preskoči na sadržaj

Osnovna škola Popovac

Login
Tražilica

Školski obrok

OGLASNA PLOČA
Naš školski grb

Financijsko poslovanje

Priloženi dokumenti:
FINANCIJSKI IZVJESTAJ BILJESKE 2018.doc
FINANCIJSKI IZVJESTAJ - REFERENTNA STRANICA.pdf
POTVRDA O ZAPRIMANJU FINANCIJSKOG IZVJESCA 2018.pdf
FINANCIJSKI IZVJESTAJ 2018.xls
FINANCIJSKI PLAN 2020.pdf
PLAN NABAVE 2020.pdf
BILJESKE 2019.docx
FIN. IZVJESCE 1-12.2019.xls
POTVRDA O PREUZIMANJU FIN. IZVJESTAJA 2019.pdf
REFERENTNA STRANICA 2019.pdf
FINANCIJSKI PLAN ZA 2021. GODINU.pdf
OBRAZLOZENJEFINANCIJSKOG PLANA 2021..pdf
PLAN NABAVE 2021..pdf
II. REBALANS 2020..pdf
Financijsko izvjesce 2020 - referentna strana.pdf
Prorac - 2020 ZAVRSNI.xlsx
OS POPOVAC - BILJESKE UZ FINANCIJSKO IZVJESCE - 2020 (1).docx
PLAN NABAVE 2022.pdf
II. rebalans 2021.pdf
Obrazlozenje Financijskog plana za 2022g..pdf
FIN. IZVJESCE 2021 (1).xls
OS POPOVAC - BILJESKE - 2021 (1).docx
FIN. IZVJESCE 2021 - POTVRDA.pdf
FIN. IZVJESCE 2021 - REF. STRANICA.pdf
Obrazac za skole II. rebalans 2022.-OS - novi.xlsx
Tablica II. rebalans mat. i fin. rashoda za 2022. god..xls
FIN. PLAN 2023 - PRIHODI.pdf
FIN. PLAN 2023.pdf
OS POPOVAC obrazlozenjE financijskog plana - novi (1).doc
Tablica opcih i stvarnih rashoda za 2023. god. - EURI (1).xls
PLAN NABAVE 2023.pdf
BILJESKE uz financijsko izvjesce 1.1.-31.12.2022.pdf
REF. STRANICA - financijski izvjestaj 2022.pdf
Obrasci financijskih izvjestaja v 8.0.3 - 31.12.2022.xlsx
OS POPOVAC - PlanNabave 2023..docx
Predlozak izmjena obrazlozenja financijskog I. rebalansa.doc
PRIHODI I RASHODI - I. REBALANS 2023. GOD.xls
Tablica opcih i stvarnih rashoda za 2023. god I. REBALANS 2023..xls
OS POPOVAC - II.REBALANS 2023..xlsx
OS POPOVAC Finan.plan 2024 sa projekcijama za 2025. i 2026..xlsx
Plan nabave 2024 - OS POPOVAC.xls

Učimo zajedno

Za osmaše!

eLektire

Hrvatski pravopis

Jezični savjeti

Pohvale našem webu

 

Instagram škole

Twitter škole


Općina Popovac

Brojač posjeta
Ispis statistike od 30. 11. 2010.

Ukupno: 1869898
Danas: 29
Eko škola

Facebook škole

Ekskurzije, izleti

Na ovim stranicama možete se prisjetiti naših nedavnih ekskurzija, izleta, škola u prirodi.. Nadamo se kako će vam ovaj kutak naših web stranica izmamiti osmjeh na lice :)  Uživajte!

Izvješća s naših ekskurzija i izleta
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Preko svetišta i rudnika do šišmiša na Banskom brdu

