preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Đuro Pilar" Slavonski Brod

Login

 

    

 

 

 

Raspored informacija 

 

Kalendar školske godine

 

 

 

Popis udžbenika

 

             

 

 

 

Osmi razredi obavijesti

 

 

 

Upisi.hr 

Office 365 za škole

OFFICE365 ZA ŠKOLE

Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 9. 2017.

Ukupno: 272160
Ovaj mjesec: 3194
Ovaj tjedan: 55
Danas: 55
Kalendar
« Studeni 2023 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

 

OŠ "Đuro Pilar", Slavonski Brod

http://os-djpilar-sb.skole.hr/ 

©2008-2023

Sva prava pridržana

Školsko zvono

             

     

 

      

 

 

GOOGLE

      

 

 

YOUTUBE

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Slavonski Brod
Autor: Irena Tomašić, 18. 11. 2018.

Učenici 4.c i 4.d razreda naše škole bili su 31.10.2018. u obilasku uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Slavonskog Broda. Učenike i učiteljice dočekala je djelatnica Vodovoda Korana Ambrozić koja je učenicima predstavila način rada uređaja.


Uređaj u našem gradu počeo je s radom 2014. godine. Sva otpadna (kanalizacijska) voda slijeva se do postrojenja. Pročišćava se u 5 etapa. Odstranjuje se krupni otpad, sitni otpad, mulj, pijesak te provodi biokemijsko čišćenje. Pročišćena voda otječe u Savu. Od otpada sami proizvode bioplin koji koriste za grijanje tijekom zime. Ostatak plina spaljuju. Pročišćenu vodu koriste i za pranje svojih postrojenja. Do 2022. godine prema europskim standardima sva okolna mjesta i cijeli grad morat će imati provedenu kanalizaciju. Nitko više neće moći koristiti septičke jame. Tako da će se sva otpadna voda slijevati u postojeće pročišćivače. 

Ovo postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda među najboljim je i najmodernijim postrojenjima u Europi.

Kapacitet uređaja je 80.000 ES i godišnje se na njemu obradi oko 8 milijuna m³ otpadne vode. Obuhvaća 3. stupanj pročišćavanja, tj. strožu obradu komunalnih otpadnih voda postupkom kojim se uz drugi stupanj pročišćavanja postižu zahtjevi i za fosfor i za dušik iz Pravilnika o graničnim vrijednostima emisija otpadnih voda.

Zahvaljujući uređaju pročišćena otpadna voda odlazi u recipijent rijeku Savu i ne dolazi do ugrožavanja prirodnog stanja okoliša.

Uređaj je smješten na Poloju na rijeci Savi nizvodno od središta grada i gradskog kupališta zaštićen je nasipom protiv poplava uzduž rijeke. Vrh nasipa je dovoljno visok da čuva postrojenje suhim u slučaju visokih voda HQ 100 .

Uređaj se kao cjelina sastoji od:

     - mehaničkog pročišćavanja otpadne vode

     - biološkog pročišćavanja otpadne vode

     - linija mulja i plina

Mehaničko pročišćavanje otpadne vode

Mehanički predtretman se sastoji od grube i fine rešetke te pjeskolova-mastolova. Sustav grube rešetke od 22 mm uklanja krupni otpad kao što su krpe, komadi drveta, komadi plastike i itd., nakon grube rešetke otpadna voda protiče do 2 fine rešetke od 6 mm. Otpad s fine rešetke se pomoću zajedničkog pužnog transportera ispire, dehidrira i transportira u kontejner. U ulaznoj građevini također se nalazi i prihvat septičkog mulja. Nakon finih rešetki voda protiče do aeriranog pjeskolova-mastolova gdje dolazi do uklanjanja pijeska i plutajuće masti te iza toga otpadna voda ide u primarni taložnik ili izravno pomoću bypassa u SBR bazene.

Biološko pročišćavanje otpadne vode

Biološki tretman pročišćavanja zasniva se na C-TECH sustavu. Sastoji se od 4 SBR bazena (sequencing batch reactor) i u svakom reaktoru odvijaju se naizmjenično sva 4 ciklusa: punjenje/aeracija, aeracija, taloženje i dekantiranje. Zahvaljujući kisiku iz zraka i mikroorganizmima iz aktivnog mulja uklanjaju se nutrienti: dušik, fosfor i ugljik i u izlaznoj vodi koja odlazi u rijeku Savu postižu se dopuštene koncentracije parametara kao što su: ukupni dušik, ukupni fosfor, suspendirana tvar, KPK, BPK₅ i dr.

Linija mulja i plina

Uslijed biološkog pročišćavanja otpadne vode nastaje i suvišni otpadni mulj koji se pomoću pumpi crpi iz pojedinog reaktora u ciklusu dekantiranja. Višak mulja iz SBR bazena odlazi na mehaničku predehidraciju koja se odvija pomoću polielektrolita. Takav preddehidrirani mulj se obrađuje 21 dan, na temp. 35°C - 37°C u dva anaerobna digestora, te dolazi do smanjenja organske tvari za do 45% i stvaranja bioplina (54% CH₄, 44% CO₂..) Stvoreni bioplin se koristi za grijanje digestora i skladišti se u spremniku plina (V=670m³), od kuda protiče prema bojleru (sustav grijanja) ili prema plinskoj baklji ukoliko bude viška plina. Digestirani mulj se mehanički dehidrira pomoću centrifuge i nastaje dehidrirani mulj s 25% suhe tvari. Takav mulj može se koristiti u poljoprivredi, šumarstvu, cvjećarstvu i sl.

Uređajem se upravlja i nadzire rad pomoću računalnog sustava SCADA iz upravne zgrade.

Ankica Jozić i Jasminka Hrskanović, učiteljice razredne nastave





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju