Godišnja izvješća o provedbi ZPPI za 2016., 2017. i 2018. godinu, nalaze se u privitku.
Grad Hendek u Turskoj, na čijem području se smjestila škola koordinator ovog projekta, industrijski je grad. Postoje 2 organizirane industrijske zone s 532 tvornice kojima upravljaju multinacionalne tvrtke. Industrijski otpad najveći je problem lokalnih samouprava. Na sastancima učitelja, roditelja i učenika spomenute škole, istaknuta je važnost obrazovanja o okolišu na temu otpada kao dio izvanškolskog obrazovanja. Prema istraživanju Life window survey for students, 83% učenika želi sudjelovati u aktivnostima u kojim će imati ulogu volontera za zaštitu okoliša. Prema mišljenju dionika škole u Hendeku, obrazovanje o okolišu naša je najvažnija potreba. Na osnovu ovih informacija bazirana je ideja za novi Erasmus+ projekt.
Po jedna škola iz Turske, Italije, Portugala, Litve i Hrvatske okupile su se u ovom projektu, koji će spojiti iskustva i obrazovnu organizaciju zemalja vodećih u ekološkom obrazovanju usmjerenom na recikliranje. Sudionici ovog projekta steći će svijest o zaštiti okoliša usmjerenu na recikliranje. Svaka škola prenijet će znanje s područja za koja su se specijalizirala i izraditi plan obrazovanja o okolišu.
Ciljevi našeg projekta su:
Tijekom ovog projekta upoznat ćemo se i s kulturološkim i geografskim obilježjima zemalja sudionica.
Za diseminaciju projektnih aktivnosti na mrežnoj stranici Osnovne škole Popovac i društvenim mrežama zadužen je učitelj informatike Goran Podunavac.
Treći dan domaćinstva u sklopu Erasmus+ projekta „Travel to future with my waste“ u Osnovnoj školi Popovac započeo je predavanjem učiteljice engleskoga jezika Anite Raguž na temu „Što je recikliranje?“.
Nakon kratke pauze uslijedila su dvije radionice. Sudionici su bili podijeljeni u dvije skupine. Prva skupina sudjelovala je na radionici „Recycling a song“ (Recikliranje pjesme) koju je vodila učiteljica glazbene kulture Suzana Vencl, a druga skupina sudionika sudjelovala je na radionici „Recycling a food“ (Recikliranje hrane) koju je vodila ravnateljica naše škole, Jadranka Sabljak. Nakon zajedničkog ručka, druga skupina sudionika sudjelovala je na navedenim radionicama iz prijepodnevnih sati.
Dan je završio posjetom Etnološkom centru baranjske baštine, muzeju lokalne povijesti u kojem su se naši gosti upoznali s tradicijskom kulturom regije u kojoj su ugošćeni. Za više fotografija i videozapisa, kliknite ovdje.