Godišnja izvješća o provedbi ZPPI za 2016., 2017. i 2018. godinu, nalaze se u privitku.
Grad Hendek u Turskoj, na čijem području se smjestila škola koordinator ovog projekta, industrijski je grad. Postoje 2 organizirane industrijske zone s 532 tvornice kojima upravljaju multinacionalne tvrtke. Industrijski otpad najveći je problem lokalnih samouprava. Na sastancima učitelja, roditelja i učenika spomenute škole, istaknuta je važnost obrazovanja o okolišu na temu otpada kao dio izvanškolskog obrazovanja. Prema istraživanju Life window survey for students, 83% učenika želi sudjelovati u aktivnostima u kojim će imati ulogu volontera za zaštitu okoliša. Prema mišljenju dionika škole u Hendeku, obrazovanje o okolišu naša je najvažnija potreba. Na osnovu ovih informacija bazirana je ideja za novi Erasmus+ projekt.
Po jedna škola iz Turske, Italije, Portugala, Litve i Hrvatske okupile su se u ovom projektu, koji će spojiti iskustva i obrazovnu organizaciju zemalja vodećih u ekološkom obrazovanju usmjerenom na recikliranje. Sudionici ovog projekta steći će svijest o zaštiti okoliša usmjerenu na recikliranje. Svaka škola prenijet će znanje s područja za koja su se specijalizirala i izraditi plan obrazovanja o okolišu.
Ciljevi našeg projekta su:
Tijekom ovog projekta upoznat ćemo se i s kulturološkim i geografskim obilježjima zemalja sudionica.
Za diseminaciju projektnih aktivnosti na mrežnoj stranici Osnovne škole Popovac i društvenim mrežama zadužen je učitelj informatike Goran Podunavac.
U novoj školskoj godini nastavljamo s aktivnostima u sklopu našeg Erasmus+ projekta Travel to the future with my waste. Na red je došao 5. ciklus aktivnosti pod nazivom Mind blowing questions i Try this at home čija je tema ovaj put bila #reuse (prenamjena).
Za ovaj ciklus pitanja učenici 8. razreda imali su zadatak kod kuće pripremiti po jedno pitanje na temu #reuse te smo odigrali kviz nalik milijunašu. Pobjednica je bila naša Iva Osonjački kojoj ovim putem čestitamo! Nakon toga smo pitanja i odgovore zapisali na plakat koji smo izložili kako bi i ostali učenici mogli pročitati i naučiti nešto novo.
Aktivnost Try this at home ovaj su put zajedno sa članovima svoje obitelji proveli Dorian Hranić, Larisa Fulir i Iva Osonjački kojima ovim putem zahvaljujemo. Njihov zadatak bio je prenamijeniti stare predmete koji im više ne trebaju u nešto novo i korisno, umjesto kupovine novog i trošenja novih resursa. Dorian je od plastične flaše izradio posudu za cvijeće, Larisa je od staklene flaše izradila držač olovaka, a Iva je od plastične ambalaže i staklene flaše izradila kutijicu za nakit i držač olovaka. Ovim smo aktivnostima našim učenicima i njihovim obiteljima pomogli osvijestili kako smanjiti količinu otpada i potrošnju novih resursa.
Više fotografija pogledajte OVDJE!