Dobrodošli na planetu Zemlju, treći kamenčić od Sunca. Za vas imamo sedam kontinenata, 236 država, 71% planete prekriveno vodom, pet velikih oceana, više od stotinu mora, oko 300 milijuna jezera, 165 glavnih svjetskih rijeka, četiri godišnja doba, trećinu kopnene površine prekrivenu šumama, 12% prekriveno pustinjama, otkrivenih 1,75 milijuna životinjskih vrsta u suživotu s 6, 8 milijardi ljudi. Mi smo malo čudo svemira i pravo je vrijeme da si svi zajedno to i osvijestimo. Danas se, naime, slavi Dan očuvanja energije.
Jako ste zaposleni i mislite kako nemate vremena za globalno čišćenje planete? Ne brinite, dvije minute dnevno je dovoljno. Povodom Svjetskog dana stanovništva objavljena su računanja prema kojima će 2050. godine na Zemlji živjeti 9,1 milijarda ljudi. Sad, zamislite da se međusobno naučimo kako da svatko od nas odvoji samo dvije minute dnevno za očuvanje planeta Zemlje! Koliko bismo samo postigli, obnovili i sačuvali preostalog blaga? Naučite sebe (a zatim poučite druge) kako u dvije minute učiniti mnogo.
Štednja vode!
Otvorite slavinu nakratko da navlažite četkicu za zube i zatvorite je sve dok ne dođe vrijeme za ispiranje (u suprotnom u nepovrat odlazi oko 9l vode). Umjesto kupanja, tuširajte se (za kupanje je potrebno između 40 i 150 l vode, a za petominutno tuširanje puno manje). Koristite hladnu vodu kad god je to moguće (dok „čekate“ da dođe topla voda, usput se potroši nekoliko litara hladne, da ne spominjemo uzaludno potršenu električnu ili plinsku energiju bojlera).
Štednja papira!
Štednja papira je jedna od najlakših i najisplativinij doprinosa koje moežemo učiniti za okoliš.
Oko 40% do 50% onoga što bacamo jest papir. Za izradu tone papira, potrebno je 17 stabala. Indirektno, svaki čovjek koji čita novine, potroši po jedno stablo svakih 10 ili 12 tjedana, da ne spominjemo koliko se potroši nekim drugim „papirnatim putevima“. Pišite na poleđini korištenog papira, reciklirajte papir i ne kupujte proizvode koji su duplo pakirani.
Štednja električne energije!
Koristite štedne žarulje umjesto običnih, jer traju 10 puta duže te koriste 2/3 energije manje. Koristite ekspres-lonac. Isključite iz struje uređaje koji nisu u upotrebi, nego su na standbayu. U prosječnom kućanstvu se nalazi između 5 do 20 takvih uređaja. Najčešći su; printeri, modemi, konverteri, radio i CD playeri, aparati za kavu, ručni usisavači te stolno računalo koje često ostaje uključeno cijeli dan. Izračun WWF-a pokazuje da na standby potrošnju otpada oko 10% ukupne godišnje potrošnje struje u kućanstvu.
Reciklirajte!
Reciklirati možete praktički sve iz kućanstva. U plavi kontenjer bacajte papir, karton i tetrapak. Zeleni je za sve vrste stakla, ali ne i za žarulje, porculan, keramiku, automobilsko staklo i sl. U sivi kontenjer ide metal, odnosno samo limenke od pića. Pogrešno je u takve spremnike odlagati konzerve i druge razne metalne predmete, jer oni idu ravno na reciklažno dvorište. Žuti kontenjer je za plastiku, a crveni za baterije. U Hrvatskoj se reciklira tek oko 10% otpada, dok je prosjek EU 27%. Plan EU je dostići 50% recikliranja do 2020.godine.
Opremite dom eko uređajima
Zahvaljujući razvoju tehnologije i čovjekove osvještenosti, u ponudi imamo sve više (i financijski prihvatljivijih) eko uređaja. „Zeleni“ uređaji jamče uštedu energije i vode, a kad bi svi u Europi zamijenili svoje stare i neučinkovite uređaje s novima, mogli bismo smanjiti emisiju CO2 za otprilike 20 milijuna. Razmisliti o kupovini jednog takvog jer je i financijski i ekološki isplativo.
Živite zeleno!
Šetajte, vozite bicikl, role ili koristite javni prijevoz, radje nego automobil. Jedite organski uzgojenu i sezonsku hranu. Kupnjom lokalnog sezonskog povrća tijekom jedne godine možemo uštedjeti 59 kg CO2. Ako ste u prilici, zasadite stablo. Koristite platnene vrećice. Informirajte se o obnovljivim izvorima energije, koji su skuplji, ali dugoročno isplativiji.
Izvor: http://www.alfa-portal.com/zivot/ekologija/dan-ocuvanja-energije-sto-nam-je-ciniti