Godišnja izvješća o provedbi ZPPI za 2016., 2017. i 2018. godinu, nalaze se u privitku.
Grad Hendek u Turskoj, na čijem području se smjestila škola koordinator ovog projekta, industrijski je grad. Postoje 2 organizirane industrijske zone s 532 tvornice kojima upravljaju multinacionalne tvrtke. Industrijski otpad najveći je problem lokalnih samouprava. Na sastancima učitelja, roditelja i učenika spomenute škole, istaknuta je važnost obrazovanja o okolišu na temu otpada kao dio izvanškolskog obrazovanja. Prema istraživanju Life window survey for students, 83% učenika želi sudjelovati u aktivnostima u kojim će imati ulogu volontera za zaštitu okoliša. Prema mišljenju dionika škole u Hendeku, obrazovanje o okolišu naša je najvažnija potreba. Na osnovu ovih informacija bazirana je ideja za novi Erasmus+ projekt.
Po jedna škola iz Turske, Italije, Portugala, Litve i Hrvatske okupile su se u ovom projektu, koji će spojiti iskustva i obrazovnu organizaciju zemalja vodećih u ekološkom obrazovanju usmjerenom na recikliranje. Sudionici ovog projekta steći će svijest o zaštiti okoliša usmjerenu na recikliranje. Svaka škola prenijet će znanje s područja za koja su se specijalizirala i izraditi plan obrazovanja o okolišu.
Ciljevi našeg projekta su:
Tijekom ovog projekta upoznat ćemo se i s kulturološkim i geografskim obilježjima zemalja sudionica.
Za diseminaciju projektnih aktivnosti na mrežnoj stranici Osnovne škole Popovac i društvenim mrežama zadužen je učitelj informatike Goran Podunavac.
Učitelji i ravnateljica Osnovne škole Popovac su od 12. do 18. lipnja 2023. bili na Erasmus+ mobilnosti u Turskoj u sklopu projekta „Travel to future with my waste“. Turska škola partner nalazi se u Hendeku, nama velikom gradu, a njima tek industrijskom gradiću od 100 tisuća stanovnika. Srdačno su nas dočekali, na čemu im zahvaljujemo. Prvi dan je nakon priredbe dobrodošlice i pozdravnog govora, koordinatorica projekta Sanja Vuksanović Čančar, predstavila što smo od projektnih aktivnosti ostvarili od posljednjeg susreta, a zatim smo se uputili u Sekay, zero waste tvornicu gdje su nam objasnili kako otpad pretvaraju u solarnu energiju. Zanimljivo nam je bilo da je ta tvornica i azil za napuštene pse. Večer smo završili na večeri uz jezero Sapanaca.
Drugi dan aktivnosti započeo je Ebru radionicom na kojoj smo naučili slikati uljanim bojama na vodi, nakon radionice uslijedila je modna revija u kojoj je stotinjak učenika nosilo modne kreacije izrađene od otpada i recikliranog materijala, a 16 učitelja iz škola partnera iz Portugala, Italije, Litve, uključujući i nas, imalo je ulogu žirija. Zadivila nas je kreativnost pri izradi kostima. Kasnije smo se uputili u jednu strukovnu školu na predavanje o obnovljivim izvorima energije gdje su nam pokazali kako koriste solarnu energiju u svojoj školi. Sljedeći je dan održan sastanak koordinatora o završnim aktivnostima projekta. Ostali dani bili su rezervirani za izlete u vrijeme kojih smo na svojoj koži naučili što znači turska gostoljubivost. Posjetili smo park prirode jezero Abant Gölü, smješteno na planini Abant, a zatim i grad Bolu. Jedno popodne smo proveli u antičkom gradu Nikeji, danas Iznik, u kojem su se odvijali prvi ekumenski sabori, a danas je poznat i po orijentalnoj keramici. Zadnje dane proveli smo u Istanbulu, gradu koji neslužbeno broji od 20 do 25 milijuna stanovnika, prostire se na dva kontinenta i oduvijek je sjecište važnih trgovačkih puteva što je ostavilo velik pečat na njegovoj arhitekturi i kulturi. Kušali smo sve orijentalne specijalitete, iskusili turske kupelji i zadovoljni i bogatiji za mnoga iskustva vratili se kući.