Godišnja izvješća o provedbi ZPPI za 2016., 2017. i 2018. godinu, nalaze se u privitku.
U Hrvatskoj puši svaka treća osoba ili 1,2 milijuna ljudi, dok od posljedica pušenja godišnje oboli oko 20.000 a umre 13.000 ljudi. Na prvi dan korizme, osmu godinu zaredom obilježava se Hrvatski dan nepušenja, kojim se pušače poziva da barem jedan dan u godini ne zapale cigaretu i tako pridonesu svijesti o štetnosti pušenja i njegovim posljedicama na zdravlje.
U povodu Hrvatskog dana bez duhanskog dima, ministar zdravstva i socijalne skrbi Darko Milinović pozvao je sve pušače da donesu odluku o prestanku pušenja i tako pokažu skrb za svoje zdravlje i zdravlje svojih bližnjih.
Istraživanja su pokazala da na svakog stanovnika u našoj zemlji dolazi više od 2.000 popušenih cigareta, što je daleko iznad europskog prosjeka gdje taj broj iznosi 1.600. Stručnjaci procjenuju da je 70 posto mladih iznad 15 godina probalo pušiti dok ih 30 posto redovno puši, te da je 60 posto djece od najranijeg djetinjstva izloženo pasivnom pušenju u kući. Također, stručnjaci ističu kako se do 12 tjedana nakon prestanka pušenja poboljšava cirkulacija krvi, te olakšano hoda i diše, a nakon tri mjeseca smiruje kašalj i otežano disanje, dok se funkcija pluća poboljšava. Godinu dana nakon prestanka pušenja trostruko se smanjuje rizik od srčanog udara, a nakon pet godina jednak je kao u nepušača. Deset godina nakon prestanka rizik za pojavu raka pluća je dvostruko manji nego u pušača.
U svijetu godišnje oko pet milijuna osoba umire od posljedica pušenja, odnosno jedna osoba umre svakih osam sekundi!