Osnovna škola "Đuro Pilar" Slavonski Brod

Upisi.hr

Office 365 za škole

OFFICE365 ZA ŠKOLE

Ispis statistike od 5. 9. 2017.

« Studeni 2023 »

OŠ "Đuro Pilar", Slavonski Brod

©2008-2023

Sva prava pridržana

GOOGLE

Vjeronauk

Vjeronauk u školi našao je svoje prirodno i nezaobilazno mjesto u cjelini školskoga odgojno-obrazovnoga sustava,   svojim je sadržajima i ciljevima ucijepljen u demokratsku i pluralnu školu i dao je nepobitan prilog cjelovitom odgoju djece i mladeži u njima.

Glavna svrha vjeronauka u osnovnoj školi je „sustavno i što cjelovitije, dijaloški i ekumenski...upoznavanje...katoličke vjere...“ /Plan i program iz 1991. godine/. Cilj vjeronauka u školi je doprinijeti cjelovitom razvoju sposobnosti i vještina na spoznajnoj, doživljajnoj i djelatnoj razini, zatim doprinijeti  cjelovitom razvoju osobnog, nacionalnog, crkvenog, duhovnog, vjerskog i moralnog identiteta.

Vjeronaukom u školi  Crkva pruža važan doprinos sveukupnom odgoju i obrazovanju. U središtu vjeronauka je  ljudska osoba koju treba promicati na način da se djeci i mladima pomogne da uoče religioznu komponentu kao neizostavni čimbenik za svoj rast u ljudskosti i slobodi. Stoga vjeronauk nastoji pomoći u sazrijevanju dubokih "pitanja smisla" koja mladi nose u sebi, pokazujući kako Kristovo evanđelje pruža istinit i pravi odgovor, čija je plodnost ukorijenjena u kulturalnom tkivu europskih naroda. Na taj način vjeronauk pomaže učenicima da zrelije osmisle i ostvare vlastiti život u obitelji i u društvu.

Glavna  zadaća vjeronauka u školi je  upoznavanje, čuvanje i razvijanje vlastitog te upoznavanje i poštivanje tuđega vjerskog, kulturnog i nacionalnog identiteta. Otvorenost prema drugima i različitima, upoznavanje u duhu ekumenizma svih kršćanskih Crkava i dijalog s drugim religijama sastavni je dio katoličkog vjeronauka u školi.

Škola koja želi promicati cjelovitoga čovjeka i autentičnu kulturu ne može zanemariti religioznu i duhovnu dimenziju čovjekova života.

Tako bismo mogli reći da je upravo religijska, prosudbena i dijaloška osposobljenost učenika ona temeljna kompetencija koju posreduje vjeronauk u školi, a koju učenik i mladi čovjek može ostvariti unutar vjeronauka u školi.

Kriteriji ocjenjivanja za vjeronauk

Znanje:

Odličan: učenik u cijelosti usvojio nastavne sadržaje, pojmove, događaje. Povezuje i primjenjuje naučene sadržaje.

Vrlo dobar: učenik je malo nesiguran u opisivanju, interpretiranju i izlaganju nastavnih sadržaja, nesiguran u njihovu povezivanju.

Dobar: učeniku je potrebna pomoć nastavnika u iznošenju nastavnih sadržaja, poznaje ključne pojmove, ali ih ne zna sa sigurnošću povezati ni opisati.

Dovoljan: učenik djelomično usvojio nastavne sadržaje, ne povezuje ih i ne zna ih opisati.

Nedovoljan: učenik ne poznaje pojmove, nastavne sadržaje, ne prepoznaje pojmove.

Stvaralačko izražavanje:

Odličan: sastavi i ostali radovi su precizni, točni, opširno opisani, povezani s temom, osobni stav izgrađen.

Vrlo dobar: u pismenom ili usmenom izražavanju učenik se ne uspijeva točno i precizno izjasniti.

Dobar: učeniku je potrebna pomoć nastavnika da bi započeo rad, odgovorio na pitanja, opisao temu ili pojam.

Dovoljan: opis teme, pojma i njihovi međusobni odnosi na razini prepoznavanja.

Nedovoljan: učenik ne uspijeva opisati temi, pojam, događaj, ne zna se ni na neki drugi način izjasniti.

Kultura međusobnog komuniciranja:

Odličan: uvijek pristojan, kulturan, uzorno se vlada prema nastavniku i učenicima iz razreda.

Vrlo dobar: učeniku je ponekad potreban poticaj da bi se kulturno i pristojno ponašao te poštivao druge.

Dobar: učeniku su  često potrebni savjeti i pomoć nastavnika kako bi uspio kontrolirati svoje ponašanje i poštivati druge.

Dovoljan: učenik slabo i uz pomoć nastavnika uspijeva kontrolirati svoje ponašanje i poštivati druge.

Nedovoljan: učenik ne želi surađivati, ometa druge, ne pazi nastavu, ne sluša nastavnika, potreban stalan poticaj, kontrola i pomoć nastavnika

Zalaganje:

Odličan: učenik redovito nosi pribor i izvršava svoje obveze na satu i po potrebi kod kuće.

Vrlo dobar: učenik ponekad ne izvrši do kraja svoje obveze zbog slabe koncentracije ili nemara.

Dobar: učenik često zaboravi pribor, slabo se javlja na satu, potreban poticaj nastavnika.

Dovoljan: učenik uglavnom ne nosi pribor, ponekad zainteresiran za oblike rada koje voli, ponekad se javi pročitati ili odgovoriti na postavljeni zadatak.

Nedovoljan: učenik ne nosi pribor, nezainteresiran za bilo koji način rada, ne odgovara na postavljena pitanja, potreban stalan poticaj i pomoć u nastavi.