Godišnja izvješća o provedbi ZPPI za 2016., 2017. i 2018. godinu, nalaze se u privitku.
Grad Hendek u Turskoj, na čijem području se smjestila škola koordinator ovog projekta, industrijski je grad. Postoje 2 organizirane industrijske zone s 532 tvornice kojima upravljaju multinacionalne tvrtke. Industrijski otpad najveći je problem lokalnih samouprava. Na sastancima učitelja, roditelja i učenika spomenute škole, istaknuta je važnost obrazovanja o okolišu na temu otpada kao dio izvanškolskog obrazovanja. Prema istraživanju Life window survey for students, 83% učenika želi sudjelovati u aktivnostima u kojim će imati ulogu volontera za zaštitu okoliša. Prema mišljenju dionika škole u Hendeku, obrazovanje o okolišu naša je najvažnija potreba. Na osnovu ovih informacija bazirana je ideja za novi Erasmus+ projekt.
Po jedna škola iz Turske, Italije, Portugala, Litve i Hrvatske okupile su se u ovom projektu, koji će spojiti iskustva i obrazovnu organizaciju zemalja vodećih u ekološkom obrazovanju usmjerenom na recikliranje. Sudionici ovog projekta steći će svijest o zaštiti okoliša usmjerenu na recikliranje. Svaka škola prenijet će znanje s područja za koja su se specijalizirala i izraditi plan obrazovanja o okolišu.
Ciljevi našeg projekta su:
Tijekom ovog projekta upoznat ćemo se i s kulturološkim i geografskim obilježjima zemalja sudionica.
Za diseminaciju projektnih aktivnosti na mrežnoj stranici Osnovne škole Popovac i društvenim mrežama zadužen je učitelj informatike Goran Podunavac.
Učenici sedmog i osmog razreda Osnovne škole Popovac 26. travnja 2022. posjetili su Beli Manastir, u pratnji učiteljica Sanje Vuksanović-Čančar i Silvije Švelinger, gdje su bili u obilasku Gradskog odlagališta otpada i reciklažnog dvorišta.
Na navedenoj lokaciji dočekali su ih direktor Damir Paulić te voditeljica građevinsko-tehnoloških i projektnih poslova Senka Sović. Učenici su imali priliku poslušati korisno predavanje o gospodarenju otpadom. Učenici su se upoznali s raznim načinima razvrstavanja otpada, ali i samim vrstama otpada (poljoprivredni i šumarsko-drvni, opasni, ambalažni...). Poseban naglasak bio je na recikliranju i ponovnoj uporabi i smanjenju količine otpada. Izdvajanje je podjela otpada u grupe sličnih materijala kao npr. staklo, papir, plastika, metali te biorazgradivi otpad. Također, to je i sortiranje unutar iste grupe otpada. Učenici su prošetali i sortirnicom za korisni otpad gdje smo vidjeli u uporabi strojeve koji od tzv. otpada stvara korisni otpad koji postaje nova sirovina za proizvodnju (staklo, papir itd). Učenicima je posebno zanimljivo bilo slušati i gledati upravo o onim materijalima koji se mogu ponovno upotrijebiti što nam je osobito važno u sklopu projekta Travel to the future with my waste.
Nakon odslušanog predavanja i obilaska, učenici su se uputili u hotel „Patria” gdje su se zasladili i od Baranjske čistoće primili poklon pakete, a djelatnike Gradskog odlagališta otpada i reciklažnog dvorišta našu su učenici upoznali s projektom Travel to the future with my waste i uručili im brošure u kojima su mogli saznati više o našem doprinosu pravilnim gospodarenjem otpadom i njegovoj ponovnoj uporabi.
Više fotografija pogledajte OVDJE!