preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Đuro Pilar" Slavonski Brod

Login
Tražilica

 

    

 

 

 

Raspored informacija 

 

Kalendar školske godine

 

 

 

Popis udžbenika

 

             

 

 

 

Osmi razredi obavijesti

 

 

 

Upisi.hr 

Office 365 za škole

OFFICE365 ZA ŠKOLE

Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 9. 2017.

Ukupno: 272139
Ovaj mjesec: 3173
Ovaj tjedan: 34
Danas: 34
Kalendar
« Studeni 2023 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Lista linkova je prazna
 

OŠ "Đuro Pilar", Slavonski Brod

http://os-djpilar-sb.skole.hr/ 

©2008-2023

Sva prava pridržana

Školsko zvono

             

     

 

      

 

 

GOOGLE

      

 

 

YOUTUBE

Hrast lužnjak

Hrast lužnjak, Quercus robur

Porodica : Fagacae

Red : Fagales

Razred : Magnoliopsida

 

Opis biljke : Hrast ili dub je rod drveća iz porodice bukovki (Fagaceae) kojoj pripada ukupno 597 priznatih vrsta; sinonim su otpornosti i čvrstoće. Hrastovi su važno drveće u sjevernom umjerenom području. Većinom rastu kao krupno drveće. Muški su im cvjetovi u dugim i rijetkim resama, s 6-10 prašnika. Ženski su cvjetovi pojedinačno u kupuli. Plodnicu čine 3 plodna lista. Za cvatnje, kupula je sitna i nalik na pup. Kasnije se razvije u naboranu, veću ili manju čašicu, koja je obrasla kratkim i većinom prileglim ili duguljastim i čekinjavim ljuskama. U čašici je po jedan plod, žir, koji je jajolik. Supke ostaju podzemno. Motiv hrasta lužnjaka nalazi se na kovanici od 5 lipa hrvatske kune. Najpoznatije vrste hrastova u Hrvatskoj su: hrast lužnjak, hrast kitnjak, hrast medunac, hrast crnika, hrast cer, hrast sladun itd.

Rasprostranjenost : Hrast lužnjak zahtijeva duboka, glinovita ili pjeskovita, plodna, pretežno vlažna zemljišta, s visokom razinom podzemnih voda. Teže uspijeva na plitkom i suhom zemljištu. Zato su lužnjakova staništa pretežno na iluvijalno-deluvijalnim tlima nizinskih ili blago brežuljkastih terena. Tu je on zastupljen u čistim lužnjakovim šumama ili u mješovitim sastojinama s grabom, poljskim jasenom i dr. Opisan je veliki broj zajednica u kojima lužnjak ima vidnu ulogu, a u poznatoj slavonskoj hrastovoj šumi (Genisto- Quercetum roboris Horvat) lužnjak je edifikator. Opća rasprostranjenost mu je gotovo cijela Europa, Kavkaz, i Mala Azija.

Ljekovitost : Hrastov list su rado stavljali Indijanci u svoje mokasine radi sprječavanja žulja. U narodnom liječenju mladi hrastov list rabimo za liječenje tuberkuloze, noćnog mokrenja, rekonvalescenata i za čišćenje krvi. Rado ga miješamo i s gospinom travom, koprivom, pelinom, stolisnikom itd. Hrastova kora je poznati narodni lijek koji rabimo za liječenje unutarnjih i vanjskih tegoba u obliku obloga ili za razna ispiranja. Njeno ljekovito svojstvo rabimo kao antiseptik – adstrigent, a vanjska uporaba je u obliku obloga za liječenje površinskih rana i ozljeda na koži kod kojih dolazi do upala i gnojnih procesa, otečenih žlijezda na vratu, upale grla, zagnojenih rana i čireva, čira potkoljenice, otvorenih rana od vena, proširenih vena, raznih kožnih nečistoća, psorijaze, upale spojnice oka, ekcema, vlažnih lišajeva, raspucanih bradavica na dojkama kod dojilja, hemeroida, pukotina ili fistula na čmaru kod kojih rabimo i sjedeću kupelj, a za ispiranje se rabi kod rana od ležanja, raznih gnojnih rana, promrzlina, vlažnih lišaja, ispiranje grla.

Izvori :

http://www.propisi.hr/print.php?id=11500

https://hr.wikipedia.org/wiki/Hrast_lu%C5%BEnjak

http://belosa.info/hrastova-kora-upotreba/

http://www.svijetokonas.net/zanimljivosti-iz-prirode/prirodno-je-zdravo/hrast-luznjak-kao-lijek/

http://www.matica.hr/zbivanja/158-maticin-cetvrtak-predavanje-hrast-luznjak-u-turopolju-hrvatskoj-i-europi-1649/

https://www.parkovihrvatske.hr/park-prirode-lonjsko-polje?

Matteo Bernardić 8.a

preskoči na navigaciju