbullying. Radom na tezama sudionici su istraživali koje vrste nasilja sve postoje, koja je učestalost nasilja na internetu i što bi škole, djeca, roditelji, društvo trebali učiniti u vezi s tim. U sklopu je projekta zatim održan i debatni turnir na engleskom jeziku (jeziku projekta) na kojem su sudionici pokazali svoje vještine javnog govorenja i debatiranja.

Osim suprotstavljanja mišljenja putem debate, sudionici su imali i mnogo drugih prilika za druženje i razmjenu mišljenja, jer su bili organizirani brojni posjeti kulturno-umjetničkim znamenitostima Zagreba i okolice. Sudionici su posjetili Muzej grada Zagreba, Muzej za umjetnost i obrt, razgledali Gornji grad, Donji grad i Božićne sajmove, kušali domaću hranu i naučili ponešto o povijesti grada Zagreba. Osim toga, posjetili su i grad Krapinu i Muzej krapinskih neandertalaca. Uz to bilo je i prigode naučiti nešto o drugim zemljama i kulturama. Country expo bio je prilika za predstavljanje svake zemlje sudionice, a naši su sudionici pokazali da, osim što dobro vladaju engleskim jezikom, znaju debatirati, imaju i druge talente. Talent show je upravo to i pokazao. Bilo je tu tradicionalnih narodnih pjesama, plesova, klasične glazbe i modernih plesova, božićnih kolaža i još mnogo toga.

Radionice i dio debatnog turnira su održani u prostorijama OŠ Jure Kaštelana, a finale debatnog turnira u Informacijskom centru EU-a. Prigodno, zar ne? Smještaj je bio organiziran u hostelu Arena u Remetincu. Za putovanje u grad i iz grada sudionici su dobili besplatne karte ZET-a, te su do zadnjeg dana projekta već prilično dobro usvojili mrežu zagrebačkih tramvaja i autobusa i sve to na prosječnih -10 stupnjeva!
Na kraju su svi bili zadovoljni organizacijom projekta, onime što su naučili, te najviše novim prijateljstvima koje su sklopili u samo nekoliko dana, a koja će se nastaviti, i nadamo se učvrstiti i možda dovesti do nekog novog, uzbudljivog projekta.

I na kraju, važno je spomenuti naše predstavnike. Pod vodstvom profesorice Nikoline Reder na ovom su natjecanju sudjelovali učenici 8. razreda: Mirna Alvir, Antonia Čubelić, Iva Škarica, Luka Vučković, Ena Vučković i Veronika Sekulić.

Natjecanje je trajalo od 13.do 17. prosinca 2010. godine.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Administrator   datum: 23. 1. 2011.

Sandučić povjerenja

Klikni na sandučić i ostavi poruku.


Natjecanja


Korisni linkovi

Elektronički identitet

Himna OŠ Trnsko


Arhiva naših vijesti


Udžbenici




preskoči na navigaciju