Godišnja izvješća o provedbi ZPPI za 2016., 2017. i 2018. godinu, nalaze se u privitku.
Učitelji Željko Predojević, Silvija Švelinger, Sanja Kopunović Legetin i Anela Pejić te školska knjižničarka Marijana Kuna s učenicima raznih uzrasta i na različite načine obilježili su Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.
Učitelj Željko Predojević prošloga je tjedna sudjelovao na državnom stručnom skupu u Karlovcu „Poučavanje i učenje o holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti“ te obogatio svoja dosadašnja saznanja o povijesnoj temi koja ima veliku važnost i u sadašnjosti. Nove spoznaje prenio je učenicima te su u holu Područne škole u Kneževu organizirali izložbu pod nazivom „Šoa -Holokaust. Kako je to uopće bilo moguće“. Riječ je o izložbi koju je pripremio Yad Vashem, svjetski centar za sjećanje na Holokaust. Na nastavi Povijesti je s učenicima osmih razreda odradio radionicu „Uvijek smo išli zajedno - Priča Lili Gomboš“. Riječ je o svjedočanstvu Lili Gomboš, Židovke rođene u Zagrebu koja je preživjela Holokaust. Kako bi se učenicima ukazalo da se Holokaust nije događao samo u dalekim koncentracijskim logorima, već i u našem neposrednom susjedstvu, učitelj Željko je na nastavi Hrvatskoga jezika u sklopu nastave medijske kulture odradio radionicu „Moram znati da me niste zaboravili!“ o Otti i Ottu Berger koji su rođeni u malom baranjskom selu Zmajevac.
U suradnji s učiteljem Željkom, učiteljica Silvija Švelinger održala je dvije radionice na temu holokausta. Učenici su se upoznali sa životom i sudbinom Lee Deutsch koju nazivaju hrvatskom Annom Frank. Svojim je glumačkim angažmanom u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu postala najmlađa glumica 30-ih godina prošlog stoljeća, koju su zahvaljujući njezinu iznimnom talentu nazivali čudom od djeteta. Rođena je u Zagrebu 18. siječnja 1927., a preminula je sa samo 16 godina na putu prema logoru Auschwitz. Učenici su se tijekom radionice upoznali s grafičkom novelom o životu i sudbini Lee Deutsch. Tijekom druge radionice pratili su put Lili Gomboš, rođene u Zagrebu, koja je preživjela rat i Auschwitz. Na kraju radionice uređen je školski pano s nadom da će njihove priče potaknuti mlade na učenje o Holokaustu kako bi iz prošlosti polučili pouke i upozorenja za današnjost.
Tijekom sati Vjeronauka, učenici četvrtog razreda s vjeroučiteljicom Sanjom Kopunović Legetin, upoznali su glavna obilježja židovstva vođeni mišlju da je upoznavanje različitosti prvi korak za prihvaćanje drugoga. Izradili su makete židovskog hrama te svitke na koje su ispisali najpoznatiju židovsku molitvu „Sh'ma Israel“. Učenici predmetne nastave upoznati su s antižidovskim zakonima tadašnjeg vremena, zločinom holokausta te s Annom Frank, židovskom djevojčicom njihove dobi koja je proživljene strahote svojeg naroda zabilježila u dnevniku. Rečenice iz dnevnika su izabirali, ispisivali i iznosili pouku za vlastiti život. Smišljali su molitve da se ovakvi zločini više nikada ne ponove te svoje molitvene zazive ispisivali u Davidovu zvijezdu.
Integrirane nastavne sate Njemačkoga i Hrvatskoga jezika u 7. i 8. razredu održale su učiteljice Anela Pejić i Lidija Marković. Učenicima su čitani ulomci iz "Dnevnika Anne Frank" te prikazana najava istoimenog filma. Učenici su nakon toga istraživali podatke o Oskaru Schindleru i zapazili da i u najcrnjim vremenima postoji svjetlo. Raspravljali su o značaju prihvaćanja različitosti te promicanju tolerancije.
U petom i šestom razredu stručna suradnica školska knjižničarka Marijana Kuna i učiteljica Lidija Marković obradile su u školskoj knjižnici istu temu, no prilagodile su je mlađem uzrastu. Učenici su zaključili da je rat najveća ljudska sramota i da treba uvijek težiti dobrom te da se nasiljem ne rješavaju sukobi.
Ne samo u obilježavanju pojedinih dana, nego svaki dan opredjeljujmo se i stanimo na stranu dobra, ljudskosti, tolerancije te poštivanja osnovnih ljudskih prava i sloboda!