preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Đuro Pilar" Slavonski Brod

Login

 

    

 

 

 

Raspored informacija 

 

Kalendar školske godine

 

 

 

Popis udžbenika

 

             

 

 

 

Osmi razredi obavijesti

 

 

 

Upisi.hr 

Office 365 za škole

OFFICE365 ZA ŠKOLE

Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 9. 2017.

Ukupno: 272160
Ovaj mjesec: 3194
Ovaj tjedan: 55
Danas: 55
Kalendar
« Studeni 2023 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

 

OŠ "Đuro Pilar", Slavonski Brod

http://os-djpilar-sb.skole.hr/ 

©2008-2023

Sva prava pridržana

Školsko zvono

             

     

 

      

 

 

GOOGLE

      

 

 

YOUTUBE

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Djelatnici naše škole putovanjem rodnom Slavonijom obilježili Dan učitelja
Autor: Matea Paljuca, 10. 10. 2021.

I Dan učitelja proveden u učenju

 

Učitelji i ostali djelatnici OŠ „Đuro Pilar“ Dan učitelja proveli su na zabavno-edukativan način saznavši ponešto o arhitekturi, važnosti šuma, a bilo je tu i lekcija iz povijesti.

Jedna nepoznata osoba davno je rekla sljedeće: „Inženjeri grade mostove. Umjetnici stvaraju slike. Znanstvenci grade rakete. Ali učitelji stvaraju sve njih.“ Druga (jednako nepoznata) osoba dodala je: „Učitelji sade sjemenke znanja koje rastu zauvijek.“ U tim vrlo znakovitim rečenicama izrečena je sva veličina i važnost učitelja u izgrađivanju cjelokupnog društva počevši od njegovih temelja. Učitelji su jedno od rijetkih zanimanja (možda i jedino) koje ima svoj dan – Dan učitelja, koji se slavi 5. listopada. Ove godine učitelji i ostali djelatnici naše škole proslavili su Dan učitelja putovanjem u pravcu Babina Greda – Štitar – Bošnjaci – Virgrad - „Otočki virovi“.


Ravnatelj Igor Nikičić prije polaska čestitao je svima Dan učitelja te svakome poklonio ružu. Svi djelatnici na putovanje ponijeli su dobro raspoloženje, a hrana i piće bili su osigurani. Prva postaja bila je kuća obitelji Ilišević u Babinoj Gredi gdje su nas dočekali roditelji nastavnika Ivana Iliševića i počastili nas kiflicama, kolačima, kavom i sokovima.

Putovanje se nastavilo prema Štitaru gdje nas je župnik Pavao Madžarević poveo u razgledavanje bogato ukrašene crkve svetog Mateja. Od župnika Madžarevića saznali smo ponešto o povijesti crkve te o njezinu sadržaju (što prikazuju slike na stropu i kipovi na zidovima i oltaru). Razgledali smo i drugu štitarsku crkvu izgrađenu modernijim stilom koja se nalazila prekoputa. 

Nakon Štitara put nas je odveo dalje u zelenu slavonsku ravnicu. Prolazeći kroz Županju, saznali smo da u Županji postoji trg posvećen nogometnoj lopti jer su Englezi davno upravo u Županju donijeli prvu nogometnu loptu, no tu je igran i prvi tenis.

Pred Šumarskim muzejom u Bošnjacima domaćin šumar održao je predavanje o neraskidivoj povezanosti čovjeka sa šumom, o važnosti šuma (pomogle su u obrani od Turaka) i održivog načina upravljanja njima. Zahvajujući hrastovini s tih područja Slavonije izgrađene su mnoge poznate građevine, hrast je k nama „donio“ Europu, a Mađari i Austrijanci u prošlosti hvalili su se našom hrastovinom tvrdeći da je njihova. Kad ne bi bilo šuma, ovi prostori bili bi bara i blato. Razgledali smo izložbene primjerke poredane u dvorištu muzeja: mrki panj koji je 5800 godina bio pod zemljom u mulju, stablo ginka (ženski primjerak), strojeve koji se više ne koriste (parni valjak za ceste). Imali smo priliku razgledati sadržaj koji nudi Šumarski muzej: svečanu dvoranu od hrastovine sa slikama Josipa Babogredca, alate za sadnju i sječu različitih vrsta stabala, kola za prijevoz trupaca, drvene saonice. Poseban dojam ostavile su prostorije s prepariranim primjercima divljih životinja. Obogaćeni znanjem o važnosti šuma i zadivljeni sadržajem Šumarskog muzeja nastavili smo svoje zeleno putovanje.
Zaustavili smo se kod Virgrada, srednjovjekovnog arheološkog nalazišta  koje je ujedno i zaštićeno kulturno dobro. To je primjer srednjovjekovne nizinske utvrde koju karakterizira smještaj uz vodu i obrana pomoću zemljanih nasipa i opkopa punjenih vodom. Virgrad je vjerojatno uništen između 1477. i 1536. godine kad su Osmanlije pustošile područje Slavonije i Srijema. Arheološka iskopavanja Virgrada izvršena su tijekom 1970. godine.

Nije neobično da se nakon ovako sadržajno bogatog edukativnog putovanja ogladni. Ručak za djelatnike naše škole bio je organiziran u Bioekološko-edukacijskom centru „Otočki virovi“. Nakon ručka ostalo je vremena za šetnju i razledavanje. Povratak kući protekao je u jednako veselom raspoloženju kao i polazak. Turneja zelenom slavonskom ravnicom povodom Dana učitelja sve nas je dodatno zbližila i duhovno obogatila.

Tekst napisala: Maja Pekić, učiteljica hrvatskog jezika 

 

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju