Godišnja izvješća o provedbi ZPPI za 2016., 2017. i 2018. godinu, nalaze se u privitku.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, odlukom UN-a od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na 25. studenog 1960. godine, kada je sestre Patriu, Minervu i Mariu Teresu Mirabal u Dominikanskoj Republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo. Aktivistice protiv nasilja u obitelji ovaj dan obilježavaju od 1981. godine.
Obilježavanjem Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama započinje globalna kampanja “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”, kojoj se pridružuju brojne aktivistice i aktivisti za ženska ljudska prava, iz godine u godinu upozoravajući na problem nasilja prema ženama, s kojim se susrećemo u svim dijelovima svijeta.
Za nasilje nema opravdanja!
U Hrvatskoj je nasilje prema ženama, posebice fizičko, najčešće u obiteljskoj zajednici, koja bi za žene i djecu trebala biti najsigurnije okruženje. O nasilju nad ženama u Hrvatskoj prvi su put prije 13 godina progovorile i na njega reagirale ženske nevladine udruge osnutkom SOS telefona. Nakon toga osnovale su i skloništa za žene i djecu žrtve nasilja u obitelji, te postavile zahtjev za njihovom zakonskom zaštitom. I danas ženske udruge pokušavaju pridonijeti boljoj zakonskoj zaštiti i jačanju društvene svijesti o tom problemu o nasilju nad ženama i djecom u obitelji i društvu. Podaci MUP-a pokazuju da zbog nasilja u obitelji policija prosječno ima 29 intervencija na dan. Od 1. srpnja 1999. do 30. rujna ove godine podnesene su prijave protiv 6.894 osobe, a među oštećenim osobama 68 % su žene. Zakonska zaštita, iako dragocjena, nije dovoljna. Naime, zakon predviđa privremeno udaljavanje nasilnika iz obitelji, ali tek nakon presude, što u hrvatskom pravosuđu može i te kako potrajati. Činjenica je da nasilnika treba iz obitelji udaljiti odmah nakon počinjenog nasilja. Hrvatsko zakonodavstvo ne poznaje institut zabrane pristupa žrtvi, poznat i učinkovit u više zapadnoeuropskih država i u SAD-u.