Godišnja izvješća o provedbi ZPPI za 2016., 2017. i 2018. godinu, nalaze se u privitku.
Grad Hendek u Turskoj, na čijem području se smjestila škola koordinator ovog projekta, industrijski je grad. Postoje 2 organizirane industrijske zone s 532 tvornice kojima upravljaju multinacionalne tvrtke. Industrijski otpad najveći je problem lokalnih samouprava. Na sastancima učitelja, roditelja i učenika spomenute škole, istaknuta je važnost obrazovanja o okolišu na temu otpada kao dio izvanškolskog obrazovanja. Prema istraživanju Life window survey for students, 83% učenika želi sudjelovati u aktivnostima u kojim će imati ulogu volontera za zaštitu okoliša. Prema mišljenju dionika škole u Hendeku, obrazovanje o okolišu naša je najvažnija potreba. Na osnovu ovih informacija bazirana je ideja za novi Erasmus+ projekt.
Po jedna škola iz Turske, Italije, Portugala, Litve i Hrvatske okupile su se u ovom projektu, koji će spojiti iskustva i obrazovnu organizaciju zemalja vodećih u ekološkom obrazovanju usmjerenom na recikliranje. Sudionici ovog projekta steći će svijest o zaštiti okoliša usmjerenu na recikliranje. Svaka škola prenijet će znanje s područja za koja su se specijalizirala i izraditi plan obrazovanja o okolišu.
Ciljevi našeg projekta su:
Tijekom ovog projekta upoznat ćemo se i s kulturološkim i geografskim obilježjima zemalja sudionica.
Za diseminaciju projektnih aktivnosti na mrežnoj stranici Osnovne škole Popovac i društvenim mrežama zadužen je učitelj informatike Goran Podunavac.
Drugi dan domaćinstva u sklopu Erasmus+ projekta „Travel to future with my waste“ u Osnovnoj školi Popovac prilikom kojeg smo ugostili škole partnere iz Turske, Portugala, Italije i Litve protekao je u slobodnijem tonu. Naime, svrha je Erasmus+ projekata osim umrežavanje škola pri radu na projektu i upoznavanje zemlje domaćina. Prvi je izlet što smo ga isplanirali za naše gostujuće škole posjet parku prirode Kopački rit i slavonskoj prijestolnici – gradu Osijeku. Gostujuće su škole na izlet išle u pratnji Sanje Vuksanović Čančar, koordinatorice projekta za našu školu, Mateje Beck, učiteljice informatike i Jadranke Sabljak, ravnateljice naše škole. U Kopačkom su ritu gosti poslušali edukativnu-interaktivnu uvodnu prezentaciju, a zatim su i obišli sam park. Poslije parka prirode, gosti su uz stručno vodstvo obišli najvažnije znamenitosti grada Osijeka i posjetili su tvornicu Drava International u kojoj su uz stručno vodstvo vidjeli proces recikliranja plastike od početne faze prikupljanja plastike, recikliranja i proizvodnje novih uporabnih proizvoda. Za više fotografija, kliknite ovdje.