MALA GLAGOLJSKA AKADEMIJA
Četvero učenika šestih razreda OŠ Trnsko i njihova učiteljica hrvatskog jezika Božica Ditrih Marić sudjelovali su od 28. 6. do 4.7. 2015. g. u radu 23. saziva Male glagoljske akademije „ Jurij Žakan“ u Roču koja nosi ime istarskog glagoljaša svećenika i vjesnika prve hrvatske tiskane knjige.
Cilj MGA je da učenici koji imaju čast biti među pedesetak odabranih i pozvanih iz cijele Hrvatske čuvaju baštinu staru stoljećima koju su nam ostavili braća Ćiril i Metod, osvijeste važnost jezika i pisma kao važnog dijela nacionalnog identiteta, ali i napretka svakog pojedinca pa tako i naroda, čuvaju glagoljicu – staro hrvatsko pismo i da znanja stečena u Roču prenose vršnjacima u svojim školama.
Bilo je na MGA radno. Radno, zanimljivo, drugačije i veselo.
Kad smo došli, dočekala su nas braća Ćirić i Metod koji su nas proveli kroz kratku , duhovitu, scensku šetnju kako bismo upoznali grad Roč.
Nakon toga slijedile su prezentacije svih ponuđenih radionica: keramičke, grafičke, literarno – scenske, fresko slikarstva, povijesne i radionice mozaika. Voditelji radionoca imaju zadatak osmisliti kako glagoljicu i jezično povijesnu baštinu na zanimljiv način približiti učenicima kako bi oni upili što više znanja,a sve to treba biti uobličeno u zajedničku temu kojom se bave sve radionice. Ove godine tema je bila Putovanje.
I putovali smo zaista na razne načine: u stvarnosti, u mašti, kroz povijest...
Već prvoga dana rada prof. Frano Paro upoznao nas je s tiskarskom prešom i zanimljivostima vezanim uz način rada na njoj. Učenicima je predstavio Ročku drvenu prešu koju je izradio klesar Ante Rabak 2000.g., a ista je jedna od samo tridesetak takvih u svijetu.
Program MGA – e nastavljen je zanimljivim predavanjem profesora akademika Josipa Bratulića koji je male glagoljaše poveo putovima Konstantina Ćirila i njegovog brata Metoda. Predavanje profesora Bratulića nastavilo se u drugom dijelu dana , ali ovaj puta je učenike i njihove mentore zaista poveo na put Alejom glagoljaša koja je kulturna i turistička znamenitost Istre, nastala u čast starog slavenskog pisma glagoljice. Aleja se sastoji od 11 postaja na cesti između Roča i Huma, a zadnja postaja su vrata Huma, najmanjeg grada na svijetu.
Idejni začetnik Aleje glagoljaša po čijoj je zamisli ona i ostvarena je upravo akademik Bratulić pa učenici nisu mogli poželjeti osobu s više znanja i ispiracije koja bi im pričala o povijesit glagoljice i putevima braće Ćirića i Metoda.
Slijedilo je cjelodnevno putovanje po Istri i obilazak malih , ali prema kulturnom bogatstvu koje u sebi kriju, vrlo značajnih i bogatih gradova. Tako su naši mali glagoljaši pod vodstvom profesora Bratulića posjetili najmanji grad na svijetu , a ujedno i posljednju postaju Aleje glagoljaša - Hum, a potom i Grožnjan, Oprtalj, Rakotule te maleni grad Beram koji je sve ostavio bez daha svojim prekrasnim freskama u crkvi svete Marije. Posebnu pažnju djeci je privukao posjet zvjezdarnici u Tićanu gdje ih je gospodin Korada Korlević svojim stručnim i zanimljivim predavanjem poveo na putovanje svemirom. Uz puno zanimljivosti u predavanju popraćenog fotografijama, saznali smo i da su mladi Hrvati vrlo uspješni znanstvenici koji rade na velikim projektima u svijetu i da je predanim radom mladih i njihovog učitelja i njihovim otkrićima ova zvjezdarnica uz bok najprestižijim zvjezdarnicama u svijetu.
Sljedeći dani bili su predviđeni za rad u radionicama koje su učenici prema svojim željama i afinitetima izabrali i tada se mala školica u Roču i prostor oko nje zaista pretvorio u stvaralačku košnicu. Naši su učenici sudjelovali u fresko radionici (Vili Sinković), radionici mozaika (Ema žnidarec), literarno – scenskoj radionici ( Nikol Fabijanić) i keramičarskoj radionici (Nika Miličević). I svatko je od njih, uz pratnju svojih voditelja radionica putovao i učio o glagoljici i povijesti na svoj način.
Posljednja dva dana, uz rad u radionicama, pripremala se i završna izložba i prezentacija rada svih radionica koja je zamišljena kao scensko zabavni program kojim bi se obilježilo zatvaranje MGA. Svaka radionica izabrala je jedan od predivnih dijelova Roča za mjesto predstavljanja svoga rada. Iz radioničkog rada proizašla su prava mala umjetnička djela koja su polaznici izlagali i prodavali po simboličnim cijenama na izložbi na zatvaranju posljednjeg dana akademije, a prikupljeni novac utrošit će se na osnivanje knjižnice koja je zamišljenja kao mjesto gdje će svi znatiželjnici moći doći proučavati početke hrvatske pismenosti.
Ne smijemo zaboraviti spomenuti da su učenici, osim rada u radionicama, svake večeri imali imali zanimljive i zabavne večernje programe : predstave, pričanje bajki, glazbeno – plesni program, kviz Glagolijada, glagoljaški party kojeg je pripremila grupa ErroR band iz Buzeta ( čine ga učenici 8.r. i jedan srednjoškolac) koji su rasplesali ne samo sve polaznike, male žakniće, nego i njihove voditelje i mentore. Stoga ne čudi što je za samo tjedan dana nastalo puno novih prijateljstava učenika iz cijele Hrvatske što su portvrdile suze zbog rastanka zadnje večeri i obećanja da će se opet negdje sresti i njegovati novostečena prijateljstva baš poput jezične baštine.
Na svečanom zatvaranju MGA-e svim prisutnima se obratila glavna organizatorica MGA –e Iva Đorđević Nemec, zahvalila svima na podršci, a viša savjetnica gospođa Ivana Jurjević- Jovanović podijelila je učenicima pohvalnice, a njihovim mentorima zahvalnice.
Večer je završila himnom MGA tekstopisca Daniela Načinovića i autora aranžmana Tonija Pernića koju su učenici otpjevali uz zadju poruku: vidimo se opet!
I tako je jedno lijepo putovanje kroz svijet glagiljice došlo do kraja, ali i početka jer će svaki mali glagoljaš, baš poput Ćirila i Metoda, širiti svoja saznanja u sredinama iz kojih su krenuli na ovo zanimljivo putovanje.
Nema sumnje da su se učenici , a i njihovi mentori s ovog putovanja vratili bogatiji za jedno veliko iskustvo koje je teško opisati riječima, a vrijednosti koje su tamo naučili postat će svjesni vjerojatno tek kad se slegnu dojmovi nakon ovog intenzivnog, poučnog, odgojnog, zabavnog i nadasve kreativnog tjedna.
Mi, koji smo bili na MGA možemo samo poželjeti i ostalima da odu i dožive ljepote Istre i uvjere se da se na zabavan način, uz trud i stvaralački rad može naučiti i stvoriti puno u samo tjedan dana.
Krenite i vi dogodine na putovanje u Roč!