Učenici naše škole su se u petak naoružali dobrom voljom, sendvičima i vodom. Obuli smo dobre patike i zaputili se u terensku nastavu na Banskom brdu. Cilj nam je bio doći do rudnika na Banskom brdu koje narod naziva Čemerima, a riječ je o Velikom i Malom rudniku u kojima se kopao kamen bazalt. Ne znamo točno od kada, ali negdje od početka 20. stoljeća pa sve do kraja Drugog svjetskog rata (više o rudnicima pod opširnije). Nakon prestanka rada rudnik pada u zaborav te s vremenom postaje sezonskim skloništem kolonijama šišmiša koje se ovdje sklanjaju tijekom migracija. Chiropterolozi dosada su zabilježili četiri vrste šišmiša koji ovdje pronalaze sklonište, a to su: veliki potkovnjak (Rhinolophus ferrumequinium), dugokrili pršnjak (Miniopterus schreibersi), oštrouhi šišmiš (Myotis blythi oxygnatus) i riječni šišmiš (Myotis daubentonii). Osim rudnika posjetili smo i dva marijanska svetišta koja se nalaze na brdu - pravoslavno svetište Popovac i katoličko svetiše Marije Lurdske. Kod svake su postaje nastavnici škole Popovac učenicima održali predavanja o lokalitetima te time poticali ljubav učenika prema zavičaju i naglašavali važnost proučavanja lokalne baštine i njezino očuvanje. Fotografije s terenske nastave su u fotogaleriji.


Veliki i Mali rudnik bazalta kod Popovca

Rudnici bazalita u Banovom brdu kod Popovca svoja imena dobivaju kada je ekipa speleologa, biologa, geologa iz Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu, Parka prirode Kopački rit te Pedagoškog fakulteta u Osijeku krenula u njihova istraživanja zbog kolonija šišmiša koja obitavaju u podzemnim prostorijama rudnika.

Podatci o početcima radova na rudniku su šturi, ali navodi se kako su započeti 1906. godine. Iz geološkog profila kroz Bansko brdo kojeg je izradio mađarski geolog Lóczy Lajos 1914. godine, nakon terenskih istraživanja obavljenih u periodu od 1911. do 1913. godine, vidljivo je da je u razdoblju pliocena, prije oko dva milijuna godina, došlo do proboja eruptiva kroz starije sedimentne naslage miocenske starosti. Kako je kamen u Baranji bio rijedak građevinski materijal, nakon toga otkrića eruptivnih stijena tipa andezit-bazalt na Banskome brdu počela je eksploatacija kamena. Prema podatcima u knjizi „Mineralne sirovine Hrvatske“, autora S. Markovića (2002.), navodi se kako je na ovom području bilo ukupno pet kamenoloma. Marković ne spominje rudnike kod Popovca, iako navodi kako je bilo i jamskih kopova.  

Veliki rudnik dugačak je 580 metara, dok Mali broji 112 metara dužine te je vjerojatno bio samo istražno rudarsko okno jer se iz njega nije izvlačio kamen, iako je i ovdje došlo do eruptivnih stijena. Ulazni dio Velikog rudnika u dužini od 150 metara probijen je u taložinama laporovitih pješčenjaka miocenske starosti. Zbog urušavanja na ulaznom dijelu rudnika došlo je do nastanka prirodne brane. Nakon eksploatacije ona je tijekom vremena postala preprekom za otjecanje oborinskih voda koje se danas procjeđuju s površine brda, prodiru u rudnik i preplavljuju dio ulaznog kanala. Na kontaktu miocenskih lapora eruptivnih stijena hodnik se dijeli u dva kanala. Duži se kanal pruža prema jugoistoku u dužini od 310 metara, a kraći prema sjeverozapadu u dužini od 120 metara. U najdužem, jugoistočnom kanalu, nalazi se nekoliko prostranih galerija, na dnu kojih se još vide tragovi pruge kojom se kamen prevozio iz rudnika. Hodnik je vrlo prostran – visok je do 17, a širok do 10 metara. Jugozapadni kanal završava nasipom zarušenoga kamenoga kršja koje nije izvađeno iz rudnika.

Nakon prestanka rada rudnik pada u zaborav te s vremenom postaje sezonskim skloništem kolonijama šišmiša koje se ovdje sklanjaju tijekom migracija. Chiropterolozi dosada su zabilježili četiri vrste šišmiša koji ovdje pronalaze sklonište, a to su: veliki potkovnjak (Rhinolophus ferrumequinium), dugokrili pršnjak (Miniopterus schreibersi), oštrouhi šišmiš (Myotis blythi oxygnatus) i riječni šišmiš (Myotis daubentonii).



Izvor: Podatke o rudnicima teško je igdje pronaći, stoga smo doslovce citirali tekst Branka Jalžića, Veliki i Mali rudnik bazalta u Baranji, objavljen u 75. broju Meridijana, časopisa za zemljopis, povijest, ekologiju i putovanja.


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju