Godišnja izvješća o provedbi ZPPI za 2016., 2017. i 2018. godinu, nalaze se u privitku.
Plastika kao čudotvorni materijal, koji je zapravo omogućio moderan način života, danas ugrožava život svim živim bićima na planetu. Ako se ne osvijestimo i ne poduzmemo nešto, do 2050. godine u oceanima će biti više plastike nego riba.
Plastika se počela proizvoditi polovinom prošlog stoljeća. Tada je godišnja proizvodnja iznosila oko 2 tone, a 2015. iznosila je oko 450 tona. Stoga slobodno možemo reći da se danas utapamo u njoj. Najgori dio priče je da se više od 40% plastike koristi samo jedanput.
Cilj projekta Kids Against Plastic Pollution je edukacija, informiranje i podizanje svijesti o potrebi recikliranja plastičnog otpada, prenamjene, ponovne upotrebe. Važno je naglasiti da ovaj projekt nije protiv izbacivanja plastike iz upotrebe, već protiv neadekvatnog zbrinjavanja plastičnog otpada. Plastika ima svoje prednosti, ali je neprihvatljivo da se plastični predmeti upotrijebe samo jedanput i nakon toga gomilaju u našem okolišu i ugrožavaju živa bića.
Prema podacima s početka 2018. godine RH reciklira svega 17% plastičnog otpada. Naša županija ima nešto povoljnije podatke, ona reciklira 27% plastičnog otpada. Kao članica Europske unije, a prema Europskoj strategiji za plastiku koja je donesena početkom ove godine, RH planira do 2020. reciklirati 50% plastičnog otpada.
Znamo da je zagađenje plastikom problem diljem svijeta, ali tu važnu ulogu imamo upravo mi, kao odgajatelji mladih i na nama je da uključimo i sebe i njih u ovaj problem.
Svrha projekta je poticanje mladih na uočavanje i razvijanje svijesti o različitim izazovima s kojima se suočavamo. Zato nam tu vrijedi ona, dobro poznata izreka „Misli globalno, djeluj lokalno“.
Svaka škola koja sudjeluje ima svoje lokalne izazove koji se tiču plastičnog zagađenja. Stoga vjerujemo da će upoznavanje s tim izazovima i uočavanje razlika u zagađenju plastikom u svakoj zemlji omogućiti učenicima suradnju i raspravljanje o različitim temama. Proširit će vlastitu viziju kroz učenje i dijalog i na kraju pronaći zajednička rješenja.
Međunarodna suradnja važna je jer nam omogućuje uvid u razlike i sličnosti zagađenja plastikom, da učimo jedni od drugih i da zajedno razvijamo nove i bolje strategije i ujedinjenu praksu u EU i u svijetu.
Cilj nam je da nam učenici postanu svjesni izazova koji postoje na lokalnoj i globalnoj razini, a vjerujemo da će nam suradnja s drugim državama pomoći u postizanju toga cilja.
U projektu, uz našu školu, sudjeluju i dvije škole iz Norveške te jedna iz Rumunjske i Turske.
Kids Against Plastic Pollution: Facebook, Instagram, Website
Od 22. do 28. rujna 2019. godine učenici Osnovne škole Popovac boravili su u rumunjskom gradu Tulcei. Povod njihovog putovanja bila je Aktivnost učenja, poučavanja i osposobljavanja, kao dijela međunarodnog Erasmus+ KA2 projekta “Kids Against Plastic Pollution“. Više saznajte u nastavku.
Učenicima Tamari Arnuš, Vanessi Babić, Luciji Gerkeš, Anamariji Knez, Mariju Koprivec i Noi Leskovar, u pratnji školske knjižničarke Marijane Kune i učiteljice njemačkog jezika Anele Pejić, predstavljeni su drugačiji načini i aktivnosti borbe protiv zagađenja plastikom. Sudjelovali su u planiranim aktivnostima koje su osmislili domaćini iz škole Liceului Teoretic 'Grigore Moisil' Tulcea.
Mobilnost u Rumunjskoj imala je za zadaću upoznati učenike s postojećim problemom plastike u okolišu koja je pod organiziranom zaštitom, u ovom slučaju to je Rezervat biosfere delte Dunava. Izlet brodom po Dunavu pokazao je učenicima zamjetnu količinu plastike koju ostavljaju kamperi uz rijeku i akcija čišćenja također je potaknula svijest naših učenika. Zaključno su se uzorci vode analizirali u školskim laboratorijima, a učenici su kroz izradu postera ispisivali slogane na raznim jezicima kako bi pokazali potrebu da svi narodi osvijeste potrebu za aktivnim djelovanjem za naše bolje sutra.
U Muzeju delte Dunava učenici su imali stručnog vodiča koji im je pokazao specifičnosti biljnog i životinjskog svijeta, a u Rezervatu biosfere delte Dunava mogli su vidjeti kratki dokumentarni film o klimi i okolišu. Nakon višesatne plovidbe Dunavom organizirana je kratka akcija čišćenja gradske obale.
Posljednjeg dana svi su iznijeli svoje dojmove i ideje koje će ponijeti u svoje škole i gradove. Svima je u cilju potaknuti druge na razmišljanje o ovoj važnoj temi koja se tiče svih nas. Nakon zaključnih misli i podijeljenih certifikata organizirana je oproštajna zabava za sve sudionike.
„Na nastavi geografije smo spominjali deltu Dunava, a sada sam i uživo mogla vidjeti kako izgleda. Živopisna delta velike europske rijeke pravi je raj za životinje i ekosustav koji svakako treba sačuvati. Bilo je zanimljivo čuti mišljenja učenika iz drugih europskih zemalja o problemu plastičnog zagađenja u zemljama iz kojih dolaze, kao i razgovarati o mogućim rješenjima za taj gorući problem. Uživala sam u društvu novih prijatelja i Tulcea će mi zauvijek ostati u lijepom sjećanju,“ istaknula je učenica osmog razreda Vanessa.
Baranjski učenici su dobili priliku isprobati različite rumunjske specijalitete, upoznati se s rumunjskim obrazovnim sustavom i naravno, zabaviti se, družiti, sklopiti trajna prijateljstva i proširiti svoje vidike.
Uz Osnovnu školu Popovac, sudjeluju još dvije škole iz Norveške te jedna iz Rumunjske i Turske. Dvogodišnji projekt traje do 31. kolovoza 2020. godine, a financiran je od strane Agencije za mobilnost i programe Europske unije.